Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) назоратига олиниб, ишга оид ҳужжатлар ўрганилган.
ИИВ томонидан тақдим этилган маълумотга кўра, фуқаро Н.Давранова 2024 йил 26 декабрь куни Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилояти Оҳангарон туман суди томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди (фирибгарлик оғир оқибатларга олиб келган ҳолатда) бўйича айбдор деб топилган ва унга нисбатан 2 йил 1 ой муддатга ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланган.
Шу билан бирга, у бошқа жиноят иши доирасида ҳам айбланувчи сифатида тергов қилинмоқда. Шунингдек, фуқаро Н.Даврановага оид бошқа жиноят ишлари ҳам тегишли судлар томонидан кўриб чиқилаётганлиги сабабли, у ҳозирда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жиноят-ижроия департаменти Марказий тергов ҳибсхонасида сақланаётгани маълум қилинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят-процессуал кодекси талабларига мувофиқ ўрганиш ўтказилиши ва ходимларнинг фаолиятига ҳуқуқий баҳо берилиши учун Н.Давранованинг мурожаати Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига юборилган.
Омбудсман фаолиятининг устувор йўналишларидан бири — фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари таъминланиши устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишдан иборат.
Шу ўринда таъкидлаш лозимки, ахборот майдонида тарқатилаётган ҳар қандай маълумот аниқ манбага асосланган, холис ва тўлиқ бўлиши шарт. Ахборотни қисман ёритиш ёки унинг муҳим жиҳатларини яширишга уринишлар жамоатчиликни чалғитиши, нотўғри хулосалар ва ижтимоий тушунмовчиликларга олиб келиши мумкин.Шунинг учун барча ахборот тарқатувчиларга — воқеа-ҳодисаларни ёритишда аниқлик ва холислик тамойилига риоя этиш мақсадга мувофиқ.

Данное дело было взято под контроль Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), и соответствующие материалы были изучены.
Согласно информации, представленной МВД, 26 декабря 2024 года Н. Давранова была признана виновной по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество, повлекшее тяжкие последствия) Уголовного кодекса Республики Узбекистан приговором Охангаронского районного суда по уголовным делам Ташкентской области. Ей было назначено наказание в виде исправительных работ сроком на 2 года и 1 месяц.
Одновременно в отношении неё проводится следствие по другому уголовному делу. Также сообщается, что ряд других уголовных дел, связанных с гражданкой Н. Даврановой, рассматриваются в соответствующих судах. В связи с этим, в настоящее время она содержится в Центральном следственном изоляторе Департамента по исполнению наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан.
По данному факту, в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса, обращение Н. Даврановой было направлено в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан для проведения проверки и правовой оценки действий должностных лиц.
Одним из приоритетных направлений деятельности Омбудсмана является осуществление общественного контроля за обеспечением прав и свобод граждан.
Следует подчеркнуть, что любая распространяемая информация в информационном пространстве должна основываться на достоверных источниках, быть объективной и полной. Частичное освещение событий или сокрытие значимых деталей может ввести общественность в заблуждение и привести к неправильным выводам и социальному недопониманию. В связи с этим рекомендуется всем распространителям информации придерживаться принципов достоверности и объективности при освещении происходящих событий.