Тиббий кўрикка Хоразм вилояти Соғликни сақлаш бошқармасининг малакали шифокорларидан иборат ишчи гуруҳ, жумладан, эндокринолог, кардиолог, травматолог, невропатолог, ЛОР, дерматолог, уролог, гинеколог, окулист шифокорлари жалб этилди. Шунингдек, маҳкум ва маҳбуслар ультратовуш текшируви (УТТ), ЭКГ ҳамда рентген ускуналари ёрдамида тиббий кўрикдан ўтказилди.
Тиббий текширувлар натижасига кўра, 23 нафар шахсга қандли диабет, 27 нафар шахсга гипертония касаллиги, 11 нафар шахсга юракнинг ишимик касаллиги, 5 нафар шахсга гинекологик, 15 нафар шахсга неврологик, 6 нафар шахсга травматологик, 18 нафар шахсга дерматовенерологик ва 7 нафар шахсга кўз касалликлари билан боғлиқ ташхислар қўйилди.
Тиббий кўрик натижалари бўйича 1 нафар шахсга қўшимча текширув тавсия этилди, шунингдек, амбулатор шароитда даво муолажаларини олаётганларга қўшимча дори-дармонлар ёзиб берилган бўлса, 3 нафар шахсга жарроҳлик амалиётини ўтказиш тавсияси берилди.
Шу куни мазкур тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифи ҳам амалга оширилиб, маҳкум ва маҳбусларнинг яшаш жойлари, ювиниш хоналари, ошхона, озиқ-овқат маҳсулотлари сақлаш ва узоқ муддатли учрашув хоналари, фуқароларни қабул қилиш жойи ҳамда ҳудуддаги бошқа шароитлар ўрганилди.
Шунингдек, ҳибсхонада сақланаётган шахслар билан ўтказилган суҳбат жараёнида мазкур муассасадаги шароитлар бўйича улар фикрлари ўрганилди.

К медицинскому осмотру была привлечена рабочая группа квалифицированных врачей управления здравоохранения Хорезмской области, в том числе врачи эндокринолог, кардиолог, травматолог, невропатолог, ЛОР, дерматолог, уролог, гинеколог, окулист. Осужденные и заключенные также проходили медицинское обследование с использованием ультразвукового исследования (ут), ЭКГ и рентгеновского оборудования.
По результатам медицинских обследований у 23 человек диагностирован сахарный диабет, у 27-гипертоническая болезнь, у 11-ишемическая болезнь сердца, у 5-гинекологическая, у 15-неврологическая, у 6-травматологическая, у 18-дерматовенерологическая и у 7-глазные болезни.
По результатам медицинского обследования 1 лицу было рекомендовано пройти дополнительное обследование, а также 3 лицам было рекомендовано пройти операцию, если дополнительные лекарства были прописаны тем, кто получал лечение в амбулаторных условиях.
По результатам медицинского осмотра одному лицу рекомендовано дополнительное обследование. Кроме того, пациентам, получающим лечение в амбулаторных условиях, были назначены дополнительные лекарства, а трем пациентам рекомендовано проведение хирургической операции.
В этот же день был проведен мониторинговый визит в СИЗО, в ходе которого были изучены жилые помещения осужденных и заключенных, душевые, кухни, помещения для хранения продуктов и длительных встреч, место приема граждан и другие условия на территории.
Также в ходе беседы с лицами, содержащимися под стражей, было изучено их мнение об условиях в данном учреждении.