Онлайн форматда ташкил этилган тадбирда Қозоғистон давлат органлари, Парламенти, суд тизими, адвокатураси, халқаро ташкилотлар, илмий ва экспертлар ҳамжамияти, шунингдек, мамлакат ва хорижнинг етакчи олий таълим муассасаларидан 150 нафардан ортиқ вакил иштирок этди.
Конференцияда конституциявий ислоҳотларнинг ҳуқуқий давлатни мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш ҳамда барқарор ривожланишни таъминлашдаги ўрни муҳокама қилинди. Шунингдек, қатор давлатларда амалга оширилган конституциявий ислоҳотлар тажрибаси ва замонавий конституциявий ривожланиш тенденциялари юзасидан фикр алмашилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам онлайн форматда иштирок этди.
Омбудсман ўз сўзида Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг янги таҳририда инсон қадр-қиммати олий қадрият сифатида эътироф этилгани, ҳуқуқий давлат тамойиллари ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш кафолатлари янада мустаҳкамланганини таъкидлади. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш давлатнинг устувор бурчи сифатида Конституцияда мустаҳкамлаб қўйилгани ҳамда мазкур конституциявий нормалар бугунги кунда қабул қилинаётган қонунларда ва ҳуқуқни қўллаш амалиётида изчил ўз ифодасини топаётганини қайд этди.

В мероприятии, организованном в онлайн-формате, приняли участие более 150 представителей государственных органов, Парламента, судебной системы, адвокатуры, международных организаций, научного и экспертного сообщества Казахстана, а также ведущих высших учебных заведений страны и зарубежья.
В ходе конференции обсуждалась роль конституционных реформ в укреплении правового государства, обеспечении надёжной защиты прав и свобод человека, а также устойчивого развития. Кроме того, участники обменялись мнениями относительно опыта проведения конституционных реформ в ряде государств и современных тенденций конституционного развития.
В мероприятии также в онлайн-формате приняла участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Республики Узбекистан Феруза Эшматова.
В своём выступлении Омбудсман подчеркнула, что в новой редакции Конституции Республики Узбекистан достоинство человека признано высшей ценностью, а также получили дальнейшее укрепление принципы правового государства и гарантии обеспечения и защиты прав и свобод человека. Она также отметила, что обеспечение и защита прав человека закреплены в Конституции в качестве приоритетной обязанности государства, а соответствующие конституционные нормы сегодня последовательно находят своё отражение в принимаемых законах и правоприменительной практике.