Мурожаатда қайд этилишича, фуқаро 2019 йилдан бошлаб фарзандлари таъминоти учун алимент тўлаб келган, 2025 йил 5 февралда кичик фарзанди 18 ёшга тўлгани боис алимент тўлаш мажбурияти тўхтаган. Барча қарзлар тўлиқ қопланган бўлишига қарамасдан, Мажбурий ижро бюросининг Иштихон туман бўлими томонидан унга нисбатан қўйилган Ўзбекистон Республикасидан четга чиқишга қўйилган вақтинча тақиқ бекор қилинмаган. Фуқаро ушбу тақиқни олиб ташлаш мақсадида бир неча маротаба мурожаат қилган бўлишига қарамай, натижа бўлмаган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32-моддасига мувофиқ, Ҳар ким Ўзбекистондан ташқарига эркин чиқиш ҳуқуқига эга, бундан қонунда белгиланган чекловлар мустасно. Ўзбекистон Республикаси фуқароси Ўзбекистонга тўсқинликсиз қайтиш ҳуқуқига эга.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ўрганилиши натижасида фуқаронинг ушбу конституциявий ҳуқуқи тикланди.

В обращении отмечалось, что с 2019 года гражданин выплачивал алименты на содержание детей, а с 5 февраля 2025 года, в связи с достижением младшим ребёнком 18-летнего возраста, обязанность по уплате алиментов прекратилась. Несмотря на то, что все задолженности были полностью погашены, временный запрет на выезд из Республики Узбекистан, наложенный Иштыханским районным отделом Бюро принудительного исполнения, не был отменён.
Гражданин неоднократно обращался с просьбой об отмене вышеуказанного запрета, однако вопрос долгое время оставался нерешённым.
Согласно статье 32 Конституции Республики Узбекистан, каждый имеет право на свободный выезд за пределы Республики Узбекистан, за исключением ограничений, установленных законом. Гражданин Республики Узбекистан имеет право беспрепятственно возвращаться в Узбекистан.
В результате изучения данного обращения региональным представителем Омбудсмана по Самаркандской области, конституционное право гражданина на свободу передвижения было восстановлено.