Маълумки, Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсатида Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорлик қилиш масаласи устувор вазифа сифатида белгиланган.
Қайд этиш лозимки, Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг илк Форуми айнан Ўзбекистонда ўтказилди. Бундан буён ҳам инсон ҳуқуқларининг таъминланишида тажриба алмашиш майдони бўлган мазкур Форум Марказий Осиё давлатларида анъанавий равишда ҳар йили ташкил этилиши режалаштирилган.
Мазкур Форумни ташкил этишдан асосий мақсад, Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорлигини ривожлантириш, инсон ҳуқуқларини долзарб масалалари бўйича минтақавий муҳокамалар ташкил қилиш ҳамда бу йўлдаги саъй-ҳаракат ва имкониятларни бирлаштиришдан иборат.
Форумда Олий Мажлис Сенат раиси ва аъзолари ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари ва депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда қатор давлат ташкилотлари вакиллари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги комиссия аъзолари, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, USAIDнинг Ўзбекистондаги миссияси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Халқаро қамоқхоналар ислоҳотининг (PRI) Марказий Осиёдаги ваколатхонасининг Минтақавий дастурий менеджери, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги вакили, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатлари Омбудсманлари шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Қайд этиш лозимки, 1995 йил 23 февраль куни МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб Омбудсман институти жорий этилган. Ўтган давр мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) кўплаб фуқароларнинг мурожаатларини ҳал этиш жумладан, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Бир қанча хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди, Халқаро Омбудсман институти, Европа Омбудсман институти, Осиё Омбудсманлар Ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси ҳамда Евроосиё Омбудсманлари Альянси каби халқаро ташкилотларнинг тўла қонли аъзоси бўлди.
Форум доирасида Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари ўртасида икки томонлама Меморандумлар имзоланди. Мазкур меморандум Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)га 2021 йилда жами 18 738 та мурожаат келиб тушган бўлса, шундан 60га яқини хорижий давлатлардан юборилган. 2022 йилнинг 6 ойи давомида хорижий давлатлардан юборилган мурожаатлар сони 32 тани ташкил этади. Ушбу мурожаатларнинг кўп қисми Марказий Осиё давлатлари ҳисобига тўғри келади. Шу нуқтаи назардан ҳам Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг асосий фаолият йўналишларидан бири сифатида фуқаролар мурожаатларини ҳамкорликда кўриб чиқиш вазифаси белгиланди.
Мазкур халқаро Форум уч сессиядан иборат бўлди. Унда хотин-қизлар, болалар, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш ҳамда рақамли технологиялардан фойдаланишнинг аҳамияти ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларининг таъминланиши борасида ўзаро тажриба алмашилди.

Within the framework of the forum, bilateral Memorandums were signed between the Ombudsmen of the countries of Central Asia
On June 28, 2022, at the Palace of International Forums “Uzbekistan”,  of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), in cooperation with the UN Office in Uzbekistan, the USAID Mission in Uzbekistan, the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, Penal Reform International (PRI) passed I Forum of Ombudsmen of Central Asia. The forum was dedicated to the topic "Cooperation of the Ombudsmen of the Central Asian countries in ensuring human rights and freedoms". It is known, that the priority task in the foreign policy of the Republic of Uzbekistan is the issue of developing cooperation with the states of Central Asia.
It should be noted that the first Forum of Ombudsmen of Central Asia was held in Uzbekistan. The forum, which will continue to be a platform for the exchange of experience in the field of human rights, is traditionally planned to be held annually in the countries of Central Asia.
The main goal of the Forum is the development of international cooperation of the Ombudsmen of Central Asia in the field of human rights, the organization of regional discussions on topical issues of human rights and the consolidation of efforts and opportunities in this direction.
The forum was attended by the Chairman and members of the Senate and First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and deputies, representatives of the Constitutional Court, the Supreme Court, the Prosecutor General's Office, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the National Center for Human Rights and a number of state bodies, members of the Commission under the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) , UN Office in Uzbekistan, USAID Mission in Uzbekistan, OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, Regional Program Manager for Prison Reform International (PRI) in Central Asia, UNDP Representative in Uzbekistan, UNICEF Representative in Uzbekistan, Regional Office of the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR ) for Central Asia, the UN Office on Drugs and Crime and ombudsmen from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan, as well as representatives of civil society institutions and the media.
It is worth noting that on February 23, 1995, one of the first of the CIS states introduced the institution of the Ombudsman in Uzbekistan. Over the past period, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has taken a worthy place in addressing the appeals of many citizens, including in protecting the rights and freedoms of persons held in closed institutions with limited freedom of movement.Memorandums of cooperation were signed with national human rights institutions of a number of foreign countries, the Ombudsman became a full member of such international organizations as the International Ombudsman Institute, the European Ombudsman Institute, the Asian Ombudsman Association, the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic Speaking Countries and the Eurasian Ombudsmen Alliance.
Within the framework of the forum, bilateral Memorandums were signed between the Ombudsmen of the countries of Central Asia. This memorandum will serve to further strengthen ties between the ombudsmen of the countries of Central Asia.
In total, in 2021, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) received 18,738 appeals, of which about 60 were sent from foreign countries. In the first half of 2022, the number of requests sent from foreign countries amounted to 32. Most of these requests come from the countries of Central Asia. In this regard, one of the main activities of the Ombudsmen of the Central Asian countries is the joint consideration of citizens' appeals.
The international forum consisted of three sessions. During the meeting, an exchange of experience took place on the protection and promotion of women, children, persons with disabilities and the importance of using digital technologies, as well as ensuring the rights of persons held in places of detention.
As a result of the forum, the Tashkent Declaration of the 1st Forum of Ombudsmen of the countries of Central Asia was adopted.