Мониторинг давомида тегишли тартибда тасдиқланган кундалик таомнома асосида, озиқ-овқат маҳсулотларининг берилаётганлиги ҳолати ўрганилганида қатор камчиликлар аниқланди. Жумладан, жорий йилнинг 10 ноябрь куни иккинчи нонуштага нон, творог, сметана ва қандли чой берилиши назарда тутилган бўлсада, васийликка олинганларга фақатгина печенье ва чой берилган.
Бундан ташқари, интернатда сақланаётганларга ўз вақтида тиббий муолажалар кўрсатилмаётгани ҳам аниқланди. Жумладан, жорий йилнинг 5-15 ноябрь кунлари оралиғида массаж қилиш учун бириктирилган интернат ходими Ж.А. томонидан васийликка олинганларга умуман массаж муолажалари олиб борилмаган бўлсада, уларга массаж қилганлиги тўғрисида тегишли журналлар тўлдирган.
Шунингдек, аниқ вақт оралиғида қилиниши керак бўлган муолажаларни ўтказиши керак бўлган ходим хам ишга келмаганлиги ва хизмат кўрсатилмаганлиги, лекин тегишли журналларда васийликка олинган шахс учун дори воситаси сарфланганлиги қайд қилинган.
Интернат ходимлари томонидан васийликка олинганларга кийим-кечак, пояфзал, бошқа буюмлар ва тасдиқланган нормалар бўйича юмшоқ анжомларнинг тарқатилиши ҳолати ўрганилганида ҳам уларни расмийлаштиришда омборхона мудири томонидан хатоликларга йўл қўйгани, баъзи холларда олинган анжомлар тегишли тартибда васийликка олинганларга тарқатилмагани аниқланди.

Представитель Омбудсмана в Каракалпакстане ознакомился с условиями в доме “Мурувват”
Совместно с региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Республике Каракалпакстан и Управлением по защите прав человека Министерства юстиции Республики Каракалпакстан были изучены условия, созданные для лиц, взятых под опеку в Чимбайском мужском доме «Мурувват» для лиц с ограниченными возможностями.
В ходе мониторинга был выявлен ряд недостатков при изучении состояния выдачи продуктов питания на основе ежедневного меню, утвержденного в соответствующем порядке.
В частности, несмотря на то, что 10 ноября этого года был запланирован второй завтрак из хлеба, творога, сметаны и сладкого чая, опекунам были поданы только печенье и чай.
Также было выявлено, что жителям дома не была оказана своевременная медицинская помощь. В частности, сотрудник интерната Ж.А. прикрепленный к проведению массажа, с 5 по 15 ноября этого года не проводил процедуры, но соответствующие журналы были заполнены
Также было отмечено, что сотрудник, ответственный за проведение процедур, которые необходимо проводить через определенные промежутки времени, не вышел на работу, но в соответствующих журналах указывалось, что для лиц, взятых под опеку были использованы лекарственные средства.
Когда сотрудники интерната провели изучение состояния раздачи одежды, обуви, постельных принадлежностей по палатам в соответствии с утвержденными нормами, было обнаружено, что заведующий складом допустил ошибки в их регистрации, а в некоторых случаях предметы не были предоставлены лицам, взятым под опеку.