Инсон ҳуқуқларини таъминлашга оид масалалар муҳокама қилинди
2026 йилнинг 4 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти бошлиғи Азизхон Умархонов билан учрашди.
Учрашув давомида Омбудсман томонидан 2025 йилда жазони ижро этиш муассасалари ҳамда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга жамоатчилик гуруҳлари аъзолари билан биргаликда амалга оширилган мониторинг ташрифлари натижалари муҳокама қилинди. Хусусан, маҳкум ва маҳбусларни сақлаш шароитлари, уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар юзасидан фикр алмашилди. Шунингдек, инсон ҳуқуқ ва эркинликларига оид келиб тушган мурожаатлар таҳлили натижалари ҳамда келгусидаги устувор вазифалар юзасидан ҳамкорликдаги чоралар белгилаб олинди.
Маълумот учун, сўнгги 5 йил давомида Омбудсман ҳамда унинг бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга 3 мингдан ортиқ мониторинг ташрифлари амалга оширилган.
Жумладан, 2025 йилда бундай муассасаларга 954 маротаба мониторинг ташрифи ўтказилиб, 11 мингдан ортиқ маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий, 5 487 нафар шахс билан эса холи тарзда суҳбатлар ўтказилди. Аниқланган камчиликлар юзасидан Омбудсман томонидан киритилган таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатларнинг кўриб чиқилиши натижасида бир қатор муассасаларда шароитлар яхшиланди ҳамда бу мақсадлар учун 8,5 млрд сўмдан ортиқ маблағ ажратилди.

Обсуждены вопросы обеспечения прав человека
4 марта 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) провела встречу с начальником Департамента исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел Азизхоном Умархоновым.
В ходе встречи были обсуждены результаты мониторинговых визитов, осуществлённых Омбудсманом в 2025 году совместно с членами общественных групп в учреждения исполнения наказаний и другие закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения. В частности, состоялся обмен мнениями по вопросам условий содержания осуждённых и лиц, содержащихся под стражей, а также по мерам, направленным на обеспечение их прав и законных интересов. Также были рассмотрены результаты анализа обращений, поступивших по вопросам прав и свобод человека и определены совместные меры по дальнейшим приоритетным направлениям сотрудничества.
Для справки: за последние 5 лет Омбудсманом и общественными группами под её руководством проведено более 3 тысяч мониторинговых визитов в закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
В частности, в 2025 году в такие учреждения было осуществлено 954 мониторинговых визита, в ходе которых проведены коллективные беседы более чем с 11 тысячами осуждёнными и содержащимися под стражей лиц, а также индивидуальные беседы с 5 487 лицами.
По результатам рассмотрения документов реагирования, внесённых Омбудсманом по выявленным недостаткам, в ряде учреждений условия содержания были улучшены, а на эти цели выделено более 8,5 млрд сумов.