Шу ўринда эслатиб ўтамиз, "Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида"ги Қонунга кўра, Омбудсман суриштирув-тергов фаолиятини амалга ошириш ваколатига эга эмас. Шунингдек, мазкур Қонуннинг 19-моддасига мувофиқ, Омбудсман суднинг ваколатлари доирасига кирадиган масалаларни, шунингдек жисмоний шахсларнинг бошқа жисмоний шахслар томонидан уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини бузадиган ҳаракатларига (ҳаракатсизлигига) доир мурожаатларини кўриб чиқмайди.
Қабулда Омбудсман томонидан айрим мурожаатлар юзасидан ҳуқуқий тушунтиришлар берилди, ваколатга алоқадор мурожаатлар ўрганишга олинди. Жойига чиқиб ўрганиш зарур бўлган мурожаатлар Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилaди.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар тўғридан-тўғри Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига ҳамда ombudsman.uz сайти ва мобил иловаси орқали электрон мурожаат юборишлари мумкин.

Следует отметить, что в соответствии с Законом «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», Омбудсман не наделен полномочиями по проведению расследований и следственных действий. Кроме того, согласно статье 19 данного Закона, Омбудсман не рассматривает обращения, относящиеся к компетенции суда, а также жалобы физических лиц на действия (бездействие) других физических лиц, нарушающие их права, свободы и законные интересы.
В ходе приема по ряду обращений Омбудсман дал правовые разъяснения, а обращения, относящиеся к его компетенции, приняты на рассмотрение. Обращения, требующие выездного изучения, направлены региональным представителям Омбудсмана в соответствующих территориях.
Напоминаем, что граждане также могут обращаться напрямую к региональным представителям Омбудсмана, а также направлять электронные обращения через официальный сайт ombudsman.uz и мобильное приложение Омбудсмана.