Ушбу камчиликларни бартараф этиш бўйича Омбудсман томонидан Ички ишлар вазирлигига тақдимнома киритилди. Маълум қилинишича, тақдимнома асосида айрим камчиликларни бартараф этиш бўйича амалий ишлар бошланган. Жумладан, вақтинча сақлаш ҳибсхоналаридаги камераларни кўзга зиён етказмайдиган ҳолда ўқиш ёки ёзиш учун етарли табиий ва сунъий ёруғлик билан таъминлаш, иситиш ҳамда бошқа тегишли чоралар кўрилмоқда.
Бундан ташқари, Қарши туман ички ишлар бўлими вақтинча сақлаш ҳибсхонаси фаолияти тўхтатилиб, сақланаётган шахслар капитал таъмирланган Касби туман ички ишлар бўлими вақтинча сақлаш ҳибсхонасига кўчирилди.
Омбудсман тақдимномасида билдирилган камчиликларни ўз вақтида бартараф этмаган ходимларга нисбатан хизмат текширувлари ўтказилиб, 1 нафар ходим лавозимидан озод этилди ва 9 нафар ходимнинг хатти-ҳаракатлари “Интизомий кенгашлар” томонидан кўриб чиқилди.
Айни пайтда вазирлик томонидан вақтинча сақлаш ҳибсхоналари шароитларини яхшилаш бўйича амалий ишлар давом эттирилмоқда. Камералар ва ювиниш хоналарини керакли жиҳозлар билан таъминлаш ва санитария талабларига мувофиқлаштириш ишлари давом этмоқда.

Для устранения выявленных нарушений Омбудсманом было внесено представление в Министерство внутренних дел. Как сообщено, на основании представления начата практическая работа по устранению некоторых недостатков. В частности, принимаются меры по обеспечению камер изоляторов временного содержания естественным и искусственным достаточным освещением для безопасного для глаз чтения или письма, а также оснащению отоплением и других необходимых мер.
Кроме того, деятельность изолятора временного содержания отделения внутренних дел Каршинского района приостановлена, содержащиеся лица переведены в капитально отремонтированный изолятор временного содержания отдела внутренних дел Касбийского района.
В отношении сотрудников, которые своевременно не устранили выявленные Омбудсманом недостатки, проведено служебное расследование, по итогам которого 1 сотрудник освобожден от должности и деяния 9 сотрудников рассмотрены «Дисциплинарным советом».
В настоящее время министерством продолжается практическая работа по улучшению условий изоляторов временных содержания. Работа по оснащению камер и душевых помещений необходимыми предметами и в соответствии с санитарными требованиями продолжается.