Омбудсман Варшавадаги халқаро инсон ҳуқуқлари конференциясида иштирок этмоқда
Хабарингиз бор, 2025 йил 6 октябрь куни Польша Республикасининг Варшава шаҳрида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) томонидан инсонийлик мезонларига бағишланган анъанавий “WarsawHuman Dimension Conference 2025”  халқаро конференцияси ўз ишини бошлади.
Тадбир ЕХҲТ доирасидаги энг йирик инсон ҳуқуқлари форуми бўлиб, унда ташкилотга аъзо 57 давлат, жумладан, Ўзбекистон Республикаси, шунингдек, ЕХҲТнинг институтлари, миллий инсон ҳуқуқлари ташкилотлари, фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда халқаро экспертлар иштирок этмоқда.
Конференцияда инсон ҳуқуқлари, қонун устуворлиги, сўз эркинлиги, гендер тенглиги ва қийноқларни олдини олиш масалалари юзасидан фикр алмашиш, миллий институтлар фаолиятидаги илғор тажрибаларни ўрганиш ҳамда мамлакатлар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинмоқда.
9 октябрь куни бўлиб ўтган конференциянинг навбатдаги пленар мажлиси —“Қонун устуворлиги: Қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазо турларининг олдини олиш ҳамда уларни бартараф этиш ”мавзусидаги 4-сессия ишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили  (омбудсман) Феруза Эшматова маъруза билан иштирок этди. У ўз нутқида мамлакатимиз қийноққа қарши ўзининг мустаҳкам позициясига эга эканлигини таъкидлаб, Давлатимиз раҳбарининг қарорига мувофиқ тузилган жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда пенитенциар муассасаларга ўтказилаётган мониторинг ташрифларининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди.
Мазкур сессияда ЕХҲТ иштирокчи давлатлари ва миллий инсон ҳуқуқлари институтлари қийноқларни олдини олиш, миллий превентив механизмлар самарадорлигини ошириш, жазони ижро этиш муассасалари фаолиятида очиқлик ва ҳисобдорликни таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашишди.
Варшава конференцияси инсон ҳуқуқлари соҳасида давлатлар ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги мулоқотни самарали ташкил этиш, миллий тажрибаларни таққослаш ва халқаро стандартларни самарали жорий этиш учун муҳим минбар ҳисобланади.

Это крупнейший форум ОБСЕ в области прав человека, в котором принимают участие представители 57 государств-участников, включая Республику Узбекистан, а также институты ОБСЕ, национальные правозащитные организации, представители гражданского общества и международные эксперты.
В ходе конференции обсуждаются вопросы прав человека, верховенства закона, свободы слова, гендерного равенства, предотвращения пыток, обмен передовым опытом национальных институтов и укрепление сотрудничества между странами.
9 октября в рамках очередного пленарного заседания конференции — 4-й сессии на тему «Верховенство закона: предотвращение и искоренение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания» — с докладом выступила Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова. В своём выступлении она подчеркнула твёрдую позицию Узбекистана в вопросе противодействия пыткам, отметив важность мониторинговых визитов в пенитенциарные учреждения, проводимых совместно с общественными группами, созданными в соответствии с решением Главы государства.
В ходе данной сессии представители государств-участников ОБСЕ и национальных правозащитных институтов обменялись мнениями по вопросам предотвращения пыток, повышения эффективности национальных превентивных механизмов, а также обеспечения открытости и подотчётности деятельности учреждений исполнения наказаний.
Варшавская конференция служит важной площадкой для эффективного диалога между государствами и институтами гражданского общества в сфере прав человека, сопоставления национального опыта и внедрения международных стандартов.