Омбудсман ҳузуридаги комиссиянинг навбатдаги йиғилиши кун тартибидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2021 йилдаги фаолияти натижалари, 2022 йилда Омбудсман жамоаси олдида турган вазифалар ва инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг асосий йўналишларини белгилаб олиш ва шу каби бошқа масалалар ўрин олди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги комиссия раиси Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, 2021 йил Омбудсман институти фаолияти тарихида алоҳида ўринга эга бўлиб, бу йилда катта ўзгаришларни қарши олди. Мазкур ислоҳотлар нафақат Вакил балки инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминланишида муҳим аҳамият касб этади. Жумладан ўтган йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил фаолиятига таалуқли 2 та Президент ҳужжатининг қабул қилиниши ҳам мамлакатимизда инсоннинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга устуворлик берилаётганидан далолатдир. Бунга жавобан Омбудсман жамоаси аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, қийноққа қарши курашиш, қонунчиликни такомиллаштириш, халқаро алоқаларни ривожлантириш, очиқликни таъминлаш каби қатор йўналишларда салмоқли ишларни амалга оширишга улгурди. Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2021 йилги фаолияти таҳлил қилинганда, таъсир чораларини қўллаши ва уларнинг самарадорлиги 2020 йилга нисбатан 2,4 баробарга ошганини кўриш мумкин. Ўйлайманки, Янги Ўзбекистоннинг кейинги 5 йилга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси доирасида бу кўрсаткичларимиз йил сайин ошиб боришига интиламиз. Албатта бунинг учун фаолиятимизга ахборот коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг янги илғор усулларини ишлаб чиқиш, 2022 йилдан доимий асосда иш бошлаган минтақавий вакиллар мавқейини ошириш, қонунчилик ташаббуси ҳуқуқидан самарали фойдаланиш борасидаги ишларимизни жадаллаштиришимиз талаб этилади.
Йиғилишда қайд этилишича, 2021 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 18738 та мурожаат келиб тушган (2020 йилда 14975 та). Жумладан, фуқаролардан 16559 та, тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларидан 2120 та, хорижий давлатлардан 59 та мурожаат келиб тушган.
Келиб тушган мурожаатлар асосий қисми Тошкент шаҳри (2588 та), Қашқадарё (2530 та), Сурхондарё (2000 та), Тошкент (1658 та), Самарқанд вилоятларига (1302 та) тўғри келади.
2021 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва ташкилотларга фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 36 та хулоса (2020 йил 16 та), 14 та тақдимнома (2020 йилда 13 та) ҳамда фуқароларнинг манфаатларини ҳимоя қилиб судларга 44 та даъво аризалари (2020 йилда 11 та) киритилди.
Шунингдек йиғилишда комиссия аъзоларига мурожаатларнинг назоратга олиниши натижасида инсон ҳуқуқларини таъминланиши борасида эришилган кўрсаткичларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорига мувофиқ Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари ҳақида ҳам маълумот берилди.
Йиғилиш давомида комиссия аъзолари томонидан Омбудсман фаолиятидаги ўзгаришлар ва натижалар тўғрисида фикр билдирилди. Шунингдек, 2022 йилда Омбудсман олдида турган вазифалар, фаолиятидаги режаларга қаратилди ва аниқ таклифлар билдирилди. Тадбир якунида комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

Проанализирована деятельность Омбудсмана в 2021 году и намечены планы на 2022 год
31 января 2022 года состоялось очередное онлайн-заседание членов Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод человека при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмане).
В повестку дня очередного заседания Комиссии при Омбудсмане включены итоги деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в 2021 году, задачи, стоящие перед командой Омбудсмана в 2022 году, определены основные направления деятельности по обеспечению прав человека и другие вопросы такого рода.
Выступая на заседании, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека и председатель Комиссии при Омбудсмане Феруза Эшматова отметила, что 2021 год занял особое место в истории деятельности института Омбудсмана и в этом году произошли большие перемены. Эти реформы имеют важное значение не только в деятельности Уполномоченного, но и в обеспечении прав и интересов человека. В частности, принятие в прошлом году двух документов Президента, касающихся деятельности Уполномоченного по правам человека, свидетельствует о приоритетности обеспечения законных прав и интересов человека в нашей стране. В ответ команде Омбудсмана удалось провести весомую работу, включая работу с жалобами, борьбу с пытками, совершенствование законодательства, развитие международных отношений и обеспечение прозрачности. При анализе деятельности Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) в 2021 году видно, что применение мер воздействия и их эффективность увеличились в 2,4 раза по сравнению с 2020 годом. Думаю, что в рамках Новой стратегии развития Узбекистана на ближайшие 5 лет Омбудсман будет стремиться ежегодно увеличивать эти показатели. Безусловно, это требует широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий в деятельность института, разработки новых передовых методов обеспечения прав человека, повышения статуса региональных представителей, начавших работать на постоянной основе в 2022 году, эффективного использования права законодательной инициативы.
Как было подчеркнуто на заседании, в 2021 году к Омбудсману поступило в общей сложности 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсменов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц (в 2020 году – 14 975). В частности, поступило 16 559 обращений от граждан,  2 120 – лиц содержащихся в следственных изоляторах и местах исполнения наказания, 59 – из зарубежных государств .
Больше всего обращений поступило из г.Ташкент (2588), Кашкадарьинской (2530), Сурхандарьинской (2000), Ташкентской (1658), Самаркандской областей (1302).
В 2021 году Омбудсман направил в государственные органы и организации 36 заключений (в 2020 году – 16), 14 ходатайств (в 2020 году – 13) и 44 иска (в 2020 году – 11) о восстановлении нарушенных прав граждан.
Наряду с этим, членам комиссии была предоставлена информация о достигнутых результатах по итогам рассмотрения обращений и проведенных контрольных посещениях мест содержания под стражей общественными группами по выявлению и предупреждению случаев пыток в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток».
В ходе встречи члены комиссии прокомментировали изменения и результаты работы Уполномоченного. На заседании также были обсуждены  задачи, стоящие перед Омбудсманом в 2022 году, планы работы и были внесены предложения по этим вопросам. По итогам мероприятия было принято соответствующее решение комиссии.