Мазкур ҳолат август ойининг охирларида олинган хабарларга кўра, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилганлиги маълум қилинади.
Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ҳолатни жойига чиқиб хабарда қайд этилган фуқаро билан суҳбатлашиб ўрганган. Хабар асосида ишга оид тўпланган маълумотлар асосида Наманган вилояти ИИБ ҳамда Наманган шаҳар прокуратурасига Омбудсманнинг назорат хати киритилган.
Омбудсманга тақдим этилган маълумотларга кўра, Наманган вилояти Чуст тумани ИИБ жамоат хавфсизлиги хизмати профилактика инспектори майор Д.Б. хизмат вазифасига эътиборсиз ва беписандлик билан ёндашиб, ўз хизмат ҳудудига ҳеч бир сабабсиз бормасдан, Ички ишлар органлари ходимларининг касбий ва хизмат интизоми кодекси талабларини қўпол равишда бузганлиги учун лавозимидан бўшатилган. Шу билан бирга, мазкур ҳолат юзасидан Наманган шаҳар прокуратураси томонидан жиноят иши қўзғатилгани маълум қилинган.
Ушбу ҳолат куни кеча қатор оммавий ахборот воситаларида ёритилгани муносабати билан, мазкур иш Омбудсман назоратида эканини, қийноққа оид ҳар бир мурожаат ва хабар дарҳол ўрганилиши маълум қилинади.

По сообщению, полученных в конце августа, данный факт был изучен в контрольном порядке Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом).
Региональным представителем Омбудсмана в Наманганской области было изучено с выездом на место и осуществлена беседа с указанным в сообщении гражданином. На основании сообщения собранные материалы по делу были направлены контрольным письмом Омбудсмана в УВД Наманганской области и прокуратуру города Намангана.
Согласно представленной Омбудсману информации, инспектор профилактики службы общественной безопасности УВД Чустского района Наманганской области майор Д.Б. за грубое нарушение требований кодекса служебно-должностной дисциплины сотрудников органов внутренних дел, выразившееся в неисполнении и халатности своих обязанностей, невыходе без уважительной причины на место несения службы, освобожден от занимаемой должности. Наряду с этим, по данному факту прокуратурой города Намангана возбуждено уголовное дело.
В связи с распространившимся вчера данного факта в ряде средств массовой информации сообщается, что данное дело находится под контролем Омбудсмана, а также каждое обращение и сообщение относительно пыток незамедлительно изучается.