Омбудсман Варшавадаги халқаро инсон ҳуқуқлари конференциясида иштирок этмоқда
Хабарингиз бор, 2025 йил 6 октябрь куни Польша Республикасининг Варшава шаҳрида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) томонидан инсонийлик мезонларига бағишланган анъанавий “WarsawHuman Dimension Conference 2025”  халқаро конференцияси ўз ишини бошлади.
Тадбир ЕХҲТ доирасидаги энг йирик инсон ҳуқуқлари форуми бўлиб, унда ташкилотга аъзо 57 давлат, жумладан, Ўзбекистон Республикаси, шунингдек, ЕХҲТнинг институтлари, миллий инсон ҳуқуқлари ташкилотлари, фуқаролик жамияти вакиллари ҳамда халқаро экспертлар иштирок этмоқда.
Конференцияда инсон ҳуқуқлари, қонун устуворлиги, сўз эркинлиги, гендер тенглиги ва қийноқларни олдини олиш масалалари юзасидан фикр алмашиш, миллий институтлар фаолиятидаги илғор тажрибаларни ўрганиш ҳамда мамлакатлар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинмоқда.
9 октябрь куни бўлиб ўтган конференциянинг навбатдаги пленар мажлиси —“Қонун устуворлиги: Қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазо турларининг олдини олиш ҳамда уларни бартараф этиш ”мавзусидаги 4-сессия ишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили  (омбудсман) Феруза Эшматова маъруза билан иштирок этди. У ўз нутқида мамлакатимиз қийноққа қарши ўзининг мустаҳкам позициясига эга эканлигини таъкидлаб, Давлатимиз раҳбарининг қарорига мувофиқ тузилган жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда пенитенциар муассасаларга ўтказилаётган мониторинг ташрифларининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди.
Мазкур сессияда ЕХҲТ иштирокчи давлатлари ва миллий инсон ҳуқуқлари институтлари қийноқларни олдини олиш, миллий превентив механизмлар самарадорлигини ошириш, жазони ижро этиш муассасалари фаолиятида очиқлик ва ҳисобдорликни таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашишди.
Варшава конференцияси инсон ҳуқуқлари соҳасида давлатлар ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги мулоқотни самарали ташкил этиш, миллий тажрибаларни таққослаш ва халқаро стандартларни самарали жорий этиш учун муҳим минбар ҳисобланади.

Ombudsman Participates in the International Human Rights Conference in Warsaw
As reported earlier, on October 6, 2025, the traditional “Warsaw Human Dimension Conference 2025” organized by the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) commenced its work in Warsaw, Republic of Poland. The event is dedicated to issues of the human dimension.
This is the largest OSCE human rights forum, bringing together representatives of 57 participating States, including the Republic of Uzbekistan, as well as OSCE institutions, national human rights organizations, civil society representatives, and international experts.
The conference discusses issues related to human rights, the rule of law, freedom of expression, gender equality, prevention of torture, the exchange of best practices of national institutions, and strengthening cooperation among countries.
On October 9, during the next plenary meeting — Session 4 on the topic “Rule of Law: Prevention and Eradication of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment” — the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, delivered a presentation. In her speech, she emphasized Uzbekistan’s firm stance against torture and highlighted the importance of monitoring visits to penitentiary institutions carried out jointly with public groups established in accordance with the decision of the Head of State.
During this session, representatives of OSCE participating States and national human rights institutions exchanged views on preventing torture, enhancing the effectiveness of national preventive mechanisms, and ensuring transparency and accountability in the operation of penal institutions.
The Warsaw Conference serves as an important platform for effective dialogue between states and civil society institutions in the field of human rights, comparison of national practices, and the implementation of international standards.