Мониторинг давомида колония маъмурияти 5 та масъулияти чекланган жамият билан шартнома тузгани ва 208 нафар маҳкум меҳнатга жалб этилгани аниқланди. Ўрганилган 5 та объектнинг 3 тасида санитария-гигиена, овқатланиш ва тиббий хизмат кўрсатиш шароитлари, меҳнат муҳофазаси ҳамда маҳкумларнинг яқин қариндошлари билан учрашувларини ташкил этиш билан боғлиқ қатор камчиликлар қайд этилди.
Аниқланган ҳолатларни бартараф этиш юзасидан Омбудсман томонидан Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаментига тақдимнома киритилди.
Департамент жавоб хатига кўра, тақдимнома асосида иккита ишлаб чиқариш объектида маҳкумларнинг ювиниш ва овқатланиш жойлари тозаланиб, дезинфекция қилинди. Ювиниш хоналарида таъмирлаш ва сантехника ишлари бажарилиб, улар доимий иссиқ ва совуқ сув таъминотига уланди.
Шунингдек, маҳкумлар учун белгиланган нонушта, тушлик ва кечки овқат рационлари қайта кўриб чиқилиб, тегишли қўшимчалар киритилди. Иссиқ ҳавода озиқ-овқат маҳсулотларининг бузилишини олдини олиш мақсадида қўшимча музлаткичлар ўрнатилди.
Яқин қариндошлар билан қисқа муддатли учрашувларни ўтказиш учун алоҳида хона ташкил этилди. Узоқ муддатли учрашувларни манзил-колонияда ўтказиш йўлга қўйилди.
Тиббий ёрдам қутичалари биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш учун зарур дори воситалари билан тўлиқ таъминланди. Маҳкумларнинг меҳнатини муҳофаза қилиш ва соғлиғини сақлаш мақсадида уларга зарур ҳимоя воситалари, нимчалар ва бир марталик ниқоблар берилди.
Мониторингда аниқланган камчиликлар бартараф этилмаган учинчи ишлаб чиқариш объекти билан тузилган шартнома бекор қилинди.
Бундай ҳолатлар такрорланмаслиги учун Департамент томонидан ишлаб чиқариш объектларига бириктирилган ходимларнинг масъулиятини ошириш ва колония раҳбарлари томонидан шароитларни доимий назорат қилиб бориш бўйича тегишли топшириқлар берилди.

В ходе мониторинга установлено, что администрацией колонии заключены договоры с пятью обществами с ограниченной ответственностью, к труду привлечены 208 осуждённых. На трёх из пяти изученных производственных объектов выявлен ряд недостатков, связанных с санитарно-гигиеническими условиями, организацией питания и медицинского обслуживания, охраной труда, а также созданием условий для краткосрочных свиданий осуждённых с близкими родственниками.
По фактам выявленных нарушений Омбудсманом внесено представление в Департамент по исполнению наказаний при Министерстве внутренних дел.
Согласно ответу Департамента, по результатам рассмотрения представления на двух производственных объектах очищены и продезинфицированы помещения для приёма пищи и душевые. В душевых помещениях проведены ремонтные и сантехнические работы, обеспечено постоянное горячее и холодное водоснабжение.
Кроме того, пересмотрены нормы питания осуждённых на завтрак, обед и ужин, в рацион внесены соответствующие изменения. В целях предотвращения порчи продуктов питания в жаркое время года установлены дополнительные холодильники.
Для проведения краткосрочных свиданий с близкими родственниками оборудовано отдельное помещение. Организовано проведение длительных свиданий на территории колонии-поселения.
Аптечки первой медицинской помощи полностью укомплектованы необходимыми лекарственными средствами. В целях обеспечения охраны труда и сохранения здоровья осуждённых они обеспечены необходимыми средствами индивидуальной защиты, защитными жилетами и одноразовыми масками.
Договор с третьим производственным объектом, на котором выявленные в ходе мониторинга недостатки устранены не были, расторгнут.
В целях недопущения подобных случаев впредь Департаментом даны соответствующие поручения по усилению ответственности сотрудников, закреплённых за производственными объектами, а также по обеспечению постоянного контроля условий со стороны руководителей колоний.