Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТТД) кўмагида ташкил этилган мазкур ташрифдан кўзланган асосий мақсад — кўп йиллик тажрибага эга Дания Парламенти Омбудсманининг фаолият йўналишлари билан яқиндан танишиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илғор тажрибаларни ўрганиш, тажриба алмашиш ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборатдир.
Делегация таркибига Омбудсман ходимлари, ҳамкор ташкилотлар вакиллари ҳамда Омбудсман ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳи аъзолари киритилган.
Учрашувда делегация аъзоларига Дания Парламент Омбудсмани фаолияти, унинг мандати, тузилмаси ва мурожаатларни кўриб чиқишда қўлланиладиган методлар ҳақида атрофлича маълумот берилди. Мурожаатларни электрон тизим орқали бошқариш жараёни ҳақида тақдимот ўтказилди. Шунингдек, мурожаатларни кўриб чиқишда фуқаролик жамияти билан ҳамкорлик қилиш тажрибаси бўйича фикр алмашилди.
Ташриф доирасида Ўзбекистон ва Дания Омбудсманлари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Унда тажриба алмашиш, миллий превентив механизм фаолиятини такомиллаштириш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар белгиланди.
Делегация аъзолари Дания Парламент Омбудсмани тизимида амалга оширилаётган инновацион ёндашувларни ўрганиш имкониятига эга бўлишди.
Маълумот учун, Дания Парламент Омбудсмани Европада инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида илғор институтлардан бири ҳисобланади. У 1954 йилда таъсис этилган бўлиб, парламентнинг мустақил органи сифатида давлат идоралари фаолияти устидан назорат олиб боради. Жорий йилда Дания Парламент Омбудсман институтига 70 йил тўлди. Инсон ҳуқуқлари соҳасида тўпланган бу кўп йиллик тажриба билан танишиш Ўзбекистон Омбудсмани учун алоҳида аҳамиятга эга бўлди.

Подписан меморандум о сотрудничестве между омбудсманами Узбекистана и Дании
22 сентября 2025 года делегация во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) по приглашению Парламентского омбудсмана Дании посетила город Копенгаген.
Основной целью визита, организованного при поддержке Программы развития Организации Объединённых Наций (ПРООН), стало ознакомление с направлениями деятельности Парламентского омбудсмана Дании, обладающего многолетним опытом, изучение передовой практики в области прав человека, обмен опытом и укрепление международного сотрудничества.
В состав делегации вошли сотрудники омбудсмана, представители партнёрских организаций, а также члены общественной группы при омбудсмане.
Во время встречи делегации была представлена подробная информация о деятельности Парламентского омбудсмана Дании, его мандате, структуре и методах рассмотрения обращений. Был проведён доклад о процессе управления обращениями посредством электронной системы. Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия с гражданским обществом при рассмотрении обращений.
В рамках визита был подписан меморандум о сотрудничестве между омбудсманами Узбекистана и Дании. Документ предусматривает мероприятия, направленные на обмен опытом, совершенствование деятельности национального превентивного механизма и развитие сотрудничества в сфере защиты прав человека.
Члены делегации также получили возможность ознакомиться с инновационными подходами, реализуемыми в системе Парламентского омбудсмана Дании.
Для справки: Парламентский омбудсман Дании считается одним из передовых институтов Европы в сфере защиты прав человека. Он был учреждён в 1954 году и действует как независимый орган парламента, осуществляющий надзор за деятельностью государственных органов. В текущем году институту Парламентского омбудсмана Дании исполнилось 70 лет. Ознакомление с этим многолетним опытом имеет особое значение для омбудсмана Узбекистана.