Айни жиҳатдан келиб чиқиб, Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти раҳбар ва масъул ходимларининг касбий кўникмаларини ривожлантириш бўйича “Омбудсман Котибияти ходимларининг малакасини ошириш” қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилди.
2022 йилнинг 26 май-1 июнь кунлари онлайн форматда ташкил этилган мазкур ўқув курсларида ходимлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва миллий механизмлар, қийноқлар ҳолатларини аниқлаш ва олдини олиш тизими: миллий қонунчилик ва халқаро ҳуқуқий стандартлар, Ўзбекистон Республикасининг меҳнат қонунчилигига киритилган охирги ўзгартириш ва қўшимчалар ҳамда ундаги асосий янгиликларнинг мазмун-моҳияти ва шу каби бошқа мавзуларни ўзлаштиришди. Малака ошириш курси якунида ходимларга сертификатлар топширилди.
Янги билимларни ўзлаштириш ўз навбатида иш самарадорлигини ошириш ҳамда мавжуд имкониятларни тизимлаштириш ва улардан самарали фойдаланиш имкониятларини оширади.

Сотрудники Секретариата Омбудсмена прошли курсы повышения квалификации
Стремительный процесс модернизации в Узбекистане требует адаптации знаний и навыков государственных служащих к изменяющимся условиям, нового подхода к их профессиональному развитию. В частности, сотрудники Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) должны иметь возможность постоянно повышать свою профессиональную квалификацию в сфере рассмотрения обращений, предуреждения пыток, законотворчества, международных отношений.
В связи с этим, совместно с Центр повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции были организованы краткосрочные курсы повышения квалификации «Повышение квалификации сотрудников Секретариата Омбудсмана» для развития профессиональных навыков руководства и должностных лиц Секретариата Уполномоченного Олий Мажлис по правам человека (Омбудсмана).
На этих учебных курсах, организованных в онлайн-формате с 26 мая-1 июня 2022 года, сотрудники изучили такие темы как международные и национальные механизмы по защите прав человека, систему выявления и предупреждения случаев пыток: национальное законодательство и международные правовые стандарты, последние изменения и дополнения в трудовое законодательство Республики Узбекистан, а также содержание основных нововведений в нем и другие. По итогам курса повышения квалификации сотрудникам вручены сертификаты.
В свою очередь, приобретение новых знаний повышает эффективность работы и способность систематизировать и эффективно использовать имеющиеся возможности.