Омбудсман Марказий Осиё Ассоциациясининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори билан учрашди
2022 йилнинг 7 апрел куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова Марказий Осиё Ассоциациясининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Гулноз Мамарасулова билан учрашиб, ўзаро ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилишди.
Мазкур Ассоциация Марказий Осиё давлатларида фуқароларнинг ҳуқуқий саводхонлиги ва журналистларнинг касбий саводхонлигини ошириш, шунингдек, фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлашга қаратилган турли тадбирлар орқали демократия ва инсон ҳуқуқларини тарғиб қилиш билан шуғулланади.
Учрашувда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил ҳам Омбудсман институтининг фаолият йўналишлари ҳақида тўхталар экан, фуқаролик жамияти институтлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари билан мунтазам ҳамкорликда ишлашини қайд этди. Хусусан, Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссия аъзолари таркибида қатор ННТлар раҳбарлари киритилгани таъкидланди.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашув якунида келгусидаги ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.

The Ombudsman met with the director of the representative office of the Association of Central Asia in Uzbekistan
On April 7, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the director of the representative office of the Association Central Asia in Uzbekistan Gulnoz Mamarasulova and discussed the prospects for interaction.
This Association promotes democracy and human rights in the countries of Central Asia through various activities aimed at improving the legal literacy of citizens and the professional literacy of journalists, as well as supporting civil society institutions.
During the meeting, the Authorized Person for Human Rights also spoke about the activities of the ombudsman institution, noting regular cooperation with civil society institutions and non-governmental non-profit organizations. In particular, it was noted that the Commission for the Observance of Constitutional Rights and Freedoms under the Ombudsman includes the heads of a number of public organizations.
At the end of the meeting, which was held in a warm and friendly atmosphere, the parties exchanged views on the development of further cooperation.