Омбудсманга ногиронликни белгилаш бўйича мурожаат келиб тушди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга)  Фарғона вилояти, Олтиариқ туманида яшовчи фуқаро Д.Д.дан ногиронлик белгилашда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Аниқланишича, фуқародан 2018 йили саратон касаллиги аниқланган. Унинг ёзишича, касаллик харажатларининг кўплиги сабабли, оиласи маҳалладаги “Темир дафтар” га киритилган.
Мурожаат юзасидан тегишли ташкилотларга мурожаат қилинганида фуқаро Д.Д.нинг касаллиги бўйича  поликлиникада ҳисобда турганлиги ва яшаш жойидаги Тиббий маслаҳат комиссияси тиббий ҳужжатларини  ногиронликни белгилаш масаласида  Тиббий-ижтимоий эксперт комиссиясига тақдим этилмаганлиги маълум бўлди.
Мурожаат назоратга олиниши натижасида фуқаро Д.Д. тегишли мутахассислар иштирокида тиббий кўрикдан ўтказилган ва унга умумий касаллик сабаби билан бир йил муддатга  ногиронликни иккинчи гуруҳи белгиланди.

The Ombudsman received an appeal to establish disability
A resident of the Altyaryk district of the Fergana region D.D. turned to the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) for practical assistance in establishing his disability.
It turned out that a citizen was diagnosed with cancer in 2018. He writes that due to the high costs of illness, his family was included in the "iron notebook" in the mahalla.
When contacting the relevant organizations, it was established that the citizen was registered at the clinic due to illness and the medical advisory commission at the place of residence did not submit medical documents to the medical and social expert commission on the issue of determining disability.
According to the results of the consideration of the appeal, citizen D.D. passed a medical examination with the participation of specialized specialists and was assigned the second group of disability for a period of one year due to a general illness.