Омбудсманнинг минтақавий вакиллари томонидан мактаб ўқувчилари учун ташкил этилган мазкур дарсларда интерактив методлардан фойдаланилди. Ўқувчиларга ҳаётий вазиятлар мисолида ўз ҳуқуқларидан тўғри фойдаланишлари билан бирга бурчларини ҳам унутмасликлари бўйича видеороликлар намойиш этилди. Бу эса ёшларга мавзу янада тушунарлироқ бўлишига хизмат қилди. Шунингдек, ушбу тадбирлар давомида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолияти ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, “Омбудсман соати” лойиҳаси доирасидаги дарслар Тошкент давлат юридик университети ҳузуридаги Академик лицей ўқувчилари учун ҳам ташкил этилиб, тадбир давомида фаол қатнашган иштирокчиларга эсдалик совғалари топширилди.
Ўзаро савол-жавобларга бой тарзда ўтган дарсларда ўқувчилар инсон ҳуқуқларига оид кўплаб билимларни ўзлаштиришди.
“Омбудсман соат”лари ўқувчиларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича билимларини мустаҳкамлаш мақсадида республика бўйлаб Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда ўтказилмоқда. Бу лойиҳа ёш авлоднинг ҳуқуқий маданияти ва саводхонлигини оширишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

Эти занятия, организованные региональными представителями Омбудсмана, прошли в интерактивной форме. Учащимся показали видеоролики на примерах из жизни, в которых было разъяснено, как правильно использовать свои права и помнить о своих обязанностях. Такой формат способствовал лучшему пониманию темы среди молодежи. Кроме того, на мероприятиях рассказывалось о деятельности национальных институтов по правам человека.
В рамках проекта «Часы Омбудсмaна» были также организованы занятия для учащихся академического лицея при Ташкентском государственном юридическом университете, а самым активным участникам мероприятия были вручены памятные подарки.
Уроки прошли в формате вопросов и ответов, что помогло учащимся усвоить множество знаний о правах человека.
«Часы Омбудсмана» проводятся по всей республике в сотрудничестве Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Министерства дошкольного и школьного образования с целью укрепления знаний учащихся о правах и свободах человека. Этот проект важен, так как направлен на повышение правовой культуры и грамотности молодого поколения.