Хабарда таъкидланишича, аёл ноқонуний равишда ушланган, унга жисмоний босим ва қадр-қимматини камситувчи муомала қўлланилган. Ушбу ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, ҳозирда Фурқат тумани ИИБ бошлиғига нисбатан жазо тайинланган, бироқ ушбу ишда иштирок этган бошқа ходимлар озодликда экани қайд этилган.
Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан назоратга олинган ҳолда унинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ўрганилди.
Фарғона вилоят прокуратураси томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, ушбу ҳолат юзасидан вилоят прокуратураси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилиб, 2025 йилнинг 18 июнида Фурқат тумани ИИБ бошлиғи А.Х. ҳамда шу туман ИИБ бошлиғи биринчи ўринбосари Ж.Р. Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 141 прим 1-моддаси 2-қисми “а”, “б” бандлари, 141 прим 3-моддаси 2-қисми “б” банди, 142-моддаси, 206-моддаси 1-қисмида ва 230 прим 2-моддаси 1-қисмида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилиб, уларга нисбатан айб эълон қилинган ва ҳозирда тергов ҳаракатлари якунланиб, жиноят иши судга юборилган.
Фурқат тумани ИИБнинг 4 нафар масъул ходимлари Ўзбекистон Республикаси ЖПКнинг 84-моддаси асосида жиноий жавобгарликдан озод қилинган. Ушбу ҳолат жабрланувчининг эътирозига сабаб бўлмоқда.
Инсонга нисбатан ҳар қандай зўравонлик ёки таҳқирлаш — унинг конституциявий ҳуқуқларига тажовуз ҳисобланади ва жавобгарликка сабаб бўлади. Қонунчилигимизда қадр-қимматни камситувчи муомала учун жазо чоралари белгиланган.
Омбудсман инсонийликка қарши бўлган ҳар қандай хатти-ҳаракатларни қатъий қоралайди ҳамда мазкур ҳолатга алоқадор бўлган ҳар бир шахсларнинг қилмиши ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона ўрганилиши таъминланишини сўрайди.

В сообщении говорится, что женщина была незаконно задержана, подвергалась физическому давлению и унижающему достоинство обращению. Было отмечено, что по данному факту возбуждено уголовное дело, в настоящее время начальнику УВД Фуркатского района назначено наказание, однако другие причастные к этому делу сотрудники находятся на свободе.
Данный факт был взят на контроль Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и изучен региональным представителем в Ферганской области.
Согласно представленной информации прокуратурой Ферганской области, по данному факту были проведены прокуратурой области следственные действия, 18 июня 2025 года начальник УВД Фуркатского района А.Х. и первый заместитель начальника УВД этого района Ж.Р. признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных статьей 1411, часть 2, пункты «а», «б», статьей 1413, часть 2, пункт «б», статьей 142, статьей 206 и статьей 2302 части 1 УК Республики Узбекистан, в отношении них предъявлено обвинение, в настоящее время расследование завершено и уголовное дело направлено в суд.
4 ответственных сотрудников УВД Фуркатского района освобождены от уголовной ответственности на основании статьи 84 УПК Республики Узбекистан. Данный факт является причиной возражения со стороны потерпевшей.
Любое насилие или унижение человека считается нарушением его конституционных прав и влечет ответственность. Законодательством установлена ответственность за унижающее достоинство обращение.
Омбудсман решительно осуждает любые противоправные действия в отношении человека и призывает к всестороннему, тщательному и беспристрастному расследованию деяния всех причастных к данному факту.