Бухорода Осиё хотин-қизларининг иккинчи форуми бўлиб ўтмоқда
Нуфузли халқаро анжуманда Осиё мамлакатлари парламентлари ва ҳукуматлари вакиллари, сенатор ва депутатлар, дипломатик корпус ходимлари, БМТ ва унинг ихтисослашган тузилмалари, халқаро ташкилотлар экспертлари ҳамда жамоатчилик вакиллари иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев форум иштирокчиларига йўллаган мурожаатида Янги Ўзбекистонда хотин-қизларнинг ҳуқуқ, эркинлик ва қонуний манфаатларини таъминлаш, уларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан бири этиб белгиланганини таъкидлади.
“Аёлларга инвестиция — барқарор ўсиш асоси: хотин-қизларнинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва экологик имкониятларини кенгайтириш” мавзусида ташкил этилган форумда хотин-қизларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги иштироки, иқтисодий мустақиллиги, таълим, илм-фан, инновация, сунъий интеллект, рақамли хавфсизлик ва ижтимоий ҳимоя соҳаларидаги имкониятларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинмоқда.
Форумда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам қатнашиб, 4-панел сессиясида маъруза қилди.
Мазкур форум хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, гендер тенгликни илгари суриш ҳамда бу борада минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В Бухаре проходит второй Форум женщин Азии
В престижном международном мероприятии принимают участие представители парламентов и правительств стран Азии, сенаторы и депутаты, сотрудники дипломатического корпуса, представители ООН и её специализированных структур, эксперты международных организаций, а также представители общественности.
В своём обращении к участникам форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что обеспечение прав, свобод и законных интересов женщин, а также повышение их общественно-политической активности определены одним из приоритетных направлений реформ в Новом Узбекистане.
В рамках форума, организованного на тему: «Инвестиции в женщин — основа устойчивого роста: расширение политических, экономических, социальных и экологических возможностей женщин», обсуждаются вопросы расширения участия женщин в государственном и общественном управлении, обеспечения их экономической независимости, а также возможностей в сферах образования, науки, инноваций, искусственного интеллекта, цифровой безопасности и социальной защиты.
В форуме также принимает участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова, выступившая с докладом на 4-й панельной сессии.
Данный форум служит обеспечению прав и интересов женщин, продвижению гендерного равенства, а также укреплению регионального и международного сотрудничества в данной сфере.