Омбудсман “Раҳбар аёллар мактаби” ўқув дастури иштирокчилари билан учрашди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармонига кўра, ташкил этилган “Раҳбар аёллар мактаби” ўқув дастури мамлакатимизда хотин-қизларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги иштироки ҳамда гендер тенглигини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларнинг амалий ифодаси ҳисобланади. Мазкур ташаббус аёлларда етакчилик салоҳиятини ошириш, раҳбарлик кўникмаларини шакллантириш ва уларни юқори лавозимларга тайёрлашга қаратилган.
Дастурнинг тўртинчи мавсуми доирасида жорий йилнинг 26 февраль куни Бизнес ва тадбиркорлик олий мактабида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда турли ҳудудлардан саралаб олинган 100 нафар раҳбар аёллар иштирок этди.
Учрашувда жамиятда аёлларнинг тутган ўрни, давлатнинг барқарор ривожланишида уларнинг иштироки ва ислоҳотларни амалга оширишдаги роли ҳақида сўз юритилди. Шунингдек, мамлакатимизда гендер тенглигини таъминлаш, жамият ва давлат бошқарувида аёлларнинг тенг иштирокига эришиш, хотин-қизларни ижтимоий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, уларни тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилиш йўналишида олиб борилаётган ишлар Омбудсманга юборилаётган мурожаатлар таҳлили асосида тушунтириб берилди.
Шунингдек, аёллар томонидан юборилган мурожаатлар таҳлил қилинди.
Очиқ мулоқот шаклида ўтган учрашувда иштирокчи раҳбар аёллар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ва инсон ҳуқуқлари соҳасида зарур кўникмаларга эга бўлдилар.

Омбудсман встретилась с участницами учебной программы «Школа женщин-руководителей»
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан, учебная программа «Школа женщин-руководителей» является практическим выражением усилий по обеспечению участия женщин в управлении государством и обществом, а также по достижению гендерного равенства. Данная инициатива направлена на развитие лидерского потенциала женщин, формирование управленческих навыков и подготовку их к занятию высоких должностей.
В рамках четвёртого сезона программы, 26 февраля 2025 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) Ферузы Эшматовой с участницами учебной программы. В мероприятии приняли участие 100 женщин-руководителей, отобранных из разных регионов страны.
На встрече обсуждались роль женщин в обществе, их участие в устойчивом развитии государства и значимость в проведении реформ. Также были рассмотрены меры, предпринимаемые в Узбекистане для обеспечения гендерного равенства, достижения равноправного участия женщин в управлении обществом и государством, их социально-правовой поддержки, а также защиты женщин от насилия и давления. Эти вопросы были разъяснены на основе анализа обращений, поступающих в адрес Омбудсмана.
Кроме того, был проведён анализ обращений, направленных женщинами.
Встреча прошла в формате открытого диалога, в ходе которого участницы программы получили ответы на интересующие их вопросы и приобрели необходимые навыки в сфере прав человека.