Ўзаро мулоқот давомида дастлаб меҳмонларга Омбудсман институтининг фаолият йўналишлари ҳамда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўлида амалга оширилган ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди.
Омбудсман ҳузуридаги Қийноқларнинг олдини олиш Миллий превентив механизми доирасида жамоатчилик гуруҳлари билан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, уларда фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВларининг иштироки ҳақида тўхталинди. Қийноқларни олдини олиш бўйича фаолиятида қилинаётган ишлар бўйича маълумот берилди.
АҚШнинг Халқаро диний эркинлик бўйича комиссияси раиси Н.Маэнза самимий мулоқот учун миннатдорчилик билдирар экан Ўзбекистондаги ижобий ўзгаришларни эътироф этди ва ўзаро ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Маълумот учун: АҚШнинг Халқаро диний эркинликлар бўйича комиссияси (USCIRF) жаҳон мамлакатларида эътиқод ҳуқуқига риоя этилишини мониторинг қилиб боради. Комиссия диний эркинлик бўйича дунёдаги вазиятга оид йиллик ҳисоботлар эълон қилади. Ушбу ҳисоботлар тавсиявий характерга эга бўлса-да, улар АҚШ ҳукумати ва парламенти аъзолари томонидан муайян мамлакат билан ҳамкорликка оид қарорлар қабул қилишда инобатга олинади ҳамда муайян давлатлардаги вазият ҳақида халқаро жамоатчилик фикрини шакллантиришда муҳим ўринга эга.

During the conversation, the guests were first informed about the activities of the ombudsman institution and about the reforms implemented in recent years in the field of ensuring human rights.
It was also noted about monitoring visits with public groups to closed institutions with restriction of freedom of movement within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture under the Ombudsman, as well as the participation of civil society institutions and the media in these visits. Detailed information was provided on the ongoing work to prevent torture.
Chairman of the US Commission on International Religious Freedom N. Maenza thanked for the warm dialogue, recognized the positive changes in Uzbekistan and expressed her readiness for cooperation.
For reference: The US Commission on International Religious Freedom (USCIRF) monitors the observance of religious legislation in countries. The Commission publishes annual reports on the state of religious freedom in the world. Although these reports are advisory in nature, they are taken into account by members of the US government and parliament when making decisions about cooperation with a particular country and play an important role in shaping international public opinion about the situation in specific countries.