Ушбу хабар маҳкумларнинг Омбудсманга эркин ва ишончли мурожаат этиш ҳуқуқини чеклашга оид экани нуқтаи назаридан ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан ҳар томонлама ўрганилди.
Қайд этиш лозимки, мазкур колониядаги “Омбудсман қути”лари бир ой муқаддам Омбудсман Девони ходимлари томонидан текширилиб, мурожаатлар қабул қилиб олинган эди.
Омбудсман ходимлари ҳамда “Юксалиш” харакати вакили томонидан ҳолат жойига чиқиб ўрганилганда, “Омбудсман қути”ларига қуйилган қўрғошин мухрлари бузилмагани ҳамда қутилар очилмагани аниқланди. Бу эса, қутиларга ташқи аралашув бўлмаганини тасдиқлайди. Қутилар кўрилиб мухри бузилмаганлиги юзасидан Омбудсман Девони ходимлари, “Юксалиш” харакати вакили ҳамда колония рахбари ва ходимлари иштирокида далолатнома тузилди.
Шунингдек, қутидан маҳкум М.Махсудовнинг ҳам Омбудсманга йўллаган мурожаати қабул қилинди ва назоратга олинди.
Маълумот учун: “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида”ги Қонуннинг 24-моддасига кўра, жазони ижро этиш муассасаларининг ҳар бир турар жой секторида, саноат зоналарида, қисқа ва узоқ муддатли учрашувларни ўтказиш учун мўлжалланган биноларда маҳкумлар мурожаатларни қолдириши учун қулай бўлган жойда Омбудсманга мурожаатлар қутиси ўрнатилади. Омбудсман қутиси фақат Омбудсман ёки унинг Девони ходимлари томонидан бир ойда камида бир марта очилади.
Қайд этиш лозимки, маҳкумларни Омбудсманга “Омбудсман қутиси” орқали мурожаат этиш ҳуқуқлари Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексида ҳам белгиланган. Шу боис, Омбудсман қутисига ҳар қандай ноқонуний аралашув ҳолатлари қаттиқ назорат қилиниши ва бундай ҳолатлар юзага келганда, қонуний чоралар кўрилиши маълум қилинади.

Данный факт Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) был изучен всесторонне в виду того, что в сообщении говорится об ограничении прав осужденных на свободное и надежное обращение к Омбудсману.
Необходимо отметить, что в данной колонии «Ящики омбудсмана» месяц назад был проверены сотрудниками Аппарата Омбудсмана и были приняты поступившие обращения.
Сотрудниками Аппарата Омбудсмана и представителем движения «Юксалиш» при проверке с выездом на место выяснилось, что поставленные на «Ящиках омбудсмана» свинцовые пломбы без повреждений и ящики не вскрывались. И это подтверждает, что не было в ящики никакого внешнего вмешательства. Об осмотре ящиков и целостности печатей составлен акт при участии сотрудников Аппарата Омбудсмана, представителя движения «Юксалиш», а также руководителя и сотрудников колонии.
Кроме этого, из ящика также принято и взято на контроль обращение к Омбудсману осужденного М.Махсудова.
Для сведения: в соответствии со статьей 24 Закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», в каждом жилом секторе учреждений по исполнению наказания, в промышленных зонах, в помещениях, предназначенных для проведения краткосрочных и длительных свиданий, где содержащимся осужденным удобно оставлять обращения, устанавливается ящик для обращений к Омбудсману Ящик Омбудсмана открывается только Омбудсманом или работниками его Аппарата не реже одного раза в месяц.
Следует отметить, что права осужденных на право обращения к Омбудсману посредством «Ящик омбудсмана» также предусмотрены в Уголовно-исполнительном кодексе Республики Узбекистан. В связи чем уведомляем, что любые факты незаконного вмешательства в Ящик омбудсмана будут строго контролироваться и в случае возникновении таких случаев, будут приняты законные меры.