2022 йилнинг 8-ойи давомида Вакил номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 9 166 та мурожаат келиб тушган. Бу кўрсаткич 2021 йилнинг 8 ойида жами 8 742 тани ташкил этган.
Жорий йилнинг 8 ойи давомида юборилган жами мурожаатларнинг 862 таси шахсий қабулда, 41 таси сайёр қабулларда, 3 314 таси почта ва телеграф алоқаси орқали, 63 таси “Ишонч телефони” орқали, 504 таси Омбудсманнинг info_ombudsman.uzb@umail.uz электрон почта манзили орқали, 175 таси Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси орқали ва 3 712 таси www.pm.gov.uz интернет портали орқали қабул қилинган.
Жами мурожаатларнинг 5,4% яъни 495 таси Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилган.
Такрорий келган мурожаатлар 2 448 тани ташкил этди, мурожаатларнинг 70 таси белгиланган тартибда аноним деб топилди.
Мурожаатларнинг 14,2% фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликларига оид, 33% ижтимоий ҳуқуқларига оид, 25,8% иқтисодий ҳуқуқларига оид, 15% сиёсий ҳуқуқларига оид ва 1% экологик ҳуқуқларга тегишлидир.
Мурожаатларнинг 53 таси яъни 0.6% хориждан келиб тушган бўлиб, шулардан 16 таси хорижий давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманларидан келиб тушган.
Юқорида тасниф этилганлардан ташқари, фуқароларнинг давлат ижро ҳокимияти, давлат бошқаруви органлари ходимларининг мурожаатчиларга нисбатан муомала маданиятига амал қилинмаганлиги юзасидан 822 (10.4%) мурожаатлар келиб тушган.
Омбудсманнинг ўзига юборилган 8 671 та мурожаатдан 2 532 таси парламент назорати субъекти сифатида назоратга олинган. 979 та мурожаат бўйича мурожаатчига батафсил ҳуқуқий маслаҳат ва тавсиялар берилган. Қолган 5 160 та мурожаатлар тегишлилиги бўйича ваколатли ташкилотларга мазмунан кўриб чиқиш учун юборилган. 70 таси эса белгиланган тартибда аноним деб топилган.
Жами келиб тушган мурожаатларнинг 1 753 таси яъни 26%, назоратга олинган мурожаатларнинг эса 88,4 % ижобий ҳал этилган.
Мурожаатлар ҳудудлар кесимида таҳлил қилинганидан, энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилоятидан (1 650 та), Тошкент шаҳридан (1 510 та), Сурхондарё вилоятидан (1184 та), Тошкент вилоятидан (696 та), Самарқанд вилоятидан (668 та) бўлган. Энг кам мурожаатлар Сирдарё вилоятидан (216 та) ва Қорақалпоғистон Республикасидан (212 та) келиб тушган.
Омбудсман томонидан 2022 йил 8 ой давомида фуқароларнинг манфаатларида ташкилотларга 52 та таъсир чоралари қўлланилди. Бу кўрсаткич 2021 йил 8-ойлигида 38 тани ташкил этган. Бу йилги 52 та таъсир чоралари сифатида давлат органлари ва ташкилотларига 9 та тақдимнома ва 27 та Вакил хулосаси ҳамда судларга 26 та даъво ариза ва аризалари киритилди. Омбудсман Котибияти ходимлари томонидан суд мажлисларида 32 маротаба кузатувчи сифатида иштирок этилди. Шулардан жиноят ишлари бўйича суд мажлисларида 8 маротаба ва фуқаролик ишлари бўйича суд мажлисларида 24 маротаба иштирок этилди. .
Фуқароларнинг манфаатлари ва мажбуриятлардан, жумладан, қарздорлиги, соғлиғига етказилган зарарлар, моддий ва маънавий зарарлар ва бошқа мажбурий тўловлар оқибатида юзага келган ҳуқуқий муносабатлар билан боғлиқ мурожаатлар ўрганилиши натижасида жами 143 млн сўмдан ортиқ маблағлар фуқаролар фойдасига ундирилган.
Бундан ташқари 31 млн сўмдан ортиқ алимент тўловлари ундирилиши таъминланган.
Фуқароларнинг иш ҳақи ва меҳнат муносабатлари билан боғлиқ тўловлар бўйича ундирилган жами сумма – 163 млн 450 минг сўмни ташкил этади. Шунингдек, 4 нафар фуқаро ишга тикланган, 2 нафар фуқаро иш билан таъминланган.
Омбудсманнинг фуқаролар манфаатларида йўллаган сўровига асосан ташкилотлар томонидан судларга 7 та даъво аризалар киритилди.
Фуқароларнинг мурожаатларини ўрганилиши ва тегишли ташкилотларга юборилган мурожаатларга мувофиқ фуқароларга жами – 15 млн сўмга яқин моддий ёрдам, тадбиркорлик билан шуғулланиш учун субсидия ва бошқа турдаги молиявий қўллаб-қувватлаш учун молиявий ёрдам ажратилди. Шунингдек, 5 нафар хотин-қизлар “Аёллар дафтари”га, 2 нафар фуқаро “Темир дафтар”га киритилди. 1 нафар фуқарога уй-жой ажратилиши таъминланди.
Фуқароларнинг давлат органлари ва ташкилотлар мансабдор шахслари хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб ёзган мурожаатларини ўрганиш натижасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 3 нафар масъул ходимлари ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафарига қаттиқ огоҳлантириш берилган.
Омбудсман сўровига асосан, ваколатли давлат органлари томонидан масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари мавжудлиги аниқланиб, 1 нафар мансабдор шахс эгаллаб турган лавозимидан озод этилган, 3 нафар масъулга “хайфсан” интизомий жазоси қўлланилган, 4 нафар масъулга ўртача ойлик иш ҳақининг 30% миқдорида “жарима” интизомий жазоси қўлланилган, 2 нафар масъул ишига совуққонлик билан ёндашгани учун маъмурий жавобгарликка тортилган.

Briefing on the results of the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) on handling appeals for 8 months of 2022
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) and regional representatives ensure consideration of appeals received from individuals and legal entities in accordance with the law.
For 8 months of 2022, the Authorized Person received a total of 9,166 appeals from citizens of the Republic of Uzbekistan, citizens and Ombudsmen of foreign states, stateless persons, public organizations and other legal entities. For 8 months of 2021, this figure amounted to 8,742.
Of the total number of appeals sent over 8 months of this year, 862 were received at a personal reception, 41 during field receptions, 3314 sent by mail and telegraph, 63 via the "Help line", 504 via e-mail, 175 received through Virtual reception of the President of the Republic of Uzbekistan and 3712 through the Internet portal www.pm.gov.uz.
5.4% of the total number of appeals, that is 495, was sent to the regional representatives of the Ombudsman.
The number of repeated appeals was 2448, 70 of which were declared anonymous.
14.2% of appeals are related to personal rights and freedoms of citizens, 33% - to social rights, 25.8% - to economic rights, 15% - to political rights and 1% - to environmental rights.
53 appeals, that is 0.6% came from abroad, of which 16 came from the Ombudsmen of foreign countries.
In addition to those classified above, 822 (10.4%) appeals from citizens were received regarding non-compliance with the culture of treatment of employees of state executive authorities, government bodies in relation to applicants.
Out of 8,671 appeals sent directly to the Ombudsman, 2,532 were taken under control as a subject of parliamentary control. Detailed legal advice and recommendations were provided to applicants on 979 appeals. The remaining 5160 appeals were sent to the competent organizations for consideration on the merits. 70 of them have been declared anonymous in due course.
Of the total number of received  appeals 1753, that is  26%, and 88.4% of the appeals taken under control were considered positively.
When analyzing appeals by regions, it turned out that the largest number came from Kashkadarya region (1650), Tashkent city (1510), Surkhandarya region (1184), Tashkent region (696) and Samarkand region (668). Least of all appeals were received from the Syrdarya region (216) and the Republic of Karakalpakstan (212).
For 8 months of 2022, the Ombudsman applied 52 measures of influence against organizations in the interests of citizens (38 for 8 months of 2021).
Of these, 9 submissions were made to state bodies and organizations and 27 opinions of the Authorized Person, as well as 26 statements of claim to the courts. Employees of the Ombudsman's Secretariat participated in court sessions as observers 32 times. Of these, 8 times participated in court hearings in criminal cases and 24 times in court hearings in civil cases.
In total, more than 143 million soums were recovered in favor of citizens as a result of consideration of appeals related to the interests and obligations of citizens, including debts, harm to health, material and moral damage and other legal relations resulting from mandatory payments.
In addition, the collection of more than 31 million soums of alimony payments has been ensured.
The total amount recovered based on the results of the study of citizens' appeals related to wages and payments within the framework of labor relations is 163 million 450 thousand soums. Also, 4 citizens were restored to work, 2 citizens were provided with work.
On the basis of a request sent by the Ombudsman in the interests of citizens, 7 statements of claim were sent from organizations to the courts.
In accordance with the study of citizens' appeals and appeals sent to relevant organizations, citizens were provided with material assistance in the amount of 15 million soums, subsidies for doing business and other types of financial support. Also, 5 women are included in the "Women's Notebook", 2 citizens are included in the "Iron Notebook". 1 citizen was provided with housing.
Based on the results of the study of appeals written by citizens dissatisfied with the actions of officials of state bodies and organizations, 3 senior officials were brought to disciplinary responsibility for failure to fulfill their duties in the prescribed manner, and 1 person received a serious warning.
Based on the request of the Ombudsman, the competent state bodies established that there were facts of violation of the law in the actions of responsible officials, 1 official was dismissed from his position, 3 officials were brought to disciplinary liability “reprimand”, 4 officials were fined in the amount of 30% of the average monthly salary fees, 2 officials were brought to administrative responsibility for negligent attitude to their work.