Мониторинг ташрифларнинг 181 таси жазони ижро этиш колониялари, 122 таси тергов ҳибсхоналари, 128 таси вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 59 таси Махсус қабулхоналар, 39 таси реабилитация қилиш марказлари, 56 таси наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг филиаллари, 52 таси руҳий-асаб касалликлари шифохоналари, 46 таси “Саҳоват” ва “Мурувват” уйлари, 91 таси мастлик ҳолатидагиларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктлари ўтказилган.
Мониторинг ташрифлари давомида 9,5 мингга яқин маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий ҳамда 4321 минг нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Ташрифларда ушбу муассасаларда сақланаётган шахсларни яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ҳамда тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, сақланаётган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари натижасида мутасадди ва тегишли вазирлик ва идораларга 16 та талабнома, 10 та тақдимнома, 13 та хулоса ва 3 та таҳлилий ахборотлар киритилди.
Шунингдек, Омбудсман томонидан Олий Мажлис палаталарига 6 та таҳлилий маълумот тақдим этилди.
Омбудсман тавсиясига кўра, 23-сон маҳкумлар учун ихтисослашган касалхона негизида 50 ўринли аёллар бўлинмаси очилди. Авваллари бу ерда фақатгина эркак маҳкумлар даволанган. Мазкур касалхона терапия, неврология, жарроҳлик, стоматология, диагностика, сил касалликлари каби 20 та бўлимга ва 2 та лабораторияга эга, шунингдек у ерда мураккаб жарроҳлик амалиётлари ҳам ўтказилади.
Омбудсман томонидан киритилган таъсир чораларини кўриб чиқиш натижаларига кўра, Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманидаги эскирган, беморларни сақлаш ва даволашда антисанитар ҳолатга келган Наркология диспансери Нукус туманида жойлашган бўш бинога кўчирилди ва беморларга қулай шароитлар яратилди. Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Сурхондарё филиалидаги ошхона тўлиқ таъмирланди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасидаги Элликқалъа туманида жойлашган 2-сон республика ва руҳий асаб касалликлари диспансери биноси ва хоналари таъмирланиб, беморларнинг яқин қариндошлари билан учрашишлари учун қисқа муддатли учрашув хоналари ҳамда махсус психотерапия муолажаларини ўтказиш хоналари ташкил этилди. Шунингдек, беморларнинг овқатланиши учун зарур шароитлар яратилди.
Омбудсман тавсияси асосида Сирдарё вилояти Янгиер шаҳар ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонасига вентиляция тизими ўрнатилиб, камералардаги шароитлар яхшиланди ҳамда чўмилиш хоналари ташкил этилди. Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани ИИБ ВСҲда ҳам маҳбуслар учун тинтув қилиш, чўмилиш хоналари ҳамда сайргоҳ ташкил этилди ва камералар барча керакли жиҳозлар билан таъминланди.
Шу билан бирга масъул идоралар томонидан Жиззах шаҳар вақтинча сақлаш ҳибсхонаси ҳамда Дўстлик туманидаги вақтинча сақлаш ҳибсхонаси капитал, Самарқанд вилоятидаги ВСҲ жорий таъмирланди. Бухородаги 4-сон тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларига жалб қилинган маҳкумлар учун яқин қариндошлари билан учрашув хоналари қурилди.
Бухородаги 17-сон Жазони ижро этиш колониясининг 12-биносида қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилди ва маҳкумлар сақланадиган камералардаги шароитлар яхшиланди.
Республика кузатув кучайтирилган руҳий касалликлар шифохонасини замонавий асбоб-ускуналар билан таъминланмагани, даволанувчиларга кийим-кечак ва бошқа керакли жиҳозлар ажратилмагани ва бошқа аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича Омбудсман тавсиясига асосан режа ишлаб чиқилиб, ижроси таъминланмоқда.
Мониторинг ташрифларида аниқланган камчиликларни бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларда ишловчи 56 нафар ходимга хайфсан берилди, 2 нафар ходим жаримага тортилди, 3 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Қолаверса, Омбудсманнинг минтақавий вакиллари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида жойлардаги мутасадди органлар ва ташкилотларнинг вакиллари билан ҳамкорликда тиббий кўрик, сайёр қабуллар ҳамда бошқа маърифий тадбирлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ҳисобот даврида Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Сурхондарё, Хоразм ва Самарқанд вилоятларида ҳудудлардаги соғлиқни сақлаш бошқармалари билан ҳамкорликда тор доирадаги олий тоифали шифокорлар жалб қилиниб, 6000 минг нафарга яқин маҳкум ва маҳбуслар тиббий кўрикдан ўтказилди.
Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ва “Ҳунарманд” уюшмасининг Наманган вилояти бошқармаси билан биргаликда вилоятдаги жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган маҳкумлар касб-ҳунарга ўргатилмоқда. 2024-йилнинг 10 ойлигида 180 нафардан ортиқ маҳкумлар касбга ўргатилиб, уларга сертификатлар берилди.
Энди маҳкум ва маҳбуслар мурожаатларини кўриб чиқиш натижаларига тўхталамиз. Ҳисобот даврида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан 2232 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 858 таси почта алоқа хизмати, 335 таси “Омбудсман қутиси”, 403 таси “pm.gov.uz” сайти, 309 таси Омбудсман ходимлари қабули, 216 таси “Ombudsman.uz” сайти ва мобил иловаси, 44 таси сайёр қабуллар, 30 таси Омбудсман қабули, 24 таси Президент қабулхонаси ва 13 таси “Ишонч телефони” орқали келиб тушган.
Мурожаатларнинг тегишли идора ва ташкилотлар билан ҳамкорликда кўриб чиқилиши натижасида 32 нафар жазо муддатини ўтаётган шахслар махсус тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 18 нафари даволаниш учун касалхоналарга жойлаштирилди.
7 нафар маҳкумга жазо муддатининг ўталмай қолган қисмини енгилроғига алмаштиришида ёки муддатидан илгари шартли озод этилишида, 8 нафарига амалдаги интизомий таъсир чорасини муддатидан аввал рағбатлантириш тариқасида ечилишида амалий ёрдам кўрсатилди.
4 нафар маҳкум яшаш жойига яқин бўлган жазони ижро этиш муассасаларига ўтказилган.
Манзил-колонияларда жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг 12 нафар вояга етмаган фарзандларига бола нафақаси пули олишда ва 5 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига жойлардаги маҳаллий ҳокимликлар кўмагида моддий ёрдам ажратилишига кўмаклашилди.
Омбудсман номига 2024 йил 10 ойида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахсларга нисбатан руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги юзасидан 158 та шикоят келиб тушди.
Шикоятларнинг 14 таси юзасидан жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қабул қилинган қарорлар Омбудсманнинг мурожаатига асосан юқори турувчи прокурорлар томонидан бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказилиши белгиланган. 52 таси эса ўтказилган хизмат текширувлари ҳамда прокуратура органлари томонидан олиб борилган терговга қадар текширув якунларига кўра ўз тасдиғини топмади.
62 та шикоят юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом этмоқда.
Шунингдек, шикоятларни кўриб чиқиш натижасида 10 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чораси қўлланилган. 3 та ҳолатда ходимларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилган.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги тўғрисида ижтимоий тармоқларда тарқалган 15 та хабарлар ўрганилиб, бу бўйича 14 та муносабат билдирилган. Мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг 12 та талабномаси киритилган.

Мониторинговые визиты осуществлены в 181 колонии исполнения наказания, 122 в следственные изоляторы, 128 в изоляторы временного содержания, 59 в Специальные приемники, 39 в Реабилитационные центры, 56 в филиалы наркологических научно-практические медицинские центры, 52 в психоневрологические больницы, 46 в дома «Саховат» и «Мурувват», 91 в пункты оказания медицинской помощи лицам в состоянии опьянения.
В ходе мониторингов с осужденными и заключенными проведены более 9,5 тысячи коллективных бесед и 4321 индивидуальных бесед.
Во ходе посещений изучены условия проживания, питания, труда, оказания медицинской помощи, качества культурно-просветительской работы, соблюдения санитарно-гигиенических требований и другое.
По результатам мониторинговых визитов Уполномоченным и Общественными группами внесены 16 требований, 10 представлений, 13 заключений и 3 аналитических справок в соответствующие министерства и ведомства.
Также, представлены 6 аналитических справок в палаты Олий Мажлиса.
По рекомендации Уполномоченного на базе специализированной больницы №23 открыто женское отделение на 50 койко-мест. Ранее в данной больнице проходили лечение только мужчины. Больница оснащена 2 лабораториями и 20 такими отделениями, как терапия, неврология, хирургия, стоматология, диагностика, туберкулез и другие, а также проводятся сложные хирургические операции.
По итогам рассмотрения внесенной меры воздействия Омбудсмана, находившийся в антисанитарных условиях наркологический диспансер в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан был перемещен в пустое здание в Нукусском районе и созданы соответствующие условия для пациентов. Столовая филиала специализированного наркологического научно-практического центра Сурхандарьинской области была полностью отремонтирована.
Кроме этого, здание и помещения республиканского психоневрологического диспансера №2 Элликкалинского района Республики Каракалпакстан отремонтированы, созданы комнаты для краткосрочных свиданий пациентов с родственниками и специальные помещения для проведения психотерапии. Также, были созданы условия для питания пациентов.
По рекомендации Омбудсмана в изоляторе временного содержания (ИВС) УВД города Янгиера установлена система вентиляции, улучшены условия в камерах и созданы душевые помещения. Также в ИВС УВД Бостанлыкского района Ташкентской области созданы комнаты для обыска заключенных, душевые комнаты и помещения для прогулок, а также камеры оснащены необходимым оборудованием.
Наряду с этим, ответственными ведомствами изоляторы временного содержания г.Джизака и Дустликского района капитально отремонтированы, ИВС Самаркандской области отремонтированы. В следственном изоляторе №4 Бухары для осужденных, занимающихся хозяйственными работами, построены комнаты для встреч с близкими родственниками.
В корпусе №12 колонии исполнения наказания №17 Бухары проведены строительные работы и улучшены условия в камерах для осужденных.
В связи с отсутствием современных оборудований, не обеспечением пациентов одеждой и другими необходимыми предметами, а также устранения других выявленных недостатков в Республиканской психиатрической больнице усиленного наблюдения по рекомендации Омбудсмана разработан план, обеспечивается их исполнение.
По итогам мониторинговых посещений за выявленные недостатки к сотрудникам мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения 56 даны выговоры, 2 сотрудника привлечены к штрафу, с 3 сотрудниками расторгнуты трудовые договоры.
Кроме этого, в ходе мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения региональными представителями Омбудсмана совместно с представителями соответствующих органов и ведомств регионов проводятся медицинские осмотры, выездные приемы и другие просветительские мероприятия. В частности, в сотрудничестве с управлениями здравоохранения Республики Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Самаркандской областей были задействованы высококвалифицированные врачи и около 6000 осужденных и заключенных прошли медицинский осмотр.
Региональный представитель Омбудсмана в Наманганской области совместно с управлением союза «Хунарманд» Наманганской области обучают профессиям осужденных, содержащихся в колониях исполнения наказания области. В период 10 месяцев 2024 года более 180 осужденных получили профессиональное образование, им выданы сертификаты.
Остановимся теперь на итоги рассмотрения обращений осужденных и заключенных. В отчетный период поступило к Омбудсману от лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения и их близких родственников, а также защитников (адвокатов) поступило 2232 обращений. Из них 858 через почтовую связь, 335 через «Ящик омбудсмана», 403 через сайт «pm.gov.uz», 309 в ходе приема сотрудниками Омбудсмана, 216 через сайт и мобильное приложение «Ombudsman.uz», 44 в ходе выездных приемов, 30 в ходе приема Омбудсмана, 24 через приемную Президента и 13 через «Телефон доверия».
По итогам рассмотрения обращений совместно с соответствующими органами и ведомствами 32 отбывающих наказание лиц прошли медицинское обследование, из которых 18 были направлены для лечения в больницы.
Оказано содействие 7 осужденным в замене неотбытой части срока наказания на более мягкую или условно-досрочном освобождении, 8 лицам в порядке поощрения досрочно снято дисциплинарное наказание.
4 осужденных переведены в учреждения исполнения наказания ближе к месту жительства.
Для семей 12 осужденных, отбывающих наказание в колонии-поселении, оказано содействие в получении детского пособия их несовершеннолетним детям и с помощью местных органов власти членам семьей 5 осужденных выделена материальная помощь.
На имя Омбудсмана в период 10 месяцев 2024 года поступило 158 жалоб по факту физического, психологического или иного давления со стороны сотрудников правоохранительных органов в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
По 14 жалобам постановления об отказе в возбуждении уголовных дел по обращению Омбудсмана были отменены вышестоящей прокуратурой и назначены дополнительные доследственные проверки.
По итогам проведенных служебных расследований и доследственных проверок органами прокуратуры 52 фактов не подтверждены.
По 62 жалобам доследственная проверка продолжается.
Также, по результатам рассмотрения жалоб к 10 сотрудникам были применены меры дисциплинарного взыскания, по 3 фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
Необходимо отдельно отметить, что распространившиеся в социальных сетях 15 сообщений о случаях психологического, физического или иного давления были изучены, по ним даны 14 заявлений. В 12 случаях направлены требования Омбудсмана в соответствующие министерства и ведомства.