Денов туманидаги бир қатор ёпиқ муассасаларда ўтказилган мониторинг ташрифларида камчиликлар аниқланди — Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Сурхондарё вилоятидаги минтақавий вакили Денов туманидаги ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Маъмурий қамоққа олинган шахсларни қабул қилиш ва сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхона, 41-сон манзил-колонияси, 2-сон руҳий–асаб касалликлари шифохонаси ҳамда Денов ногиронлиги бўлган шахслар учун эркаклар “Мурувват” интернат уйига мониторинг ташрифларини амалга оширди.
Мониторинг ташрифларида муассасалардаги ётоқ жойлари, ювиниш хоналари, ошхона, тиббиёт бўлими, озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори-дармон воситаларини сақлаш жойлари, кутубхона, спорт зал, тўгараклар хонаси, маданий дам олиш, телефон орқали сўзлашув, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари, тинтув хонаси, сайилгоҳ, тергов ва адвокатлар хоналаридаги шароитлар ҳамда муассасаларга ўрнатилган ҳудудлардаги видеoкузатув камералари ҳолатига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўрганиш жараёнларида айрим камчиликлар ҳам аниқланди. Жумладан, ВСҲига сунъий шамоллатиш тизими ўрнатилган бўлса-да, электр генератор йўқлиги сабабли ишламаслиги, камераларда керакли жихозлар етишмаслиги, радиоэшиттириш воситаси ўрнатилмаганлиги аниқланди.
2-сон руҳий-асаб касалликлари шифохонасида Омбудсман минтақавий вакили тавсиясига кўра ювиниш хоналари қайта таъмирлангани қайд этилди. Шифохона 200 ўринга мўлжалланган бўлса-да ҳозирда  238 нафар даволанаётгани аниқланди. Лекин, аутсорсинг хизматини кўрсатувчи тадбиркорга 200 нафар бемор учун буюртма берилган. Қолаверса, ҳар бир бемор учун кунлик гўшт маҳсулоти нормаси 120 граммни ташкил этиб, 200 нафар беморга 24 кг гўшт ажратилиши лозим бўлсада, амалда 14 кг гўшт билан таом тайёрланаётганлиги аниқланди.
41-сон манзил-колониясида Омбудсман минтақавий вакил томонидан сайёр қабул ўтказилиб, 10 нафарга яқин маҳкум ва маҳкумалар мурожаатлари қабул қилинди.

Shortcomings were identified during monitoring visits to several closed institutions in Denov district — Ombudsman
The Regional Representative of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) in Surkhandarya carried out monitoring visits to the Temporary Detention Facility of the Denov District DIA, the special reception center for persons placed under administrative arrest, Penal Colony No. 41, Psychiatric Hospital No. 2, and the Denov “Muruvvat” boarding home for men with disabilities.
During the monitoring, particular attention was paid to conditions in dormitories, washing rooms, the canteen, medical units, food and medicine storage rooms, libraries, sports halls, hobby rooms, cultural facilities, telephone access, long- and short-term meeting rooms, search rooms, walking yards, and rooms assigned to investigators and lawyers, as well as the condition of CCTV cameras installed throughout the premises.
Several shortcomings were identified. In particular, although an artificial ventilation system had been installed in the Temporary Detention Facility, it was not functioning due to the absence of an electric generator. It was also found that cameras lacked necessary equipment and that radio broadcasting devices had not been installed.
At Psychiatric Hospital No. 2, it was noted that, following recommendations by the Ombudsman’s Regional Representative, the washing rooms had been repaired. Although the hospital is designed for 200 patients, 238 individuals were receiving treatment. However, the outsourced service provider continued to receive orders for only 200 patients. Furthermore, the daily meat allocation per patient is 120 grams, meaning 24 kg should be supplied for 200 patients, but in practice only 14 kg of meat was used for meal preparation.
During the monitoring visit to Penal Colony No. 41, the Regional Representative also held an outreach reception, during which around 10 inmates submitted appeals.
Based on the monitoring results, the Ombudsman will submit official documents in the form of response measures to the relevant ministries and agencies.