Қолаверса, Давлат раҳбарининг 2021 йил 11 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига кўра, Омбудсманнинг энг устувор вазифаларидан бири сифатида аҳоли орасида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ва миллий қонунчилик нормаларини тарғиб қилиш, шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга кўмаклашиш белгиланган.
Шу нуқтаи назардан республика бўйлаб аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
2023 йилнинг 20 июнь куни Қорақалпоғистон Республикаси Нукус туманида Ўзбекистонда меҳнат муносабатлари, хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари ҳамда камбағалликни қисқартириш масалаларига бағишланган “Омбудсман мактаби” тадбири ўтказилди.
Қайд этиш лозимки, Омбудсманга юборилаётган фуқаролар мурожаатлари таҳлили аҳолининг мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, аёллар, ёшлар, кексалар, ногиронлиги бўлган шахсларга белгиланган ҳуқуқ ва имтиёзлардан бехабар эканликларини кўрсатди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Омбудсман институти томонидан мурожаатлар ҳудудлар кесимида таҳлил қилинди ва аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга зарурат бўлган соҳалар танлаб олинди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳасини амалга оширишдан мақсад –аҳолини мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги туб ўзгаришлар тўғрисидаги хабардорлигини оширишдан иборат. Сабаби фуқаролар ўз ҳуқуқларини яхши билмас эканлар, уларни талаб қила олмайдилар. Натижада қонун бузилиш ёки уни четлаб ўтиш ҳолатлари кўпайиши мумкин.
Фуқаролар билан ўтказилган очиқ мулоқотда Нукус туманидаги маҳалла фаоллари, хотин қизлар ва ёшлар иштирок этишди.

Кроме того, согласно Указу Главы государства от 11 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)»,в качестве одной из важнейших задач Омбудсман призван обеспечивать и защищать права, свободы и законные интересы населения, продвигать международные и национальные правовые нормы в данной сфере, а также способствовать повышению правосознания и правовой культуры населения.
В связи с этим по всей республике реализуется проект «Школа Омбудсмана», направленный на повышение правосознания населения.
20 июня 2023 года в Нукусском районе Республики Каракалпакстан состоялось мероприятие «Школа Омбудсмана», посвященное вопросам трудовых отношений, прав женщин и детей, а также сокращению бедности в стране.
Следует отметить, что анализ обращений граждан, направленных Уполномоченному по правам человека, показал, что население не осведомлено о проводимых в нашей стране реформах по обеспечению прав и интересов человека, в частности, о правах и привилегиях, установленных для женщин, молодежи, пожилого возраста, а также лиц с ограниченными возможностями.
На основании изложенного, в разрезе регионов Институтом Омбудсмана были проанализированы обращения и выбраны направления, где необходимо повысить правосознание населения.
Целью реализации проекта «Школа Омбудсмана» является повышение информированности населения о кардинальных изменениях в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране. Поскольку граждане плохо знают свои права, они не могут надлежащим образом требовать их. В результате могут увеличиться случаи нарушения или уклонения от закона.
В открытом диалоге с горожанами приняли участие активисты района, женщины, девушки и молодежь Нукусского района.