Мурожаатда қайд этилишича, фуқаро 2019 йилдан бошлаб фарзандлари таъминоти учун алимент тўлаб келган, 2025 йил 5 февралда кичик фарзанди 18 ёшга тўлгани боис алимент тўлаш мажбурияти тўхтаган. Барча қарзлар тўлиқ қопланган бўлишига қарамасдан, Мажбурий ижро бюросининг Иштихон туман бўлими томонидан унга нисбатан қўйилган Ўзбекистон Республикасидан четга чиқишга қўйилган вақтинча тақиқ бекор қилинмаган. Фуқаро ушбу тақиқни олиб ташлаш мақсадида бир неча маротаба мурожаат қилган бўлишига қарамай, натижа бўлмаган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32-моддасига мувофиқ, Ҳар ким Ўзбекистондан ташқарига эркин чиқиш ҳуқуқига эга, бундан қонунда белгиланган чекловлар мустасно. Ўзбекистон Республикаси фуқароси Ўзбекистонга тўсқинликсиз қайтиш ҳуқуқига эга.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ўрганилиши натижасида фуқаронинг ушбу конституциявий ҳуқуқи тикланди.

According to the complaint, since 2019 the citizen had been paying alimony for the maintenance of his children. As of 5 February 2025, his obligation to pay alimony ceased due to his youngest child reaching the age of 18. Although all debts had been fully settled, the temporary travel restriction imposed by the Ishtikhon District Department of the Bureau of Compulsory Enforcement was not lifted.
The citizen had submitted multiple requests to lift the travel ban, but no effective result was achieved.
According to Article 32 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, everyone has the right to freely leave the Republic of Uzbekistan, except for limitations established by law. A citizen of the Republic of Uzbekistan has the right to return to Uzbekistan without hindrance.
As a result of the review conducted by the Regional Representative of the Ombudsman in Samarkand region, the citizen’s constitutional right to freedom of movement was duly restored.