Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан киритилган таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатларнинг ижроси бўйича тақдим этилган маълумотлар, кейинги мониторингда қайта текширилади.
Куни кеча Омбудсманнинг Тошкент шаҳридаги минтақавий вакили ушбу шифохонага қайта мониторинг ўтказди. Аниқланишича, Омбудсман тақдимномасида келтирилган камчиликларни бартараф этиш мақсадида шифохонага Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан Лаборатория, физиотерапия кабинетига тиббий жиҳозлар ва рентген аппаратлари берилган. Шунингдек, 2025 йилга назорат ўтиш пункти ва козонхонани таъмирлаш учун 1 млрд 300 млн сўм маблағ ҳамда юмшоқ жиҳоз ва кийим-кечаклар учун 371 млн сўм ажратилгани маълум бўлди.
Фактлар текширилгач, муассасадаги беморларга яратилган яшаш ва овқатланиш шароитлари ва дори-дармон таъминоти ўрганилди. Ташриф давомида 2014 йил 2 октябрдаги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Психиатрия даволаш муассасасида мажбурий даволашда бўлган беморларнинг овқатланиш ва ашёвий таъминоти меъёрларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорининг овқатланишга оид талаблари бузилгани аниқланди.
Шунингдек, мажбурий даволаниш ўтаётган айрим беморларда шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари йўқлиги аниқланди ва тегишли чоралар кўрилиши белгиланди.

Необходимо отметить, что представленные сведения об исполнении внесенных мер воздействий Омбудсмана, проверяются заново в ходе следующего мониторинга.
Буквально вчера региональным представителем Омбудсмана по городу Ташкенту проведен повторный мониторинг данной больницы. Установлено, что в целях устранения указанных в представлении Омбудсмана недостатков, кабинеты лаборатории и физиотерапии больницы Министерством здравоохранения Республики Узбекистан выданы медицинские оборудования и рентген аппараты. Кроме этого выяснилось, что в 2025 году на ремонт контрольно-пропускного пункта и котельной выделено 1 млрд 300 млн сумов, а на мягкую мебель и одежду – 371 млн сумов.
После проверки фактов были изучены созданные условия проживания, и питания пациентов, а также обеспечения лекарственными препаратами. В ходе визита выявлены факты нарушения требований по питанию, предусмотренных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 октября 2014 года «Об утверждении норм питания и вещевого довольствия больных, находящихся на принудительном лечении в психиатрических лечебных учреждениях».
Также было установлено, что у некоторых проходящих принудительное лечение пациентов отсутствуют документы, удостоверяющие личность, в связи с чем принято решение о принятии соответствующих мер.