Мазкур ҳолат август ойининг охирларида олинган хабарларга кўра, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилганлиги маълум қилинади.
Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ҳолатни жойига чиқиб хабарда қайд этилган фуқаро билан суҳбатлашиб ўрганган. Хабар асосида ишга оид тўпланган маълумотлар асосида Наманган вилояти ИИБ ҳамда Наманган шаҳар прокуратурасига Омбудсманнинг назорат хати киритилган.
Омбудсманга тақдим этилган маълумотларга кўра, Наманган вилояти Чуст тумани ИИБ жамоат хавфсизлиги хизмати профилактика инспектори майор Д.Б. хизмат вазифасига эътиборсиз ва беписандлик билан ёндашиб, ўз хизмат ҳудудига ҳеч бир сабабсиз бормасдан, Ички ишлар органлари ходимларининг касбий ва хизмат интизоми кодекси талабларини қўпол равишда бузганлиги учун лавозимидан бўшатилган. Шу билан бирга, мазкур ҳолат юзасидан Наманган шаҳар прокуратураси томонидан жиноят иши қўзғатилгани маълум қилинган.
Ушбу ҳолат куни кеча қатор оммавий ахборот воситаларида ёритилгани муносабати билан, мазкур иш Омбудсман назоратида эканини, қийноққа оид ҳар бир мурожаат ва хабар дарҳол ўрганилиши маълум қилинади.

According to the information received at the end of August, this fact was reviewed under control by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
The Regional Representative of the Ombudsman in Namangan region visited the site, met with the citizen mentioned in the report, and studied the situation. Based on the report, the collected materials were forwarded by the Ombudsman’s official control letter to the Department of Internal Affairs of Namangan region and the Namangan city Prosecutor’s Office.
According to the information provided to the Ombudsman, the prevention inspector of the Public Security Service of the Department of Internal Affairs of Chust district of Namangan region, Major D.B., for gross violation of the service and official discipline code of internal affairs officers, which was expressed in failure to perform his duties, negligence, and absence from service without a valid reason, was dismissed from his position. At the same time, the Namangan city Prosecutor’s Office initiated a criminal case regarding this fact.
In connection with the wide coverage of this incident in the media yesterday, it is reported that the case is under the Ombudsman’s control, and that each appeal and report related to torture is immediately examined.