Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан киритилган таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатларнинг ижроси бўйича тақдим этилган маълумотлар, кейинги мониторингда қайта текширилади.
Куни кеча Омбудсманнинг Тошкент шаҳридаги минтақавий вакили ушбу шифохонага қайта мониторинг ўтказди. Аниқланишича, Омбудсман тақдимномасида келтирилган камчиликларни бартараф этиш мақсадида шифохонага Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан Лаборатория, физиотерапия кабинетига тиббий жиҳозлар ва рентген аппаратлари берилган. Шунингдек, 2025 йилга назорат ўтиш пункти ва козонхонани таъмирлаш учун 1 млрд 300 млн сўм маблағ ҳамда юмшоқ жиҳоз ва кийим-кечаклар учун 371 млн сўм ажратилгани маълум бўлди.
Фактлар текширилгач, муассасадаги беморларга яратилган яшаш ва овқатланиш шароитлари ва дори-дармон таъминоти ўрганилди. Ташриф давомида 2014 йил 2 октябрдаги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Психиатрия даволаш муассасасида мажбурий даволашда бўлган беморларнинг овқатланиш ва ашёвий таъминоти меъёрларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорининг овқатланишга оид талаблари бузилгани аниқланди.
Шунингдек, мажбурий даволаниш ўтаётган айрим беморларда шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари йўқлиги аниқланди ва тегишли чоралар кўрилиши белгиланди.

It should be noted that information submitted on the implementation of the Ombudsman’s impact measures is subject to follow-up verification during subsequent monitoring visits.
Recently, the Regional Representative of the Ombudsman in Tashkent city conducted a follow-up monitoring visit to the hospital. It was established that, in order to eliminate the shortcomings identified in the Ombudsman’s submission, the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan had provided the hospital’s laboratory and physiotherapy rooms with medical equipment and X-ray machines. Additionally, it was revealed that in 2025, 1.3 billion UZS had been allocated for the repair of the checkpoint and boiler house, and 371 million UZS for soft furnishings and clothing.
Upon verification of the facts, the monitoring examined the living conditions, nutrition, and medical supply provision for the patients. During the visit, violations of the nutritional standards stipulated in the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated October 2, 2014, “On the Approval of Norms for Nutrition and Supply of Items for Patients Undergoing Compulsory Treatment in Psychiatric Institutions” were identified.
Furthermore, it was found that some patients undergoing compulsory treatment lacked identity documents, and appropriate measures have been scheduled to address this issue.
In reference to the results of the monitoring visits, the Ombudsman will ensure the submission of official impact measures to the relevant ministries and agencies.