Мазкур Қонун 8 та боб, 57 та моддадан иборат бўлиб, у Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони ва қарорлари, шунингдек янгиланган Конституция асосида ишлаб чиқилди. Амалдаги қонун эса 22 модда ва бир нечта прим моддалардан иборат эди.
Ушбу Қонун мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни янада тўлақонли таъминлаш ва кучайтиришни назарда тутувчи бир қатор ўзгаришларни ўз ичига олган. Жумладан, қонунга мувофиқ Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи берилмоқда. Шунингдек, Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларининг ҳуқуқий фаолияти ҳамда Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларнинг доимий асосда ишлаши ва мониторинг ташрифларидаги иштироки ва бошқа нормалар ҳам белгиланмоқда.
Қонунда Омбудсманнинг таъсир чораларини аниқ белгилаш мақсадида уларнинг турлари (огоҳлантириш, тақдимнома, илтимоснома ва талабнома) алоҳида бобда акс эттирилиб, алоҳида моддаларда ифода этилди.
Муҳокама давомида сенаторлар томонидан Қонуннинг қабул қилиниши Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман) институтининг мустақил миллий институт сифатидаги аҳамиятини янада ошириши, Омбудсман фаолиятининг институционал асосларини такомиллаштириши ва унинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини таъминлаш борасидаги ваколатларини кенгайишига ҳамда ҳудудлардаги иштирокини таъминлашга хизмат қилиши таъкидланди.

На заседании сенатского комитета обсуждался закон в новой редакции, регулирующий деятельность Омбудсмана
8 октября текущего года на заседании комитета сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции был рассмотрен закон “Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)”.
Данный закон состоит из 8 глав, 57 статей и разработан на основе указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, а также обновленной Конституции. Однако действующий закон состоял из 22 статей и нескольких статей прим.
Настоящий закон содержит ряд изменений, предусматривающих более полное обеспечение и усиление защиты прав и свобод граждан в нашей стране. В частности, в соответствии с законом Омбудсману предоставляется право вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы. Также устанавливается правовая деятельность общественных групп при Омбудсмане по выявлению и предупреждению случаев пыток, а также участие региональных представителей Омбудсмана в работе и мониторинговых визитах в регионах на постоянной основе и другие нормы.
В законе в целях точного определения мер воздействия Омбудсмана их виды (предостережение, представление, ходатайство и требование) отражены в отдельной главе и выражены в отдельных статьях.
В ходе обсуждения сенаторами было отмечено, что принятие закона еще больше повысит значимость института Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) как независимого Национального института, улучшит институциональные основы деятельности Омбудсмана и послужит расширению его полномочий по обеспечению соблюдения прав и свобод человека, а также обеспечению его участия на территориях.