Тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёллар ва болаларга қаратилган жиноятларни таснифлаш: самарали ҳамкорлик ва мулоқот йўллари
2024 йилнинг 21-23 октябрь кунлари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда “Тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёллар ҳамда болаларга қаратилган жиноятларни таснифлаш ва улар билан самарали ҳамкорлик ва мулоқот қилиш” мавзусида семинар-тренинг ўтказилди.
Семинарда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Болалар омбудсмани Котибиятлари ходимлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди. Тадбирнинг асосий мақсади тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган шахсларга нисбатан содир этилган жиноятларни холис ва тўғри таснифлаш, жабрланганларни қўллаб-қувватлашда давлат идоралари ва фуқаролик жамияти ташкилотлари ўртасида самарали ҳамкорлик механизмларини ривожлантиришдан иборат бўлди.
Семинарда қатнашчилар турли амалий машғулотлар орқали тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёллар ва болалар билан мулоқот қилишнинг самарали усуллари, уларни руҳий, ҳуқуқий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш йўлларини ўрганишди. Шунингдек, маиший ва оилавий зўравонлик қурбони бўлган аёллар ва болаларга қаратилган жиноятлар, гендер тенглиги, зўравонлик оқибатлари, жабрланувчиларни ҳимоя қилиш ва жиноятчиларни жавобгарликка тортиш учун идоралараро ҳамкорлик, агрессорлар билан ишлаш услублари бўйича кўплаб фойдали маълумотларга эга бўлишди.
Интерактив усулда ўзаро савол-жавоб ва қизғин муҳокамаларга бой бўлган 3 кунлик семинар якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди.
Семинар доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Умумий манфаатларни излаш Халқаро нотижорат ассоциациясининг Ўзбекистондаги филиали ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Қайд этиш лозимки, ушбу халқаро нотижорат ташкилоти 50 дан ортиқ давлатларда филиалига эга бўлиб, тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёллар ҳамда болаларни қўллаб-қувватлаш бўйича қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда.

Классификация преступлений, направленных на женщин и детей, пострадавших от домогательств и насилия: пути эффективного сотрудничества и общения
21-23 октября 2024 года в сотрудничестве с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом), Министерством юстиции Республики Узбекистан и представительством программы развития ООН в Узбекистане проведен семинар-тренинг на тему “Классификация преступлений, направленных на женщин и детей, пострадавших от притеснений и насилия, а также эффективное сотрудничество и диалог с ними”.
В семинаре приняли участие сотрудники секретариатов Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и детского Омбудсмана, представители ННО и институтов гражданского общества. Основная цель мероприятия заключалась в беспристрастной и правильной классификации преступлений, совершенных в отношении лиц, пострадавших от притеснений и насилия, а также в разработке механизмов эффективного сотрудничества между государственными органами и организациями гражданского общества в поддержке жертв.
Участники семинара посредством различных практических занятий изучили эффективные способы общения с женщинами и детьми, пострадавшими от домогательств и насилия, способами их психологической, правовой и социальной поддержки. Они также получили много полезной информации о преступлениях, совершенных в отношении женщин и детей, ставших жертвами домашнего и семейного насилия, о гендерном равенстве, последствиях насилия, межведомственном сотрудничестве для защиты жертв и привлечения преступников к ответственности, а также о методах работы с агрессорами.
По итогам 3-дневного семинара, насыщенного интерактивными вопросами и ответами, участникам были вручены сертификаты.
В рамках семинара был подписан меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) и филиалом международной некоммерческой ассоциации «Поиск общих интересов» в Узбекистане.
Стоит отметить, что эта международная некоммерческая организация имеет филиалы в более чем 50 странах и реализует ряд проектов по поддержке женщин, пострадавших от домогательств и насилия, а также детей.