Ходимга ортиқча тўланган маблағлар қай тартибда ушланади? Омбудсманга юборилган мурожаат асосида бухгалтерлар жаримага тортилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Жиззах вилоятидан фуқаро Г.И. ва бир неча нафар фуқароларнинг жамоавий мурожаати келиб тушди. Унда мурожаатчилар ойлик маошлари ноқонуний тартибда ушлаб қолинганини билдириб, меҳнат ҳуқуқларининг тикланишини сўрашган.
Мурожаатда ёзилишича, фуқароларнинг 2024 йил февраль ойи учун иш ҳақи кам тўланиб, иш берувчи томонидан ишчиларнинг ёзма рухсатисиз ойлик маошларидан ушлаб қолинган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олинди. Ҳолат Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Жиззах вилояти Камбағалликни қисқартириш ва Бандлик бош бошқармаси вакили билан биргаликда жойига чиқиб ўрганилди.
Аниқланишича, Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази Жиззах филиали бухгалтерияси томонидан бир неча нафар ходимларнинг меҳнат таътили маблағларини ҳисоблашда хатолик кетганлиги сабабли иш ҳақлари ортиқча тўлаб юборилган. Жумладан, фуқаро Г.И. ҳисобига 3,8 млн ва фуқаро П.О. ҳисобига 4 млн сўм миқдорида меҳнат таътили учун ортиқча маблағ тўланган.
Шундан сўнг, ортиқча тўланган иш ҳақи ва бошқа тўловлар 2024 йил феврал ойида ходимларнинг ёзма розилигисиз ва суднинг қарорисиз Меҳнат кодексида белгиланган талабга зид равишда ушлаб қолинган.
Ишчи гуруҳнинг ўрганиш натижаларига кўра, Давлат меҳнат назорат инспекциясининг тегишли қарори билан филиал ҳисобчисига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 49-моддаси 1-қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганлиги учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 8 баравари миқдорида 2 720 000 сўм ҳамда филиал бош ҳисобчисига нисбатан БҲМнинг 7 баравари миқдорида 2 380 000 сўм жарима жазоси тайинланди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 269-моддасига мувофиқ, иш берувчи иш ҳақиҳисобига берилган ҳисоб-китобдаги хатолар оқибатида ортиқча тўланган суммаларни қайтариб олиши мумкин, бундай ҳолларда иш берувчи тўлов нотўғри ҳисоблаб чиқарилган кундан эътиборан бир ойдан кечиктирмай ушлаб қолиш ҳақида буйруқ чиқаришга ҳақли. Агар бу муддат ўтиб кетган бўлса ёки ходим бўнакни тўлаш учун ушлаб қолиш асосларига ёхуд миқдорига эътироз билдираётган бўлса, қарзни тўлаш суд тартибида амалга оширилиши белгиланган.

В каком порядке с сотрудника удерживаются переплаченные средства? На основании обращения к Омбудсману оштрафованы бухгалтера
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) поступило коллективное обращение гражданки Г.И. и других граждан из Джизакской области. В нем говорилось, что их зарплата была удержана незаконным путем, и просили восстановить их трудовые права.
Согласно обращению, что заработная плата граждан за февраль 2024 года была занижена и вычтена из их зарплаты работодателем без письменного согласия работников.
Данное обращение взято на контроль Омбудсмана. Данный факт был изучен на месте региональным представителем Омбудсмана в Джизакской области совместно с представителем Главного управления занятости и сокращению бедности Джизакской области.
Установлено, что бухгалтерия Джизакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии переплатила заработную плату в связи с допущенной ошибкой в начислении отпускных денежных средств нескольких работников. В частности, были переплачены отпускные гражданке Г.И. в размере 3,8 млн сумов и гражданки П.А. в размере 4 млн сумов.
После этого, переплаченная заработная плата и другие выплаты были удержаны в феврале 2024 года без согласия работников и решения суда в нарушение требований, установленных Трудовым кодексом.
По итогам изучения рабочей группой, соответствующим решением Государственной инспекции труда за совершение правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 49 Кодекса об административной ответственности, в отношении бухгалтера филиала наложен штраф в размере 8-кратного базового расчета 2 720 000 сум и в отношении главного бухгалтера филиала в размере 7-кратного размера МРОТ 2 380 000 сум.
Для сведения: в соответствии со статьей 269 Трудового кодекса Республики Узбекистан работодатель может взыскать излишне уплаченные суммы вследствие счетных ошибок, в таких случаях работодатель вправе издать приказ об удержании не позднее одного месяца со дня окончания срока, установленного для возвращения аванса, погашения задолженности, или со дня неправильно исчисленной выплаты. Если этот срок пропущен или работник оспаривает основания либо размер удержания для погашения аванса, то погашение задолженности производится в судебном порядке.