Хабарда таъкидланишича, аёл ноқонуний равишда ушланган, унга жисмоний босим ва қадр-қимматини камситувчи муомала қўлланилган. Ушбу ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, ҳозирда Фурқат тумани ИИБ бошлиғига нисбатан жазо тайинланган, бироқ ушбу ишда иштирок этган бошқа ходимлар озодликда экани қайд этилган.
Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан назоратга олинган ҳолда унинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ўрганилди.
Фарғона вилоят прокуратураси томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, ушбу ҳолат юзасидан вилоят прокуратураси томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилиб, 2025 йилнинг 18 июнида Фурқат тумани ИИБ бошлиғи А.Х. ҳамда шу туман ИИБ бошлиғи биринчи ўринбосари Ж.Р. Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 141 прим 1-моддаси 2-қисми “а”, “б” бандлари, 141 прим 3-моддаси 2-қисми “б” банди, 142-моддаси, 206-моддаси 1-қисмида ва 230 прим 2-моддаси 1-қисмида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилиб, уларга нисбатан айб эълон қилинган ва ҳозирда тергов ҳаракатлари якунланиб, жиноят иши судга юборилган.
Фурқат тумани ИИБнинг 4 нафар масъул ходимлари Ўзбекистон Республикаси ЖПКнинг 84-моддаси асосида жиноий жавобгарликдан озод қилинган. Ушбу ҳолат жабрланувчининг эътирозига сабаб бўлмоқда.
Инсонга нисбатан ҳар қандай зўравонлик ёки таҳқирлаш — унинг конституциявий ҳуқуқларига тажовуз ҳисобланади ва жавобгарликка сабаб бўлади. Қонунчилигимизда қадр-қимматни камситувчи муомала учун жазо чоралари белгиланган.
Омбудсман инсонийликка қарши бўлган ҳар қандай хатти-ҳаракатларни қатъий қоралайди ҳамда мазкур ҳолатга алоқадор бўлган ҳар бир шахсларнинг қилмиши ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона ўрганилиши таъминланишини сўрайди.

The fact related to the Fergana school principal has been examined under supervision
On the Kun.uz website, under the headline “An Unsuccessful Event” or “Don’t dig a pit for someone else — you will fall into it yourself,” a video was published about humiliating actions by law enforcement officers against the school principal G. Kasimova in the Furqat district of the Fergana region.
The report states that the woman was unlawfully detained and subjected to physical pressure and degrading treatment. It was noted that a criminal case was initiated in connection with this fact; at present a penalty has been imposed on the Head of the Furqat district Department of Internal Affairs, while other officers involved in this case remain at liberty.
This fact was taken under the control of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and examined by the regional representative in the Fergana region.
According to the information provided by the Fergana Regional Prosecutor’s Office, investigative actions were conducted by the regional prosecutor’s office, and on 18 June 2025, the Head of the Furqat district Department of Internal Affairs, A.Kh., and the First Deputy Head of that Department, J.R., were charged with committing crimes provided for by subparagraphs “a” and “b” of part 2 of Article 141¹, subparagraph “b” of part 2 of Article 141³, Article 142, part 1 of Article 206, and part 1 of Article 230² of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. At present, the investigation has been completed and the criminal case has been sent to court.
Four responsible officers of the Furqat district Department of Internal Affairs have been released from criminal liability on the basis of Article 84 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan. This fact has given rise to objections from the victim.
Any act of violence or humiliation against a person is considered a violation of his/her constitutional rights and entails liability. The legislation establishes liability for degrading treatment.
The Ombudsman strongly condemns any unlawful actions against a person and calls for a comprehensive, thorough and impartial investigation of the acts of all those involved in this case.
Information Service of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan