МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича Комиссияси йиғилишида Омбудсманлар ҳамкорлиги орқали Россиядаги 50 га яқин ўзбек талабасининг ҳуқуқлари тиклангани қайд этилди
2025 йилнинг 5 декабрь куни Минск шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг навбатдаги йиғилиши ўтказилди. Комиссия аъзоси сифатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова йиғилишда онлайн иштирок этди.
Йиғилишда Армения, Беларусь, Россия, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон вакиллари инсоннинг тоза атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқи, сунъий интеллектдан фойдаланиш контекстида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича замонавий муаммолар, ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган 10 дан ортиқ масала кўриб чиқилди.
Тадбирда Ф.Эшматова МДҲга аъзо давлатларда ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишларга бағишланган таҳлил натижаларини тақдимот қилди. Хусусан, маърузада аҳолининг энг йирик қатламларидан бири бўлган ёшларнинг таълим, бандлик ва соғлиқни сақлашга оид имкониятларини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ёшлар ҳуқуқларини таъминланишини янада кучайтириш мақсадида қатор таклифлар билдирилди, жумладан бу борада давлатлар ўртасида тажриба алмашиш, қўшма ташаббусларни ва кенг ҳамкорликни амалга ошириш муҳимлигини таъкидланди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур доирадаги ҳамкорлик натижасида жорий йилнинг октябрь ойида Омбудсманнинг Москва шаҳрига ташрифи доирасида ҳамюртларимиз билан Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонасида фуқаролар билан қабул уюштирилиб, мурожаатлари ўрганилган эди. Қабулда шунингдек Россия Федерацияси Омбудсмани ҳамда РФнинг турли ташкилот ва идоралар вакиллари иштирок этишган эди. Мазкур қабулда Ўзбекистонлик талаба ешлар улар таълим олаётган муассаса томонидан уларнинг ҳуқуқлари бузилаётгани бўйича мурожаат қилишган эди.
Комиссия йиғилишида МДҲ Инсон ҳуқуқлари комиссиясига бугунги кунда раислик этувчи, Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Т.Москалькова инсон ҳуқуқлари йўналишидаги ҳамкорлик натижасида Россия Федерациясида таълим олаётган 50нафарга яқин ўзбек талабаларининг ҳуқуқлари таълим муассасаси маъмуриятининг лоқайдлиги оқибатида бузилганлиги, бугунги кунда талабаларнинг мурожаати ижобий ҳал этилганлигини қайд этди. Комиссия раиси таъкидлаган ушбу ҳолат МДҲ доирасидаги самарали ҳамкорликнинг амалий натижаси сифатида эътироф этилди. Йиғилишда ушбу тажриба инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда миллий институтлар ўртасидаги ўзаро ҳамжиҳатлик ва тезкор ахборот алмашинуви қанчалик муҳим эканини яна бир бор намоён этгани қайд этилди.

В ходе заседания представители Армении, Беларуси, России, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана и Узбекистана рассмотрели более 10 вопросов, связанных с правом человека на благоприятную окружающую среду, современными вызовами в сфере защиты прав человека при использовании искусственного интеллекта, обеспечением прав молодежи, а также развитием международного сотрудничества.
Ф. Эшматова представила результаты анализа, посвящённого обеспечению прав молодежи в государствах – участниках СНГ. Особое внимание в докладе было уделено вопросам расширения возможностей молодёжи, являющейся одной из крупнейших социальных групп населения, в сферах образования, занятости и здравоохранения. В целях дальнейшего укрепления гарантий прав молодёжи были выдвинуты предложения, касающиеся обмена опытом между государствами, реализации совместных инициатив и расширения партнёрских связей.
Напомним, что в рамках указанного сотрудничества в октябре текущего года в ходе визита Омбудсмана в Москву при содействии Посольства Узбекистана в России была проведена встреча с соотечественниками и рассмотрены их обращения. В приёме также приняли участие Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации и представители различных российских учреждений и ведомств. Во время приёма узбекские студенты сообщили о нарушениях их прав со стороны образовательного учреждения.
Председательствующая в Комиссии по правам человека СНГ, Уполномоченная по правам человека в Российской Федерации Т. Москалькова отметила, что в результате сотрудничества в сфере защиты прав человека были восстановлены права почти 50 узбекских студентов, обучающихся в России, чьи права были нарушены по причине халатности администрации образовательного учреждения. На заседании было подчёркнуто, что этот пример является практическим результатом эффективного взаимодействия в рамках СНГ. Участники также отметили, что данный опыт ещё раз продемонстрировал важность солидарности национальных правозащитных институтов и оперативного обмена информацией для защиты прав человека.