Шаҳрисабзда ҳуқуқий маданиятни оширишга қаратилган давра суҳбати ўтказилди
2025 йил 17 ноябрь куни Шаҳрисабз шаҳрида “Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш — Янги Ўзбекистон тараққиётининг муҳим омили” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Тадбирда Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссияси ва Илмий-маслаҳат кенгаши аъзолари, давлат идоралари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари, сиёсий партиялар, олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, маҳалла раислари, хотин-қизлар билан ишловчи масъуллар ва ОАВ вакиллари қамраб олинди.
Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган барча ислоҳотларнинг марказида инсон, унинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари туради. Бу йўлда энг муҳим вазифалардан бири — аҳолининг ҳуқуқий хабардорлиги ва ҳуқуқий маданиятини оширишдир.
Қайд этиш лозимки, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш Омбудсман фаолиятининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Аҳоли мурожаатлари таҳлили шуни кўрсатадики, чекка ҳудудларда ҳуқуқий билимга эҳтиёж юқори сақланмоқда. Шу боис мазкур масалаларни қамраб олувчи қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жумладан, чекка ҳудудларда аҳоли билан очиқ мулоқот ва ҳуқуқий тушунтириш ишларини олиб боришга қаратилган “Омбудсман мактаби”, умумтаълим мактабларида ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини мустаҳкамлашга хизмат қилувчи “Омбудсман соати”, шунингдек, зўравонликка учраган хотин-қизларга манзилли психологик, ҳуқуқий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни назарда тутувчи “Тенглик ва ҳурмат” лойиҳалари изчил амалга ошириб келинмоқда.
Тадбир давомида умумтаълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари бўйича дарс бераётган ўқитувчиларнинг атиги 13 фоизи ҳуқуқ фани мутахассислари экани қайд этилди. Шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга хизмат қилаётган ҳуқуқий онлайн платформалар, интерактив ресурслар ва тегишли таълим дастурлари ҳақида маълумот берилди.
Омбудсманга келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили асосида ҳуқуқий хабардорликни ошириш бўйича муҳим йўналишлар муҳокама қилинди. Жумладан, гендер тенглиги, соғлиқни сақлаш, меҳнат муносабатларида қонуний кафолатлар, таълим олиш ҳуқуқи каби долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

В Шахрисабзе прошёл круглый стол по повышению правовой культуры
17 ноября 2025 года в городе Шахрисабз состоялся круглый стол на тему «Повышение правовой культуры — важный фактор развития Нового Узбекистана». Мероприятие организовано Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и Региональным представительством Фонда Конрада Аденауэра по Центральной Азии.
В дискуссии участвовали члены Комиссии при омбудсмане по соблюдению конституционных прав и свобод и Научно-консультативного совета, представители государственных органов, правоохранительных структур, институтов гражданского общества, ННО, политических партий, высших учебных и научно-исследовательских учреждений, председатели махаллей, ответственные по работе с женщинами и СМИ.
В центре всех реформ, проводимых в Новом Узбекистане, находятся человек, его права и законные интересы. Одной из важнейших задач на этом пути является повышение правовой осведомлённости и правовой культуры населения.
Отмечено, что повышение правовой осведомлённости населения — одно из приоритетных направлений деятельности омбудсмана. Анализ обращений показывает, что в отдалённых районах сохраняется высокий спрос на правовые знания. В этой связи реализуется ряд проектов, охватывающих указанные вопросы.
В частности, «Школа омбудсмана» нацелена на открытый диалог и правовое просвещение в отдалённых местностях; «Час омбудсмана» укрепляет правовую грамотность учащихся общеобразовательных школ; инициатива «Равенство и уважение» предусматривает адресную психологическую, правовую и социальную помощь женщинам, подвергшимся насилию.
Отдельно отмечено, что лишь 13 процентов педагогов, ведущих занятия по правам человека в общеобразовательных учреждениях, являются специалистами по праву. Также представлена информация о правовых онлайн-платформах, интерактивных ресурсах и соответствующих образовательных программах, способствующих повышению правовой осведомлённости населения.
На основе анализа обращений, поступающих омбудсману, обсуждены ключевые направления повышения правовой осведомлённости: гендерное равенство, здравоохранение, законные гарантии в трудовых отношениях и право на образование.