Мен республиканинг чекка ҳудудларида яшайман пойтахтга боришга имконим йўқ десангиз, Омбудсманнинг минтақавий вакилларига мурожаат қилишингиз мумкин. Давлат раҳбарининг 2021 йил 10 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, 2022 йилдан Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари фаолияти йўлга қўйилган. Улар нафақат мурожаатингизни қабул қилишлари, балки, зарурат бўлса мутахассислар жалб қилган ҳолда масалани жойига чиқиб ўрганишлари ҳам мумкин.
Ombudsman.uz сайти орқали Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари, уларнинг қабул кунлари ва телефон рақамларини билиб олишингиз мумкин.
Минтақавий вакиллар мурожаатингизни қай тартибда кўриб чиқади ва уларнинг яна қандай вазифалари бор? Ҳозир шу ҳақда.
Минтақавий вакилларнинг асосий вазифаси — фуқаролар мурожаатларини қабул қилиш, ўрганиш ва уларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашда ёрдам беришдир. Улар фуқаро мурожаатини ҳар томонлама ўрганиш учун зарур ҳолларда, экспертлар, мутахассислар ва тегишли ташкилотлар вакилларини ҳам жалб қилиши мумкин.
Ҳар бир инсоннинг овози эшитилиши керак. Омбудсман минтақавий вакиллари ушлаб турилган, қамоққа олинган ва озодликдан маҳрум қилинган шахслар билан учрашиб, уларнинг ҳуқуқларини таъминлашга кўмаклашади. Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга ўрнатилган “Омбудсман қути”ларидаги мурожаатларни қабул қилиб ўз назоратига олади. Шунингдек, мазкур пенитенциар муассасаларига мониторинг ташрифларини амалга ошириб, ҳудуддаги шароитларни жамоатчилик гуруҳи аъзолари билан биргаликда ўрганишади.
Аҳоли мурожаатларидан келиб чиқиб, республика бўйлаб, хаттоки энг чекка ҳудудларда ҳам фуқаролар билан очиқ мулоқотлар ўтказиб улар мурожаатларини ўрганади. Ушбу “Омбудсман мактаби” тадбирларига тегишли давлат ташкилотлари вакиллари ҳам жалб этилиб, аҳолига мурожаатларида кўтарилган масалалар бўйича тушунтиришлар берилади. “Омбудсман соати” лойиҳалари орқали эса мактаб ўқувчиларига ўз ҳуқуқлари тушунтирилади. Бундан ташқари улар ОАВ орқали ҳам турли чиқишларни амалга оширишади.
Кўриб турганингиздек, Омбудсманнинг минтақавий вакиллари бир қатор масъулиятли вазифаларни бажарадилар. Шу боис, улар ўз иш жадвалларини шунга мос равишда ташкил этадилар. Агар сиз уларга мурожаат қилишни режалаштираётган бўлсангиз, қабул кунларида келишингиз мақсадга мувофиқ бўлади.

Если вы живете в отдаленном регионе республики и не можете поехать в столицу, вы можете обратиться к региональным представителям Омбудсмaна. В соответствии с Указом Президента от 10 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмaна)» с 2022 года начали работать региональные представители Омбудсмaна на постоянной основе. Они не только принимают ваши обращения, но и могут, если это необходимо, с привлечением специалистов, изучить вопрос на месте.
На сайте Ombudsman.uz вы можете узнать контакты, приемные дни и номера телефонов региональных представителей Уполномоченного по правам человека.
Как рассматриваются обращения региональными представителями и какие еще у них задачи? Сейчас об этом.
Основная задача региональных представителей — принимать и изучать обращения граждан, а также оказывать содействие в восстановлении нарушенных прав. При необходимости они могут привлекать экспертов, специалистов и представителей соответствующих организаций для всестороннего изучения обращения.
Каждый человек должен быть услышан. Региональные представители Омбудсмaна встречаются с задержанными, арестованными и лишенными свободы лицами, чтобы помочь обеспечить их права. Они принимают обращения из «ящиков Омбудсмaна», установленных в закрытых учреждениях для лиц с ограниченной свободой передвижения, и берут их под контроль. Также они осуществляют мониторинговые визиты в пенитенциарные учреждения и вместе с членами общественных групп проверяют условия содержания.
На основании обращений населения по всей республике, даже в самых отдаленных регионах, организуются открытые встречи с гражданами для изучения их вопросов. На мероприятиях «Школа Омбудсмaна» к обсуждению привлекаются представители государственных органов, которые дают разъяснения по поднятым гражданами вопросам. А проекты «Час Омбудсмaна» помогают школьникам узнать о своих правах. Кроме того, представители Омбудсмaна выступают в СМИ.
Как видите, региональные представители Омбудсмaна выполняют ряд ответственных задач, и их рабочий график организован соответственно. Если вы планируете обратиться к ним, лучше всего сделать это в приемные дни.