Омбудсманга ногиронликни белгилаш бўйича мурожаат келиб тушди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга)  Фарғона вилояти, Олтиариқ туманида яшовчи фуқаро Д.Д.дан ногиронлик белгилашда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Аниқланишича, фуқародан 2018 йили саратон касаллиги аниқланган. Унинг ёзишича, касаллик харажатларининг кўплиги сабабли, оиласи маҳалладаги “Темир дафтар” га киритилган.
Мурожаат юзасидан тегишли ташкилотларга мурожаат қилинганида фуқаро Д.Д.нинг касаллиги бўйича  поликлиникада ҳисобда турганлиги ва яшаш жойидаги Тиббий маслаҳат комиссияси тиббий ҳужжатларини  ногиронликни белгилаш масаласида  Тиббий-ижтимоий эксперт комиссиясига тақдим этилмаганлиги маълум бўлди.
Мурожаат назоратга олиниши натижасида фуқаро Д.Д. тегишли мутахассислар иштирокида тиббий кўрикдан ўтказилган ва унга умумий касаллик сабаби билан бир йил муддатга  ногиронликни иккинчи гуруҳи белгиланди.

Омбудсману поступило обращение об установлении инвалидности
Житель Алтыарыкского района Ферганской области Д.Д. обратился к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) за практической помощью в установлении его инвалидности.
Оказалось, что у гражданина в 2018 году диагностировали рак. Он пишет, что из-за высоких расходов на болезнь его семьи была включена в «железную тетрадь» в махалле.
При обращении в соответствующие организации установлено, что гражданин состоял на учете в поликлинике по болезни и врачебно-консультационная комиссия по месту жительства не представила медицинские документы в медико-социальную экспертную комиссию по вопросу определения инвалидности.
По результатам рассмотрения апелляционной жалобы гражданин Д.Д. прошел медицинское освидетельствование с участием профильных специалистов и ему была присвоена вторая группа инвалидности сроком на один год в связи с общим заболеванием.