Тошкентда “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида “Ҳуқуқий ёрдам кўприги” тадбири ўтказилди
2025 йил 25 сентябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида навбатдаги "Ҳуқуқий ёрдам кўприги” тадбири ўтказилди. Тадбир Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузуридаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика марказининг Тошкент шаҳар бўлимида ташкил этилди.
Ушбу бўлимда ҳозирда фарзандлари билан бирга 11 нафар аёл яшамоқда. Уларнинг ҳуқуқий билим ва кўникмаларини ошириш, руҳий ҳолатини барқарорлаштириш ҳамда ижтимоий мослашувига кўмаклашиш мақсадида тадбирда Омбудсман девони ходимлари, унинг Тошкент шаҳридаги минтақавий вакили билан биргаликда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси Тошкент шаҳар бошқармаси, шунингдек “Диалог” нодавлат нотижорат ташкилоти вакиллари ва психологлар ҳам иштирок этишди.
Учрашув давомида зўравонлик қурбонларини қўллаб-қувватлаш бўйича ҳуқуқий маслаҳатлар берилди, мавжуд имконият ва имтиёзлар ҳақида тушунтирилди. Шу билан бирга, зўравонлик ҳолатларининг сабаблари атрофлича муҳокама қилинди. Аёллар билан суҳбатларда бугунгача кўпроқ жабрланувчиларга эътибор қаратилгани, аммо зўравонларни ҳам тартибга чақириш ва улар билан ишлаш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Психологлар томонидан аёлларга терапия машғулотлари ўтказилиб, уларнинг руҳий ҳолатини барқарорлаштириш мақсадида улар билан алоҳида ишланди.
“Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги “Ҳуқуқий ёрдам кўприги” тадбирлари республика бўйлаб тизимли равишда ўтказилмоқда.

Мероприятие было организовано в ташкентском городском отделении Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин при Национальном агентстве социальной защиты.
В настоящее время в данном отделении проживают 11 женщин вместе со своими детьми. С целью повышения их правовых знаний и навыков, стабилизации психологического состояния и содействия социальной адаптации в мероприятии приняли участие сотрудники Аппарата Омбудсмана, его региональный представитель в г. Ташкенте, представители Национального агентства социальной защиты, городского управления Комитета по делам семьи и женщин, а также представители неправительственной некоммерческой организации «Диалог» и психологи.
В ходе встречи были даны правовые консультации по поддержке жертв насилия, разъяснены существующие возможности и льготы. Одновременно подробно обсуждались причины проявления насилия. В беседах с женщинами было особо подчеркнуто, что до настоящего времени большее внимание уделялось жертвам, однако необходимо также привлекать к ответственности и вести работу с самими агрессорами.
Психологи провели для женщин терапевтические занятия, направленные на стабилизацию их психоэмоционального состояния.
Мероприятия «Мост правовой помощи» в рамках платформы «Равенство и уважение» систематически проводятся по всей республике.