Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва олдини олиш юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 2023 йилнинг 10 ойида амалга оширилган ишлар юзасидан БРИФИНГ
2023 йилнинг 10 ойида Омбудсман ва Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 452 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. 2022 йилнинг 10  ойида ушбу кўрсаткич 297 тани ташкил этган эди.
Мониторинг ташрифларнинг 114 таси жазони ижро этиш колониялари, 102 таси тергов ҳибсхоналари, 98 таси вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 35 таси Махсус қабулхоналар, 17 таси реабилитация қилиш марказлари, 23 таси наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг филиаллари, 19 таси руҳий-асаб касалликлари шифохоналари, 25 таси “Саҳоват” ва “Мурувват” уйлари, 12 таси мастлик ҳолатидагиларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктлари ва 7 таси туман (шаҳар) Ички ишлар бўлимларида ўтказилган.
Мониторинг ташрифлари давомида 8 мингдан ортиқ маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий ҳамда 3 минг нафарга яқин шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Ташрифларда ушбу муассасаларда сақланаётган шахсларни яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ҳамда тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, сақланаётган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Мониторингда аниқланган камчиликлар бўйича 10 ойда Омбудсман томонидан мутасадди ва тегишли вазирлик ва идораларга 7 та тақдимнома, 2 та хулоса, 6 та талабнома ва 2 та таҳлилий ахборот киритилди.
Шунингдек, Омбудсман томонидан Олий Мажлис палаталарига 4 та таҳлилий маълумот тақдим этилди.
Жорий йилнинг 10 ойида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан 1 809 та мурожаат келиб тушди.
Мурожаатларнинг 644 таси почта алоқа хизмати, 312 таси сайёр ва 271 таси шахсий қабуллар, 309 таси “Омбудсман қутиси”, 227 таси электрон тарзда ва 46 таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали келиб тушган. Қайд этиш лозимки, жами мурожаатларнинг 49 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш давомида 14 нафар маҳкум яшаш жойига яқин бўлган жазони ижро этиш муассасаларига ўтказилган.
Манзил-колонияларда жазо муддатини ўтаётган 3 нафар маҳкумга нафақа пуллари тўлаб берилди.
“Мурувват” уйида сақланаётган 119 нафар ва руҳий-асаб касалликлари диспансерларида сақланаётган 3 нафар шахсларга ҳамда жазони ижро этиш колонияларидаги 42 нафар маҳкумга ва 2 нафар маҳкуманинг 3 нафар фарзандига ID-карталар олинишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Маҳкум ва маҳбусларнинг Омбудсманга юборган мурожаатига асосан 27 нафар жазо муддатини ўтаётган шахслар тиббий кўрикдан ўтказилиб, даволаниш учун касалхоналарга жойлаштирилди.
62 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига жойлардаги маҳаллий ҳокимликлар кўмагида жами 100 млн сўмдан ортиқ моддий ёрдам ажратилишига ва 17 нафарининг яқин қариндошларига тиббий хизмат кўрсатилишига эришилди.
Шунингдек , Самарқанд вилоятидаги 7-сон Тергов ҳибсхонаси, 37 ва 38-сон Манзил колонияларида, Қорақалпоғистон Республикасидаги 27-сон Манзил-колониясида ҳамда Навоий вилоятида жойлашган 4 ва 5-сон Жазони ижро этиш колонияларида сақланаётган шахслар кардиолог, нервпотолог, окулист, лор каби тор доирадаги мутахассислар томонидан тиббий кўрик ўтказилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларга нисбатан руҳий, психологик, жисмоний босим ўтказилганлиги ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги юзасидан Омбудсманга 147 та шикоятлар келиб тушган. Уларнинг 28 таси бевосита мониторинг ташрифлари давомида амалга оширилган якка тартибдаги қабулларда, 23 таси  “Омбудсман қутиси”, 46 таси пенитенциар муассасалар маъмурияти ва маҳкумларнинг (маҳбусларнинг) яқин қариндошлари томонидан почта алоқаси хизмати орқали, 22 таси Омбудсман ва унинг масъул ходимлари томонидан амалга оширилган шахсий қабуллар, 22 таси электрон тарзда ва 6 таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали келиб тушган.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги тўғрисида ижтимоий тармоқларда тарқалган 21 та хабарлар ўрганилиб, бу бўйича муносабат билдирилган. Мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг 9 та талабномаси киритилган.

BRIEFING on the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in detecting and preventing cases of torture in the period of 10 months of 2023
Over 10 months of 2023, the Ombudsman and Public Groups conducted 452 monitoring visits to the places of detention. In the period of 10 months of 2022, this figure was 297.
114 of the monitoring visits were carried out to penal colonies, 102 to pre-trial detention centers, 98 to temporary detention centers, 35 to special reception rooms, 17 to rehabilitation centers, 23 to branches of narcological scientific-practical medical centers, 19 to psychiatric hospitals, 25 to "Sakhovat" and "Muruvvat" houses, 12 to medical points for persons under the influence of alcohol, 7 to district (city) departments of the Ministry of Internal Affairs.
During the monitoring visits, more than 8,000 group meetings and about 3,000 individual meetings were conducted with accused and convicts.
During the visits, living conditions, food, labour, medical care and quality, cultural and educational activities organised for persons held at these institutions, as well as compliance with sanitary and hygienic requirements and other similar matters were reviewed.
Based on the shortcomings identified during the monitoring, over 10 months the Ombudsman sent 7 position submissions, 2 advisory opinions, 6 requests and 2 analytical memos to the responsible and relevant ministries and departments.
Also, the Ombudsman submitted 4 analytical papers to the chambers of the Oliy Majlis.
Over the 10 months of this year, the Ombudsman received 1,809 applications from persons held in the places of detention, as well as from their close relatives and defenders (lawyers).
Of these, 644 applications were sent by mail, 312 received during the on-site visits and 271 during individual meetings, 309 through “Ombudsman Boxes”, 227 in electronic form and 46 through the Ombudsman’s hotline. It should be noted that 49 percent of all applications were sent directly by accused and convicted persons.
During the review of applications, 14 accused were transferred to the penal institutions close to their places of residence.
Benefits were paid to 3 accused serving their sentences at settlement-colonies.
Practical assistance in obtaining ID cards was provided to 119 persons kept at the “Muruvvat” house and 3 persons kept in psychiatric dispensaries, as well as to 42 accused in penal colonies and 3 children of 2 female convicts.
Based on the application from accused and convicts to the Ombudsman, 27 people serving their sentences underwent a medical examination and were placed in hospitals for treatment.
With the support of the local administration, more than 100 million soums of financial assistance were allocated to the family members of 62 accused, and medical services were provided to the close relatives of 17 accused persons.
Also, medical examinations were carried out by specialists as a cardiologist, neurologist, ophthalmologist, ENT for persons held in pre-trial detention center No. 7, colony settlements No. 37 and 38 of the Samarkand region, colony settlement No. 27 of the Republic of Karakalpakstan, as well as in correctional colonies No. 4 and 5 located in the Navoi region.
The Ombudsman received 147 complaints about mental, psychological, physical or other pressure on persons held at the places of detention by law enforcement officers. Of these, 28 were received during individual meetings conducted during monitoring visits, 23 through the “Ombudsman Boxes”, 46 from the administration of penitentiary institutions and close relatives of accused persons (convicted) via mail, 22 during receptions of the Ombudsman and the Secretariat’s respective staff, 22 in electronic form and 6 through the Ombudsman’s hotline.
It is important to note that 21 messages about mental, psychological, physical or other pressure posted on social networks were reviewed and positions were expressed. 9 requests from the Ombudsman were submitted to the resposible ministries and departments.