Хоразм вилоятидан юборилган мурожаатда бир гуруҳ фуқаролар Урганч шаҳрининг асосий кўчаларидан бири бўлган, транспорт ҳаракати серқатнов бўлган асосий йўл-Хонқа кўчасига светофор ўрнатилишида амалий ёрдам сўрашган эди. Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили томонидан вилоят ИИБ Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси билан ҳамкорликда жойига чиқиб ўрганилди. Ўрганиш давомида маълум бўлишича, ҳақиқатдан ҳам мазкур чорраҳада автомобиллар оқими ва авария хавфи жуда юқори ҳамда ҳудуддаги аҳоли йўл кесишмасидан ўтишда қийинчиликларга дуч келаётгани аниқланди. Натижада Урганч шаҳар, Хонқа кўчасидаги мазкур чорраҳага светофор ўрнатилди. Шунингдек, йўл ҳаракати қатнашчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида тегишли йўл белгилари ўрнатилиб, пиёдалар ўтиш йўлаги чизилди.
Қашқадарё вилоятидан юборилган яна бир мурожаатда фуқаролар номига ноқонуний кредит расмийлаштирган фирибгарлар қилмиши фош бўлиб, судда айбдор деб топилган бўлсада, фуқаро номидаги қарздорлик ечилмагани бўйича шикоят келиб тушган. Мурожаатчи У.Л. номига муқаддам судланган фуқаро А.Т. банк ходимлари ва таъминотчи корхона билан тил бириктириб, сохта ҳужжатлар асосида 2021 йил июн ойида 30 млн.сўм миқдорида кредит расмийлаштирган. Жиноятчиларга жазо тайинланган, лекин мурожаатчи номига олинган кредит маблағлари учун қарздорлик унинг бўйнида қолиб кетган. Банк томонидан кредитни сўндириш бўйича хабарлар тўхтамаган. Мазкур ҳолат Омбудсман назоратига олиниб, унинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ишга оид ҳужжатлар ўрганилди. Амалга оширилган ишлар натижасида Қашқадарё вилоят суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати тафтиш инстансиясининг ажрими чиқарилди. Унга кўра, мурожаатчи “Агробанк” АТБ Нишон филиали иши бўйича фуқаровий даъвогар деб эътироф этилиб, унинг номига ажратилган ва тўланмаган 30 млн сўм зарар судланган А.Т.дан “Агробанк” АТБ Нишон филиали фойдасига ундирилиши белгиланди.

Восстанавливаются нарушенные права граждан – Омбудсман
Обращения, поступающие Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену), оперативно рассматриваются, а в случаях необходимости вопросы изучаются на местах с привлечением специалистов. Это способствует восстановлению нарушенных прав граждан.
Житель города Гулистан Сырдарьинской области С.А. обратился с жалобой на то, что, несмотря на расторжение трудового договора с АО «Гулистан экстракт-ёг», ему не выплачена заработная плата за отработанные дни. Данное обращение было взято на контроль, и Омбудсман подал исковое заявление в суд в интересах заявителя для восстановления его трудовых прав. В результате суд постановил взыскать с работодателя в пользу гражданина С.А. сумму в размере 21 миллиона сумов.
Еще одно обращение поступило из Хорезмской области. Группа граждан обратилась с просьбой установить светофор на одной из оживленных магистралей города Ургенча — улице Хонка. Данное обращение было изучено на месте региональным представителем Омбудсмана в сотрудничестве с Управлением безопасности дорожного движения областного МВД. В ходе проверки установлено, что интенсивность движения на данном перекрестке и риск ДТП действительно высок, а жители испытывают сложности при переходе через дорогу. В результате на перекрестке улицы Хонка был установлен светофор, а также оборудованы соответствующие дорожные знаки и пешеходный переход для обеспечения безопасности участников дорожного движения.
Из Кашкадарьинской области поступила жалоба на незаконно оформленный кредит на имя гражданина. Заявитель У.Л. сообщил, что мошенники, включая ранее судимого гражданина А.Т., в сговоре с сотрудниками банка и поставщика оформили на его имя кредит в размере 30 миллионов сумов на основании поддельных документов в июне 2021 года. Хотя виновные были осуждены, задолженность по кредиту осталась за заявителем, и банк продолжал требовать погашения. Дело было взято на контроль Омбудсманом, а его региональным представителем были изучены документы. В результате Судебная коллегия по уголовным делам Кашкадарьинского областного суда вынесла постановление, согласно которому заявитель У.Л. признан гражданским истцом, а сумма кредита в размере 30 миллионов сумов, оформленного на его имя, должна быть взыскана с осужденного А.Т. в пользу филиала АОБ «Агробанк» в Нишане.