Мурожаатда қайд этилишича, 2023 йил ноябрь ойида фуқаро А.О. бошқарувидаги “Дамас” русумли автомашина иштирокида йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган. Ҳодиса натижасида зарар кўрган BYD русумли автомашина "Gross sug‘urta kompaniyasi" АЖ томонидан суғурта қилинган бўлиб, ушбу компания жабрланувчига суғурта товонини тўлаган.
Шундан сўнг, "Gross sug‘urta" мазкур тўловни А.О.дан қайтариб олиш мақсадида фуқаролик ишлари бўйича Кармана туманлараро судига даъво аризаси киритган. Суд қарорига кўра, А.О.га етказилган зарар, давлат божи ва почта харажатларини тўлаш мажбурияти юклатилган.
Аслида эса, А.О.нинг "Дамас" автомашинаси ҳам "Euroasia Insurance" АЖ томонидан суғурта қилинган бўлиб, амалдаги "Мажбурий суғурта тўғрисида"ги Қонунга асосан, айнан шу компания мазкур мажбуриятни ўз зиммасига олиши керак эди. Бироқ, А.О.нинг расмий талабномасига қарамасдан, "Euroasia Insurance" белгиланган тўловни амалга оширмаган.
Фуқаро мурожаати Омбудсман назоратига олинди. Ҳолат батафсил ўрганилиб, суғурта ташкилотига тегишли таъсир чоралари киритилди. Натижада "Euroasia Insurance" АЖ фуқаро А.О.нинг суғурта мажбурияти бўйича тўловини амалга оширди ва фуқаронинг бузилган ҳуқуқи тикланди.

A resident of Navoi region, A.O., filed a complaint with the Commissioner of Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regarding inaction by officials of an insurance company.
According to the complaint, in November 2023, A.O. was involved in a traffic accident while driving a Damas vehicle. The damaged vehicle (a BYD) was insured by Gross Sug'urta Insurance JSC, which subsequently paid compensation to the victim.
After the payout, Gross Sug'urta filed a recovery claim in Karmana Interdistrict Civil Court to collect the damages, state duty, and postal fees from A.O. The court ruled in favor of the insurer, placing the payment obligation on A.O.
However, it was revealed that A.O.'s Damas vehicle was insured by Euroasia Insurance JSC. In accordance with the Law, Euroasia Insurance was legally obligated to cover the compensation on A.O.'s behalf. Despite A.O.'s formal request, the company refused to make the payment.
Upon review of the complaint, the Ombudsman took the case under supervision, conducted a detailed investigation, and submitted a formal intervention to the responsible insurance company.