Шаҳрисабзда ҳуқуқий маданиятни оширишга қаратилган давра суҳбати ўтказилди
2025 йил 17 ноябрь куни Шаҳрисабз шаҳрида “Ҳуқуқий маданиятни юксалтириш — Янги Ўзбекистон тараққиётининг муҳим омили” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Тадбирда Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссияси ва Илмий-маслаҳат кенгаши аъзолари, давлат идоралари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари, сиёсий партиялар, олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, маҳалла раислари, хотин-қизлар билан ишловчи масъуллар ва ОАВ вакиллари қамраб олинди.
Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган барча ислоҳотларнинг марказида инсон, унинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари туради. Бу йўлда энг муҳим вазифалардан бири — аҳолининг ҳуқуқий хабардорлиги ва ҳуқуқий маданиятини оширишдир.
Қайд этиш лозимки, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш Омбудсман фаолиятининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Аҳоли мурожаатлари таҳлили шуни кўрсатадики, чекка ҳудудларда ҳуқуқий билимга эҳтиёж юқори сақланмоқда. Шу боис мазкур масалаларни қамраб олувчи қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жумладан, чекка ҳудудларда аҳоли билан очиқ мулоқот ва ҳуқуқий тушунтириш ишларини олиб боришга қаратилган “Омбудсман мактаби”, умумтаълим мактабларида ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини мустаҳкамлашга хизмат қилувчи “Омбудсман соати”, шунингдек, зўравонликка учраган хотин-қизларга манзилли психологик, ҳуқуқий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни назарда тутувчи “Тенглик ва ҳурмат” лойиҳалари изчил амалга ошириб келинмоқда.
Тадбир давомида умумтаълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари бўйича дарс бераётган ўқитувчиларнинг атиги 13 фоизи ҳуқуқ фани мутахассислари экани қайд этилди. Шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга хизмат қилаётган ҳуқуқий онлайн платформалар, интерактив ресурслар ва тегишли таълим дастурлари ҳақида маълумот берилди.
Омбудсманга келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили асосида ҳуқуқий хабардорликни ошириш бўйича муҳим йўналишлар муҳокама қилинди. Жумладан, гендер тенглиги, соғлиқни сақлаш, меҳнат муносабатларида қонуний кафолатлар, таълим олиш ҳуқуқи каби долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

The meeting brought together members of the Ombudsman’s Commission on Compliance with Constitutional Rights and Freedoms and the Scientific Advisory Council, as well as representatives of government bodies, law enforcement agencies, civil society institutions, NGOs, political parties, higher education and research institutions, mahalla chairpersons, officials working with women, and the media.
At the heart of all reforms being carried out in New Uzbekistan are the individual, their rights, and their legitimate interests. One of the most important tasks on this path is to increase the public’s legal awareness and legal culture.
It was noted that raising public legal awareness is one of the Ombudsman’s priority areas. Analysis of appeals shows that the need for legal knowledge remains high in remote areas. Therefore, a number of projects addressing these issues are being implemented.
In particular, the “Ombudsman School” project conducts open dialogues and legal outreach in remote areas; the “Ombudsman Hour” strengthens students’ legal literacy in general education schools; and the “Equality and Respect” initiative provides targeted psychological, legal, and social assistance to women who have experienced violence.
During the event, it was noted that only 13 percent of teachers delivering human rights lessons in general education institutions are specialists in law. Information was also provided on legal online platforms, interactive resources, and relevant educational programs that help raise public legal awareness.
Based on the analysis of appeals received by the Ombudsman, key areas for improving legal awareness were discussed, including gender equality, healthcare, legal guarantees in labor relations, and the right to education.