Собиқ эри томонидан зўравонликка учраган қиз ҳақидаги хабар бўйича қўшимча маълумот
2024 йилнинг 29 июль куни Собиқ эри томонидан зўравонликка учраган қиз ҳолати Омбудсман томонидан ўрганилаётгани бўйича муносабат эълон қилинган эди.
Унда 20 ёшли қиз турмуши давомида узоқ муддат собиқ эри томонидан калтаклангани, шафқатсизларча муносабатда бўлингани, гиёҳванд моддаларини қабул қилишга зўрлангани ва ички ишлар органларига қилган мурожаатлари натижасиз қолганлиги ҳолати бўйича Бош прокуратурага Омбудсманнинг сўров хати юборилгани маълум қилинган.
Омбудсманга маълум қилинишича, жиноят иши Тошкент вилоят прокуратураси томонидан ўрганилиб, тергов ҳаракатларини ўтказишлик учун шу вилоят ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармасига ўтказилган. Олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида ўтказиб юборилган муддатлар тикланиб, дастлабки тергов муддати узайтирилган.
Дастлабки тергов ҳаракатлари давомида, жиноят иши бўйича тузилган айблов хулосаси ЖПКнинг 381-моддаси тартибида тасдиқлаш ва тегишли судловга юбориш учун Тошкент вилоят прокуратурасига юборилган.
Ҳозирда мурожаатчининг собиқ эрига нисбатан Жиноят кодексининг 1261-моддаси 6-қисми билан қўзғатилган жиноят иши судга оширилган.

В заявлении сообщалось, что 20-летняя девушка на протяжении длительного времени подвергалась избиениям, жестокому обращению, была принуждена к употреблению наркотических веществ, а также что её обращения в органы внутренних дел оставались безрезультатными. По данному случаю Омбудсман направил запрос в Генеральную прокуратуру.
Согласно предоставленной Омбудсману информации, уголовное дело было передано на рассмотрение в Следственное управление при ГУВД Ташкентской области. В ходе следственных действий пропущенные сроки были восстановлены, а срок предварительного следствия продлён.
На основании собранных материалов обвинительное заключение по уголовному делу было составлено в порядке статьи 381 УПК и направлено в прокуратуру Ташкентской области для утверждения и последующей передачи в суд.
В настоящее время уголовное дело в отношении бывшего мужа заявительницы, возбужденное по части 6 статьи 1261 Уголовного кодекса, передано в суд.