Маълумки, Давлат раҳбари томонидан Олий Мажлисга йўлланган Мурожаатномада қийноқларнинг олдини олиш борасида Омбудсман ваколатларини кенгайтириш, ҳар чоракда жамоатчилик вакиллари билан биргаликда тергов изолятори ва жазони ўташ муассасаларига “мониторинг ташрифлари” тизими йўлга қўйилиши ва натижалар бўйича Парламентга ахборот тақдим этиши белгиланган.
Таъкидланишича, ҳар иккала ташкилот ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандуми Мурожаатномада белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, маҳкумларнинг жиноят ижроия қонунчилигида белгиланган ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясининг кафолатларини кенгайтириш бўйича самарали ҳамкорликни давом эттиришга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Жазони ижро этиш Департаменти бошлиғи Рустам Турсунов ўз сўзида Омбудсман ҳузуридаги Миллий превентив механизм доирасида фаолият олиб борувчи жамоатчилик вакилларидан иборат эксперт гуруҳининг жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари давомида бериб келаётган ўринли таклиф ва тавсиялари, ҳамкорлик истиқболларини юқори босқичга олиб чиқиш йўлида амалга ошираётган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолаб, мазкур муҳим ҳужжат ҳам Омбудсман ва Жазони ижро этиш департаменти ўртасидаги муносабатларнинг изчил ва босқичма-босқич ривожланишига хизмат қилишини алоҳида таъкидлади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматованинг таъкидлашича, 2019 йилда ташкил этилган Миллий превентив механизм доирасида амалга оширилган мониторинглар орқали жазони ижро этиш муассасасидаги камчиликлар бартараф этилиб, маҳкум ва маҳбусларга яратилган шарт-шароитлар яхшиланиб бормоқда. Қолаверса, ходимларнинг ҳам жазо муддатини ўтаётган шахсларга нисбатан муносабати ижобий томонга ўзгарган.
Шунингдек, Омбудсман ўз сўзида Ўзбекистон Республикаси Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган, инсонийликка зид бўлган қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига бундан буён ҳам мутлақо йўл қўйилмаслигини таъкидлаганликлари ва бу борада ҳар иккала давлат ташкилотлари зиммасига юклатилган вазифалар устида янада самарали ишлашимиз зарур эканини қайд этди.

Memorandum signed between Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Department of Corrections under the Ministry of Internal Affairs
On June 14 this year, a memorandum was signed between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Department of Corrections under the Ministry of Internal Affairs.
It is known that the President's Address to the Oliy Majlis envisages expanding the powers of the Authorized Person for the torture prevention, creating a system of "monitoring visits" to Detention center’s and penitentiary institutions jointly with representatives of the public on a quarterly basis and ensuring the delivery of results to the Parliament. It was noted that the memorandum on cooperation signed between the two organizations is aimed at continuing effective cooperation in order to achieve the goals set in the appeal, expanding the guarantees of protecting the rights and lawful interests of convicts.
In his speech, Rustam Tursunov, head of the Penitentiary Department, praised the recommendations of the expert group of community representatives working within the National Preventive Mechanism under the Human Rights Ombudsman during monitoring visits to penitentiary institutions and efforts to increase the prospects for cooperation. He stressed that this important document will also contribute to the consistent and gradual development of relations between the Ombudsman and the Penitentiary Department.
The Ombudsman also noted that in his speech at the 46th session of the UN Human Rights Council, the President of Uzbekistan stressed that any form of torture that degrades human dignity and is inhuman will no longer be tolerated under the National Preventive Mechanism to prevent torture, and both government agencies need to work more effectively on the tasks at hand.
As part of the event, the Department of Corrections of the Ministry of Internal Affairs also organized an exhibition of products made by inmates in the workshops of penitentiary institutions.