Омбудсман ҳузуридаги комиссиянинг навбатдаги йиғилиши кун тартибидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2021 йилдаги фаолияти натижалари, 2022 йилда Омбудсман жамоаси олдида турган вазифалар ва инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг асосий йўналишларини белгилаб олиш ва шу каби бошқа масалалар ўрин олди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги комиссия раиси Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, 2021 йил Омбудсман институти фаолияти тарихида алоҳида ўринга эга бўлиб, бу йилда катта ўзгаришларни қарши олди. Мазкур ислоҳотлар нафақат Вакил балки инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминланишида муҳим аҳамият касб этади. Жумладан ўтган йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил фаолиятига таалуқли 2 та Президент ҳужжатининг қабул қилиниши ҳам мамлакатимизда инсоннинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга устуворлик берилаётганидан далолатдир. Бунга жавобан Омбудсман жамоаси аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, қийноққа қарши курашиш, қонунчиликни такомиллаштириш, халқаро алоқаларни ривожлантириш, очиқликни таъминлаш каби қатор йўналишларда салмоқли ишларни амалга оширишга улгурди. Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2021 йилги фаолияти таҳлил қилинганда, таъсир чораларини қўллаши ва уларнинг самарадорлиги 2020 йилга нисбатан 2,4 баробарга ошганини кўриш мумкин. Ўйлайманки, Янги Ўзбекистоннинг кейинги 5 йилга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси доирасида бу кўрсаткичларимиз йил сайин ошиб боришига интиламиз. Албатта бунинг учун фаолиятимизга ахборот коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг янги илғор усулларини ишлаб чиқиш, 2022 йилдан доимий асосда иш бошлаган минтақавий вакиллар мавқейини ошириш, қонунчилик ташаббуси ҳуқуқидан самарали фойдаланиш борасидаги ишларимизни жадаллаштиришимиз талаб этилади.
Йиғилишда қайд этилишича, 2021 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 18738 та мурожаат келиб тушган (2020 йилда 14975 та). Жумладан, фуқаролардан 16559 та, тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларидан 2120 та, хорижий давлатлардан 59 та мурожаат келиб тушган.
Келиб тушган мурожаатлар асосий қисми Тошкент шаҳри (2588 та), Қашқадарё (2530 та), Сурхондарё (2000 та), Тошкент (1658 та), Самарқанд вилоятларига (1302 та) тўғри келади.
2021 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва ташкилотларга фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 36 та хулоса (2020 йил 16 та), 14 та тақдимнома (2020 йилда 13 та) ҳамда фуқароларнинг манфаатларини ҳимоя қилиб судларга 44 та даъво аризалари (2020 йилда 11 та) киритилди.
Шунингдек йиғилишда комиссия аъзоларига мурожаатларнинг назоратга олиниши натижасида инсон ҳуқуқларини таъминланиши борасида эришилган кўрсаткичларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорига мувофиқ Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари ҳақида ҳам маълумот берилди.
Йиғилиш давомида комиссия аъзолари томонидан Омбудсман фаолиятидаги ўзгаришлар ва натижалар тўғрисида фикр билдирилди. Шунингдек, 2022 йилда Омбудсман олдида турган вазифалар, фаолиятидаги режаларга қаратилди ва аниқ таклифлар билдирилди. Тадбир якунида комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

Activity of the Ombudsman in 2021 was analyzed and plans for 2022 were outlined
On 31 January 2022 there was held a regular online meeting of the members of the Commission on the Observance of the Constitutional Human Rights and Freedoms under the Office of the Authorized Person for Human Rights (Ombudsman).
The agenda of the regular meeting of the Commission under the Ombudsman included the outcomes of the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in 2021, the objectives set for the Ombudsman's team in 2022, and identified the main directions of activities in ensuring human rights and other issues.
Speaking at the meeting the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) and Chairman of the Commission Feruza Eshmatova noted that 2021 occupies a special place in the history of the Ombudsman’s institution and this year there have been big changes. These reforms are important not only for the Ombudsman's activities, but also for the protection of human rights and interests. In particular, the fact that two presidential documents concerning the activities of the Ombudsman were adopted last year demonstrates the priority of ensuring legitimate human rights and interests in our country. In response, the Ombudsman's team was able to work on a number of issues, including complaints handling, combating torture, improving legislation, developing international relations and ensuring transparency. When analyzing the activities of the Authorized Person for Human Rights (Ombudsman) in 2021, we can see that the use of measures and their effectiveness has increased by 2.4 times compared to 2020. I think that within the framework of the New Development Strategy of Uzbekistan for the next 5 years the Ombudsman will strive to increase these indicators every year. Of course, this requires wide introduction of information and communication technologies in the activities of the institution, development of new advanced methods of ensuring human rights, increasing the status of regional representatives, who started working on a permanent basis in 2022, effective use of the right of legislative initiative.
At the meeting it was noted that in 2021 the Ombudsman received 18,738 appeals from citizens of the Republic of Uzbekistan, citizens and ombudsmen of foreign states, stateless persons, public organizations and other legal entities (in 2020 - 14,975). In particular, 16 559 appeals were received from citizens, 2 120 from persons held in pre-trial detention facilities and penitentiary institutions, and 59 from foreign states.
Most appeals were received from the city of Tashkent (2,588), Qashqadaryo region (2,530), Surxondaryo region (2,000), Tashkent region (1,658) and Samarqand region (1,302).
In 2021 the Ombudsman sent 36 conclusions (16 in 2020), 14 petitions (13 in 2020) and 44 claims (11 in 2020) to state bodies and organizations to restore the violated rights of citizens.
In addition, the members of the Commission were provided with information about the results achieved by reviewing the appeals and monitoring visits to places of detention by public groups on the detection and prevention of torture in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of 26 June 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”.
During the meeting members of the Commission commented on the changes and results of the work of the Ombudsman. The meeting also discussed the tasks facing the Ombudsman in 2022, as well as the work plans and made proposals on these issues. At the end of the event a relevant decision of the commission was adopted.