Омбудсман фуқаролар қабулини ўтказди
2026 йил 30 январь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова томонидан навбатдаги фуқаролар қабули ўтказилди. Қабул жараёнида 30 нафарга яқин фуқаролар мурожаатларини қолдиришди.
Қабул давомида фуқаролар томонидан меҳнат, пенсия олиш ҳуқуқи, ижро ҳужжатларининг бажарилиши, инсон шаъни ва дахлсизлиги, турар жойга бўлган ҳуқуқ, мулк дахлсизлиги, тергов ҳаракатларини олиб бориш билан боғлиқ масалалар кўтарилди. Шу билан бирга, маҳкум ва маҳбусларнинг яқин қариндошлари мурожаатлари ҳам кўриб чиқилди.
Ҳар бир мурожаат юзасидан фуқароларга амалдаги қонунчилик асосида ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. Айрим масалалар Омбудсман назоратига олиниб, жойига чиқиб ўрганиш мақсадида минтақавий вакилларга йўналтирилди.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар ўз мурожаатларини ombudsman.uz расмий веб-сайти, мобил илова орқали электрон шаклда, шунингдек, Омбудсман девони ва ҳудудий минтақавий вакиллар орқали бевосита тақдим этишлари мумкин.

Омбудсмен провёл приём граждан
30 января 2026 года Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) Ферузой Эшматовой был проведён очередной приём граждан. В ходе приёма свои обращения оставили около 30 граждан.
В ходе приёма гражданами были подняты вопросы, связанные с трудовыми правами, правом на пенсионное обеспечение, исполнением исполнительных документов, защитой чести и личной неприкосновенности, правом на жилище, а также правом на получение качественной медицинской помощи. Наряду с этим были рассмотрены обращения близких родственников осуждённых и лиц, содержащихся под стражей.
По каждому обращению гражданам были даны правовые разъяснения на основании действующего законодательства. Ряд вопросов был взят под контроль Омбудсмана и направлен региональным представителям для выездного изучения на местах.
Напоминаем, что граждане могут направлять свои обращения в электронном виде через официальный веб-сайт ombudsman.uz, мобильное приложение, а также подавать их непосредственно через Аппарат Омбудсмана и региональных представителей.