Марҳум П.Шамшетов билан бир камерада бўлган Б.М. ва Ш.С.лар билан суҳбатда, улар 3 февраль куни нонуштадан кейин камерада суд ҳукмини қайта-қайта ўқиган, муҳокама қилишган, тушликдан сўнг сайр қилишгач, камерага қайтишган. Уларнинг айтишича, шу кунларда П.Шамшетов кўп тамаки чеккани туфайли нафас олиши оғирроқ бўлиб қолган. Хонадошларнинг сўзларига кўра, ўша куни марҳум кўп безовталанган, тўсатдан уларнинг кўз ўнгида хушини йўқотган.
Камера ёзувларида марҳум Шамшетовнинг ўша кундаги ҳаракатлари, санитария-гигиена ходими ва тез тиббий ёрдамнинг оператив ҳаракатлари аниқ акс этган.
4 февраль куни соат 01:50да П.Шамшетовнинг соғлиги ёмонлашганлиги сабабли камерадошлари ҳибсхона тиббиёт бўлими шифокорини чақиртирган. Ҳибсхона тиббиёт бўлими фельдшери катта сержант Д.Темиров камерага келган вақтида маҳкум П.Шамшетов ҳушсиз ҳолатда бўлган. Соат 02:15 да РШТТЁИМ Бухоро вилояти филиали тез ёрдам шифокори А.Ғафуров ва фельдшер М.Рахмонов етиб келган вақтда маҳкум П.Шамшетовни биологик ўлим ҳолатида эканлигини аниқланган.
Ўрганиш давомида Бухоро вилоят суд тиббий экпертизаси томонидан ўтказилган текширувларнинг видеоёзувлари ҳам таҳлил қилинди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари марҳум вафот этган кунда ўлим сабабларини аниқлаш мақсадида Республика шошилинч тез тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро вилоятидаги филиалидан жалб қилинган тез ёрдам шифокори А.Ғафуров ва фельдшер М.Рахмоновлар ҳамда суд-тиббий экспертизасини ўтказган Республика Суд тиббий экспертиза маркази Бухоро вилоят филиали мутахассислари билан ҳам суҳбатлашиб, керакли маълумотларни олишди.
Бундан ташқари, маҳбусларга тасдиқланган меню асосида берилган таомлар кўриб чиқилди ва ошхонадаги шароитлар ўрганилди. Ўрганиш давомида, марҳумга нисбатан руҳий ёки жисмоний қийноқ қўлланилиши мумкинлигига оид маълумотлар ассосиз эканлиги аниқланди.

В беседе с теми, кто находился в одной камере с покойным П.Шамшетовым, выяснилось, что 3 февраля после завтрака они неоднократно перечитывали и обсуждали в камере судебный приговор, погуляли после обеда и затем вернулись в камеру. По словам сокамерников, в те дни П.Шамшетов много курил, ему стало тяжелее дышать. В тот день сильно беспокоился, и вдруг потерял сознание на их глазах.
На видеозаписях отчетливо отражены действия П.Шамшетова в этот день, оперативные действия сотрудника санитарно-гигиенической службы и скорой помощи.
4 февраля в 01:50 самочувствие П.Шамшетова ухудшилось, сокамерники вызвали врача медицинской части СИЗО. Заключенный П.Шамшетов был без сознания, когда в камеру пришел фельдшер медицинской части СИЗО старший сержант Д.Темиров. В 02:15, когда прибыли врач скорой помощи А.Гафуров и фельдшер М.Рахмонов Бухарского областного отделения РНЦЭМП, было установлено, что заключенный П.Шамшетов находится в состоянии биологической смерти.
В ходе изучения также были проанализированы видеозаписи осмотров, проведенных судебно-медицинской экспертизой Бухарской области.
Также в день смерти П.Шамшетова для установления причин смерти члены Комиссии получили необходимые сведения у врача скорой помощи А.Гафурова и фельдшера М.Рахмонова, привлеченных из Бухарского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, а также специалистов Бухарского областного филиала Республиканского центра судебно-медицинской экспертизы, которые провели судебно-медицинскую экспертизу.
Кроме того, изучено питание заключенных по утвержденному меню и условия на кухне. В ходе изучения установлено, что информация о возможном применении психических или физических пыток в отношении П.Шамшетова является необоснованной.