Мазкур ҳолат жойига чиқиб ўрганилганда, маҳкум Т.И Пискент тумани марказий шифохонасига жойлаштирилган ҳамда шифокорлар хулосасига кўра, унинг бош ва кўкрак қисмида лат ейиш аломатлари аниқланган.
Шунингдек, ишга оид ҳужжатлар ўрганилганда, маҳкум Т.И. интизомий бўлинмага 2025 йил 27 февраль куни жойлаштирилган ва унга 10 суткага интизомий бўлинмага киритиб қўйиш ҳақида қарор қабул қилинган. Ушбу қарор Тошкент махсус прокурори томонидан ўрганилиб, бекор қилинган ҳамда колония маъмуриятининг ҳаракатлари Жиноят-ижроия кодексининг 105-моддаси (маҳкумларни интизомий жазолаш шартлари) ва 111-моддаси (қўпол тартиббузарлик тушунчаси) талабларига зид деб топилган.
Маҳкум олти кун давомида асоссиз равишда интизомий бўлинмада сақланиб, унинг ҳуқуқлари ва эркинликлари бузилган. Шу сабабли, Омбудсман томонидан қонун талаблари бузилишига йўл қўйган ходимларга чора кўрилишини сўраб Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига назорат хати киритилди.

Данный факт был изучен на месте, в ходе которого установлено, что осужденный Т.И. помещен в центральную больницу Пскентского района по заключению врачей со симптомами травмы у него головы и грудной клетки.
Также при изучении документов по делу, осужденный Т.И. 27 февраля 2025 года был помещен в дисциплинарную часть и было принято решение о помещении его на 10 суток в дисциплинарную часть. Данное решение было изучено Ташкентским специальным прокурором, по итогам которого отменено и действия администрации колонии были признаны противоречащими требованиям статьи 105 (Меры дисциплинарного взыскания) и статьи 111 (Грубое нарушение порядка отбывания наказания) Уголовно-исполнительного кодекса.
Осужденный необоснованно шесть дней содержался в дисциплинарной части, были нарушены его права и свободы. В связи с этим, Омбудсманом направлено контрольное письмо в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан о принятии мер в отношении сотрудников, нарушивших требования законодательства.