Йиғилишда дастлаб Президентимизнинг ҳудудлар иқтисодиёти, аҳоли билан мулоқот қилиш мақсадида Жиззах вилоятига ташрифи давомида берган топшириқлари ижроси юзасидан партия ва фракция олдидаги устувор вазифалар атрофлича муҳокама қилинди.
—Кейинги йилларда мамлакатимизнинг барча вилоятларида бўлгани каби Жиззахда ҳам аҳоли турмуш фаровонлигини таъминлаш борасида улкан ишлар амалга оширилди, —дейди қуйи палатадаги ЎзЛиДеП фракцияси раҳбари Актам Ҳаитов. — Айниқса, янги-янги корхоналарнинг очилиши натижасида аҳоли иш билан таъминланиб, оилалар турмуш фаровонлиги янада юксалмоқда. Жорий йилда ҳам режа ва мақсадлар янада улкан. Боиси ташриф чоғида қатор вазифалар белгилаб берилдики, уларнинг ижросини ўз вақтида таъминлаш ЎзЛиДеП ва унинг парламентдаги фракцияси аъзоларидан ҳам якдиллик ва фаоллик талаб этади. Биз депутатлар ушбу топшириқлар ижросини сифатли ва юқори савияда таъминлашда фаол ва ташаббускор бўламиз.
Шундан сўнг, йиғилишда Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2022 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда Омбудсманнинг ўрни ва аҳамияти сезиларли даражада ошиб бормоқда. Хусусан, Омбудсман жамоатчилик вакилларини жалб қилган ҳолда жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифларини амалга оширяпти. Маҳкумлар билан бевосита суҳбатлар олиб бориб, аниқланган муаммоларни бартараф этиш чораларини кўраётир.
Шунингдек, Омбудсман томонидан мулк ва мулк дахлсизлиги ҳуқуқи, фирибгарлик, мерос ҳуқуқи, адолатли меҳнат шароитларига бўлган ҳуқуқ, кредит олиш ҳуқуқи ҳамда шартномавий муносабатларга доир масалалар иқтисодий ҳуқуқлар доирасида ўрганилмоқда. Тадбиркорларнинг ҳуқуқлари билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқиляпти.
Ҳисобот даврида Омбудсманга фуқароларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш юзасидан 2977 та мурожаат келиб тушган. Уларнинг 1202 таси мулк ва мулк дахлсизлиги, 897 таси эса меҳнат ва адолатли меҳнат шароитларига бўлган ҳуқуқлар ташкил этади. Мурожаатларнинг 610 таси Омбудсман томонидан назоратга олиниб, уларнинг 165 таси ижобий ҳал этилган.
Ўтган даврда Омбудсман номига фуқароларнинг тадбиркорлик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан боғлиқ 478 та мурожаат келиб тушган бўлса, уларни бартараф этиш бўйича зарур чоралар кўрилди. Шу билан бирга, Омбудсман томонидан фуқароларнинг солиқ муносабатлари билан боғлиқ бўлган мурожаатлари юзасидан тегишли ишлар амалга оширилди ва кўплаб масалалар ижобий ҳал этилишига эришилди.
Муҳокамалар давомида билдирилган фикр-мулоҳазалар инобатга олинган ҳолда, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг 2022 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи маъқулланди.

Сколько обращений поступило в Омбудсман от граждан по защите прав предпринимателей?
13 февраля текущего года состоялось очередное заседание фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На заседании сначала подробно обсуждены первоочередные задачи, стоящие перед партией и фракцией по исполнению поручений, определенных Президентом страны в ходе визита в Джизакскую область с целью ознакомления с социально-экономическим развитием регионов и проведения диалога с населением.
— За последние годы, как и во всех регионах нашей страны, в Джизакской области выполнена большая работа по обеспечению благосостояния населения, — говорит руководитель фракции УзЛиДеП в нижней палате Актам Хаитов. — В частности, в результате открытия новых предприятий все больше граждан обеспечиваются работой, повышается благосостояние семей. В этом году поставленные планы и цели намного выше. Так, в ходе визита определен ряд задач, своевременная реализация которых требует сплоченности и активности от членов УзЛиДеП и ее фракции в парламенте. Мы, депутаты, будем еще активнее и инициативнее, качественнее и на высоком уровне обеспечивать выполнение этих задач.
После этого на заседании была заслушана информация о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2022 год.
Отмечено, в последние годы значительно возросла роль и значение Омбудсмана в нашей стране. В частности, Уполномоченный осуществляет мониторинговые визиты в места лишения свободы с привлечением представителей общественности. Проводит непосредственные беседы с осужденными и принимает меры по устранению выявленных проблем.
Кроме того, Омбудсман рассматривает вопросы, связанные с правом собственности и имущественными правами, мошенничеством, наследственными правами, правом на справедливые условия труда, на кредит, с договорными отношениями в сфере имущественных прав, а также с правами предпринимателей.
За отчетный период в Омбудсман поступило 2 977 обращений по вопросам обеспечения экономических прав и свобод граждан. Из них 1 202 — по правам на собственность и неприкосновенность собственности, 897 — на труд и справедливые условия труда. 610 обращений взяты на контроль Омбудсмана, из них 165 разрешено положительно.
За истекший период в Омбудсман поступило 478 обращений граждан по защите прав предпринимателей, приняты необходимые меры по их устранению. Вместе с тем Уполномоченный провел соответствующую работу по обращениям граждан по налоговым правоотношениям, многие вопросы были решены положительно.
С учетом высказанных в ходе обсуждений мнений утверждена информация о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2022 год.