Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТТД) кўмагида ташкил этилган мазкур ташрифдан кўзланган асосий мақсад — кўп йиллик тажрибага эга Дания Парламенти Омбудсманининг фаолият йўналишлари билан яқиндан танишиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илғор тажрибаларни ўрганиш, тажриба алмашиш ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборатдир.
Делегация таркибига Омбудсман ходимлари, ҳамкор ташкилотлар вакиллари ҳамда Омбудсман ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳи аъзолари киритилган.
Учрашувда делегация аъзоларига Дания Парламент Омбудсмани фаолияти, унинг мандати, тузилмаси ва мурожаатларни кўриб чиқишда қўлланиладиган методлар ҳақида атрофлича маълумот берилди. Мурожаатларни электрон тизим орқали бошқариш жараёни ҳақида тақдимот ўтказилди. Шунингдек, мурожаатларни кўриб чиқишда фуқаролик жамияти билан ҳамкорлик қилиш тажрибаси бўйича фикр алмашилди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон ва Дания Омбудсманлари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Унда тажриба алмашиш, миллий превентив механизм фаолиятини такомиллаштириш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар белгиланди.
Делегация аъзолари Дания Парламент Омбудсмани тизимида амалга оширилаётган инновацион ёндашувларни ўрганиш имкониятига эга бўлишди.
Маълумот учун, Дания Парламент Омбудсмани Европада инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида илғор институтлардан бири ҳисобланади. У 1954 йилда таъсис этилган бўлиб, парламентнинг мустақил органи сифатида давлат идоралари фаолияти устидан назорат олиб боради. Жорий йилда Дания Парламент Омбудсман институтига 70 йил тўлди. Инсон ҳуқуқлари соҳасида тўпланган бу кўп йиллик тажриба билан танишиш Ўзбекистон Омбудсмани учун алоҳида аҳамиятга эга бўлди.

A Memorandum of Cooperation Signed Between the Ombudsmen of Uzbekistan and Denmark
On 22 September 2025, a delegation led by the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) visited Copenhagen at the invitation of the Danish Parliamentary Ombudsman.
The main purpose of the visit, organized in partnership with the United Nations Development Programme (UNDP) with the support of the Ministry for Foreign Affairs of Finland was to familiarize with the activities of the Danish Parliamentary Ombudsman, who has decades of experience, study best practices in the field of human rights, exchange of experience, and strengthen international cooperation.
The delegation included staff members of the Ombudsman, representatives of partner organizations, and members of the public group under the Ombudsman.
During the meeting, the delegation was provided with detailed information on the mandate, structure, and methods of handling complaints of the Danish Parliamentary Ombudsman. A presentation was given on the process of managing complaints through an electronic system. The sides also exchanged views on cooperation with civil society in reviewing complaints.
Within the framework of the visit, a Memorandum of Cooperation was signed between the Ombudsmen of Uzbekistan and Denmark. The document outlines measures aimed at exchanging experience, improving the activities of the national preventive mechanism, and developing cooperation in the field of human rights protection.
Members of the delegation also had the opportunity to study innovative approaches being implemented in the Danish Parliamentary Ombudsman system.
For reference: The Danish Parliamentary Ombudsman is considered one of the leading institutions in Europe in the field of human rights protection. Established in 1954, it operates as an independent body of parliament overseeing the activities of state institutions. This year marks the 70th anniversary of the Danish Parliamentary Ombudsman. Acquaintance with this long-standing experience holds particular significance for the Ombudsman of Uzbekistan.