Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили иштирокида жойига чиқиб ўрганилди. Ўрганиш натижаларига кўра, диспансер раҳбарияти томонидан Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 189-моддасида белгиланган иш вақтидан ташқари ишни қонуний ташкил этиш талаблари қўпол равишда бузилгани, ходимлар оғзаки кўрсатмалар асосида расмийлаштирилмасдан ишга жалб қилиб келингани аниқланди.
Ушбу қонунбузилиш ҳолатларининг бартараф этиш юзасидан Омбудсман томонидан Фарғона вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармасига хулоса киритилди.
Соғлиқни сақлаш бошқармасининг маълум қилишича, Омбудсман киритган хулосаси натижасида диспансер раҳбарига нисбатан интизомий жазо — “ҳайфсан” қўлланилган, шунингдек мурожаатда қайд этилган 5 нафар шифокорларнинг салкам 3 млн сўмлик хизмат сафари харажатлари тўлаб берилган.
Шу билан бирга, ушбу ҳолат диспансер жамоаси ва бошқа масъул ташкилотлар иштирокида муҳокама қилиниб, масъуллар меҳнат қонунчилиги талабларига риоя этиш бўйича огоҳлантирилди.

The appeal was investigated on-site with the participation of the Ombudsman’s regional representative in Fergana region. The investigation revealed that the dispensary administration had grossly violated the requirements of Article 189 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan concerning the legal regulation of overtime work. Employees were engaged based on verbal instructions without proper official procedures.
To address these legal violations, the Ombudsman submitted a formal conclusion to the Fergana Regional Health Department.
According to information received from the department, based on the Ombudsman's conclusion, a disciplinary measure in the form of an official reprimand was applied to the head of the dispensary. Additionally, five doctors mentioned in the appeal were reimbursed travel expenses totaling approximately 3 million Uzbek soums.
The situation was also discussed with the dispensary staff and representatives of other relevant authorities. Officials were warned of the need to strictly comply with labor legislation requirements.