Омбудсманнинг минтақавий вакиллари томонидан мактаб ўқувчилари учун ташкил этилган мазкур дарсларда интерактив методлардан фойдаланилди. Ўқувчиларга ҳаётий вазиятлар мисолида ўз ҳуқуқларидан тўғри фойдаланишлари билан бирга бурчларини ҳам унутмасликлари бўйича видеороликлар намойиш этилди. Бу эса ёшларга мавзу янада тушунарлироқ бўлишига хизмат қилди. Шунингдек, ушбу тадбирлар давомида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолияти ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди.
Бундан ташқари, “Омбудсман соати” лойиҳаси доирасидаги дарслар Тошкент давлат юридик университети ҳузуридаги Академик лицей ўқувчилари учун ҳам ташкил этилиб, тадбир давомида фаол қатнашган иштирокчиларга эсдалик совғалари топширилди.
Ўзаро савол-жавобларга бой тарзда ўтган дарсларда ўқувчилар инсон ҳуқуқларига оид кўплаб билимларни ўзлаштиришди.
“Омбудсман соат”лари ўқувчиларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликлари бўйича билимларини мустаҳкамлаш мақсадида республика бўйлаб Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда ўтказилмоқда. Бу лойиҳа ёш авлоднинг ҳуқуқий маданияти ва саводхонлигини оширишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

Legal Literacy of Students is Enhanced in Schools
“Ombudsman’s Hour” sessions were conducted for senior students at School No. 327 in Tashkent, Schools No. 26 and No. 39 in Namangan region, School No. 32 in Bukhara region, Schools No. 3, No. 11, and No. 27 in Navoi region, Schools No. 35 and No. 41 in the Kungirot district of the Republic of Karakalpakstan, and at the creative school named after Abdulla Oripov in the Kashkadarya region.
These sessions, organized by regional representatives of the Ombudsman, were held in an interactive format. Students watched life-based videos that explained how to properly exercise their rights while also remembering their responsibilities. This approach facilitated better understanding among young people. Additionally, the events highlighted the work of national human rights institutions.
As part of the “Ombudsman’s Hour” project, sessions were also organized for students of the academic lyceum at the Tashkent State University of Law, where the most active participants received commemorative gifts.
The lessons were conducted in a question-and-answer format, which helped students gain extensive knowledge about human rights.
“Ombudsman’s Hour” is being held across the republic in cooperation between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Ministry of Preschool and School Education. The aim is to strengthen students’ knowledge of human rights and freedoms. This project is essential as it contributes to increasing the legal awareness and literacy of the younger generation.