Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва олдини олиш юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 2023 йилнинг 10 ойида амалга оширилган ишлар юзасидан БРИФИНГ
2023 йилнинг 10 ойида Омбудсман ва Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 452 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. 2022 йилнинг 10  ойида ушбу кўрсаткич 297 тани ташкил этган эди.
Мониторинг ташрифларнинг 114 таси жазони ижро этиш колониялари, 102 таси тергов ҳибсхоналари, 98 таси вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 35 таси Махсус қабулхоналар, 17 таси реабилитация қилиш марказлари, 23 таси наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг филиаллари, 19 таси руҳий-асаб касалликлари шифохоналари, 25 таси “Саҳоват” ва “Мурувват” уйлари, 12 таси мастлик ҳолатидагиларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктлари ва 7 таси туман (шаҳар) Ички ишлар бўлимларида ўтказилган.
Мониторинг ташрифлари давомида 8 мингдан ортиқ маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий ҳамда 3 минг нафарга яқин шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Ташрифларда ушбу муассасаларда сақланаётган шахсларни яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ҳамда тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, сақланаётган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Мониторингда аниқланган камчиликлар бўйича 10 ойда Омбудсман томонидан мутасадди ва тегишли вазирлик ва идораларга 7 та тақдимнома, 2 та хулоса, 6 та талабнома ва 2 та таҳлилий ахборот киритилди.
Шунингдек, Омбудсман томонидан Олий Мажлис палаталарига 4 та таҳлилий маълумот тақдим этилди.
Жорий йилнинг 10 ойида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан 1 809 та мурожаат келиб тушди.
Мурожаатларнинг 644 таси почта алоқа хизмати, 312 таси сайёр ва 271 таси шахсий қабуллар, 309 таси “Омбудсман қутиси”, 227 таси электрон тарзда ва 46 таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали келиб тушган. Қайд этиш лозимки, жами мурожаатларнинг 49 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш давомида 14 нафар маҳкум яшаш жойига яқин бўлган жазони ижро этиш муассасаларига ўтказилган.
Манзил-колонияларда жазо муддатини ўтаётган 3 нафар маҳкумга нафақа пуллари тўлаб берилди.
“Мурувват” уйида сақланаётган 119 нафар ва руҳий-асаб касалликлари диспансерларида сақланаётган 3 нафар шахсларга ҳамда жазони ижро этиш колонияларидаги 42 нафар маҳкумга ва 2 нафар маҳкуманинг 3 нафар фарзандига ID-карталар олинишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Маҳкум ва маҳбусларнинг Омбудсманга юборган мурожаатига асосан 27 нафар жазо муддатини ўтаётган шахслар тиббий кўрикдан ўтказилиб, даволаниш учун касалхоналарга жойлаштирилди.
62 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига жойлардаги маҳаллий ҳокимликлар кўмагида жами 100 млн сўмдан ортиқ моддий ёрдам ажратилишига ва 17 нафарининг яқин қариндошларига тиббий хизмат кўрсатилишига эришилди.
Шунингдек , Самарқанд вилоятидаги 7-сон Тергов ҳибсхонаси, 37 ва 38-сон Манзил колонияларида, Қорақалпоғистон Республикасидаги 27-сон Манзил-колониясида ҳамда Навоий вилоятида жойлашган 4 ва 5-сон Жазони ижро этиш колонияларида сақланаётган шахслар кардиолог, нервпотолог, окулист, лор каби тор доирадаги мутахассислар томонидан тиббий кўрик ўтказилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларга нисбатан руҳий, психологик, жисмоний босим ўтказилганлиги ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги юзасидан Омбудсманга 147 та шикоятлар келиб тушган. Уларнинг 28 таси бевосита мониторинг ташрифлари давомида амалга оширилган якка тартибдаги қабулларда, 23 таси  “Омбудсман қутиси”, 46 таси пенитенциар муассасалар маъмурияти ва маҳкумларнинг (маҳбусларнинг) яқин қариндошлари томонидан почта алоқаси хизмати орқали, 22 таси Омбудсман ва унинг масъул ходимлари томонидан амалга оширилган шахсий қабуллар, 22 таси электрон тарзда ва 6 таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали келиб тушган.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги тўғрисида ижтимоий тармоқларда тарқалган 21 та хабарлар ўрганилиб, бу бўйича муносабат билдирилган. Мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг 9 та талабномаси киритилган.

БРИФИНГ о деятельности Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) Олий Мажлиса года по выявлению и предотвращению случаев пыток за 10 месяцев 2023
За 10 месяцев 2023 года Омбудсманом и Общественными группами совершено 452 мониторинговых визита в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. За 10 месяцев 2022 года этот показатель составил 297.
Из мониторинговых визитов 114 были проведены в исправительные колонии, 102 в следственные изоляторы, 98 в изоляторы временного содержания, 35 в специальные приемные, 17 в реабилитационные центры, 23 в филиалы наркологических научно-практических медицинских центров, 19 в психиатрические больницы, 25 в дома «Саховат» и «Мурувват», 12 в пункты медицинской помощи предназначенные для лиц, находящихся в состоянии алкогольного опьянения, 7 в районные (городские) управления Министерства внутренних дел.
В ходе мониторинговых визитов было проведено более чем 8000 коллективных бесед, а также около 3000 индивидуальных бесед с осужденными и заключенными.
Во время посещений изучались условия проживания, питания, труда, медицинского обслуживания и качества, духовно-просветительская деятельность, проводимая для лиц, содержащихся в этих учреждениях, а также соблюдение санитарно-гигиенических требований и другие подобные ситуации.
По выявленным в ходе мониторинга недостаткам за 10 месяцев Омбудсманом направлено в ответственные и профильные министерства и ведомства 7 представлений, 2 заключения, 6 заявлений и 2 аналитических сведений.
Также Омбудсман представил в палаты Олий Мажлиса 4 аналитические справки.
За 10 месяцев текущего года Омбудсману поступило 1809 обращений от лиц, содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения, а также их близких родственников и защитников (адвокатов).
Из них 644 обращения были отправлены по почте, 312 получены в ходе выездных и 271 в ходе личных приемов, 309 посредством «Ящиков Омбудсмана», 227 в электронном виде и 46 через «Телефон доверия» Омбудсмана. Следует отметить, что 49 процентов всех обращений были отправлены непосредственно осужденными и заключенными.
В ходе рассмотрения обращений 14 осужденных были переведены в исправительные учреждения, близкие к месту их жительства.
Пособия были выплачены 3 осужденным, отбывающим наказание в колониях-поселениях.
Практическая помощь в получении удостоверений личности оказана 119 лицам, содержащимся в доме «Мурувват» и 3 лицам, содержащимся в психиатрических диспансерах, а также 42 осужденным находящимся в исправительных колониях и 3 детям 2 осужденных-женщин.
На основании обращения осужденных и заключенных Омбудсману 27 человек, отбывающих наказание, прошли медицинское обследование и помещены в больницы для лечения.
При поддержке местной администрации членам семей 62 осужденных было выделено более 100 миллионов сумов материальной помощи, а также оказаны медицинские услуги близким родственникам 17 осужденных.
Также для лиц, содержащихся в следственном изоляторе №7, колониях-поселениях №37 и 38 Самаркандской области, колонии-поселении №27 Республики Каракалпакстан, а также в исправительных колониях №4 и 5, расположенных в Навоийской области были проведены медицинские осмотры такими узкими специалистами как кардиолог, невропатолог, офтальмолог, ЛОР.
Омбудсману поступило 147 жалоб о ментальном, психологическом, физическом или ином давлении на лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения со стороны сотрудников правоохранительных органов. Из них 28 были получены в ходе индивидуальных бесед, проведенных в ходе мониторинговых визитов, 23 посредством «Ящика Омбудсмана», 46 от администрации пенитенциарных учреждений и близких родственников осужденных (заключенных) посредством почты, 22 в ходе приёмов Омбудсмана и сотрудников его аппарата, 22 в электронном виде и 6 через «Горячую линию» Омбудсмана.
Стоит отдельно отметить, что было изучено и дана позиция по 21 сообщениям о ментальном, психологическом, физическом или ином давлении, распространенными в социальных сетях. В ответственные министерства и ведомства подано 9 заявлений Омбудсмана.