Собиқ эри томонидан зўравонликка учраган қиз ҳақидаги хабар бўйича қўшимча маълумот
2024 йилнинг 29 июль куни Собиқ эри томонидан зўравонликка учраган қиз ҳолати Омбудсман томонидан ўрганилаётгани бўйича муносабат эълон қилинган эди.
Унда 20 ёшли қиз турмуши давомида узоқ муддат собиқ эри томонидан калтаклангани, шафқатсизларча муносабатда бўлингани, гиёҳванд моддаларини қабул қилишга зўрлангани ва ички ишлар органларига қилган мурожаатлари натижасиз қолганлиги ҳолати бўйича Бош прокуратурага Омбудсманнинг сўров хати юборилгани маълум қилинган.
Омбудсманга маълум қилинишича, жиноят иши Тошкент вилоят прокуратураси томонидан ўрганилиб, тергов ҳаракатларини ўтказишлик учун шу вилоят ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармасига ўтказилган. Олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида ўтказиб юборилган муддатлар тикланиб, дастлабки тергов муддати узайтирилган.
Дастлабки тергов ҳаракатлари давомида, жиноят иши бўйича тузилган айблов хулосаси ЖПКнинг 381-моддаси тартибида тасдиқлаш ва тегишли судловга юбориш учун Тошкент вилоят прокуратурасига юборилган.
Ҳозирда мурожаатчининг собиқ эрига нисбатан Жиноят кодексининг 1261-моддаси 6-қисми билан қўзғатилган жиноят иши судга оширилган.

The statement reported that the 20-year-old woman had suffered prolonged physical abuse, cruel treatment, and was forced to use narcotic substances. Her appeals to law enforcement authorities had reportedly been left unaddressed. In response to this case, the Ombudsman sent a request to the General Prosecutor's Office.
According to the information provided to the Ombudsman, the criminal case was transferred for investigation to the Investigative Department under the Tashkent Regional Police Department. During the investigation, missed procedural deadlines were reinstated, and the pre-trial investigation period was extended.
Based on the gathered evidence, an indictment was prepared in accordance with Article 381 of the Criminal Procedure Code and forwarded to the Tashkent Regional Prosecutor's Office for approval and subsequent submission to the court.
At present, the criminal case against the complainant's former husband, initiated under Part 6 of Article 126¹ of the Criminal Code, has been referred to the court for trial.