Ходимга ортиқча тўланган маблағлар қай тартибда ушланади? Омбудсманга юборилган мурожаат асосида бухгалтерлар жаримага тортилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Жиззах вилоятидан фуқаро Г.И. ва бир неча нафар фуқароларнинг жамоавий мурожаати келиб тушди. Унда мурожаатчилар ойлик маошлари ноқонуний тартибда ушлаб қолинганини билдириб, меҳнат ҳуқуқларининг тикланишини сўрашган.
Мурожаатда ёзилишича, фуқароларнинг 2024 йил февраль ойи учун иш ҳақи кам тўланиб, иш берувчи томонидан ишчиларнинг ёзма рухсатисиз ойлик маошларидан ушлаб қолинган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олинди. Ҳолат Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Жиззах вилояти Камбағалликни қисқартириш ва Бандлик бош бошқармаси вакили билан биргаликда жойига чиқиб ўрганилди.
Аниқланишича, Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази Жиззах филиали бухгалтерияси томонидан бир неча нафар ходимларнинг меҳнат таътили маблағларини ҳисоблашда хатолик кетганлиги сабабли иш ҳақлари ортиқча тўлаб юборилган. Жумладан, фуқаро Г.И. ҳисобига 3,8 млн ва фуқаро П.О. ҳисобига 4 млн сўм миқдорида меҳнат таътили учун ортиқча маблағ тўланган.
Шундан сўнг, ортиқча тўланган иш ҳақи ва бошқа тўловлар 2024 йил феврал ойида ходимларнинг ёзма розилигисиз ва суднинг қарорисиз Меҳнат кодексида белгиланган талабга зид равишда ушлаб қолинган.
Ишчи гуруҳнинг ўрганиш натижаларига кўра, Давлат меҳнат назорат инспекциясининг тегишли қарори билан филиал ҳисобчисига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 49-моддаси 1-қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганлиги учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 8 баравари миқдорида 2 720 000 сўм ҳамда филиал бош ҳисобчисига нисбатан БҲМнинг 7 баравари миқдорида 2 380 000 сўм жарима жазоси тайинланди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 269-моддасига мувофиқ, иш берувчи иш ҳақиҳисобига берилган ҳисоб-китобдаги хатолар оқибатида ортиқча тўланган суммаларни қайтариб олиши мумкин, бундай ҳолларда иш берувчи тўлов нотўғри ҳисоблаб чиқарилган кундан эътиборан бир ойдан кечиктирмай ушлаб қолиш ҳақида буйруқ чиқаришга ҳақли. Агар бу муддат ўтиб кетган бўлса ёки ходим бўнакни тўлаш учун ушлаб қолиш асосларига ёхуд миқдорига эътироз билдираётган бўлса, қарзни тўлаш суд тартибида амалга оширилиши белгиланган.

According to the appeal, that the citizens' wages for February 2024 were understated and deducted from their paychecks by their employer without the employees' written consent.
This appeal was taken under control of the Ombudsman. This fact was studied on site by the regional representative of the Ombudsman in Jizzak region together with a representative of the Main Department of Employment and Poverty Reduction of Jizzak region.
It was found that the accounting department of the Jizzak branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Endocrinology overpaid wages due to an error in the calculation of vacation money of several employees. In particular, vacation pay was overpaid to citizen G.I. in the amount of 3.8 million soums and citizen P.A. in the amount of 4 million soums.
Thereafter, the overpaid wages and other payments were withheld in February 2024 without the consent of the employees and a court order, in violation of the requirements set forth in the Labor Code.
As a result of the study by the working group, the relevant decision of the State Labor Inspectorate for committing an offense under Article 49(1) of the Administrative Liability Code, a fine of 8 times the basic calculation of 2,720,000 soums was imposed on the accountant of the branch and 7 times the minimum wage of 2,380,000 soums was imposed on the chief accountant of the branch.
For information: according to Article 269 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, the employer may recover overpaid amounts due to calculation errors; in such cases, the employer may issue a withholding order not later than one month from the date of expiry of the deadline set for the return of the advance payment, repayment of arrears, or from the date of the incorrectly calculated payment. If this period is missed or the employee disputes the grounds or the amount of withholding for repayment of the advance payment, the debt shall be repaid in court.