Омбудсманнинг навбатдаги фуқаролар қабули бўлиб ўтди
2025 йил 30 сентябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматованинг навбатдаги фуқаролар қабули бўлиб ўтди.
Қабул давомида меҳнат, корпоратив ҳуқуқлар, оқлов, маҳкумлар ҳуқуқлари, пенсия ҳамда суд-тергов жараёнлари бўйича мурожаатлар келиб тушди.
Шунингдек, онлайн фирибгарлик ҳолатлари, тадбиркорлик фаолияти ва педагог ходимлар ҳаракатидан норозиликка оид масалалар ҳам фуқаролар томонидан билдирилди.
Ушбу мурожаатларнинг айримларига ҳуқуқий тушунтиришлар берилди, ваколатга оидлари эса назоратга олиниб, ўрганишга киришилди. Фуқаролар масалаларини ҳар томонлама кўриб чиқиш зарур бўлган ҳолларда мутахассислар ва тегишли ташкилотлар вакиллари ҳам жалб қилиниши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар Вакилга ombudsman.uz сайти, ombudsman.uz мобил иловаси орқали электрон ҳамда тўғридан-тўғри Омбудсман идорасига ва ҳудудлардаги минтақавий вакилларига мурожаат қилишлари мумкин.

В ходе приёма поступили обращения, касающиеся трудовых и корпоративных прав, вопросов оправдания, прав осуждённых, пенсионного обеспечения, а также судебно-следственных процессов.
Кроме того, граждане подняли вопросы, связанные с фактами онлайн-мошенничества, предпринимательской деятельностью и жалобами на действия педагогических работников.
По ряду обращений были даны правовые разъяснения, обращения, входящие в компетенцию Омбудсмана, взяты на контроль и начато их изучение. В случаях, требующих всестороннего рассмотрения, могут быть привлечены специалисты и представители соответствующих организаций.
Напоминаем, что граждане могут обратиться к Уполномоченному через сайт ombudsman.uz, мобильное приложение ombudsman.uz, а также непосредственно в офис Омбудсмана и к региональным представителям на местах.