2024 йил 15 октябрь куни Навоий вилоятининг Хатирчи туманида ўтказилган тадбирда “Парахун”, “Самарқанд”, “Пахтакор”, “Новжа”, “Янгиработ”, “Мустақиллик” ва “Чечакота” маҳалларида яшовчи 100 нафардан ортиқ аҳоли қамраб олинди.
Учрашувда иштирок этган масъул идора вакиллари иштирокчиларни аҳоли бандлигини таъминлаш, уларни тадбиркорликка йўналтириш, пенсия, ижтимоий нафақа ва компенсация тўловларини тайинлаш тартиби, ижтимоий ёрдам олиш, тиббий хизматдан фойдаланиш, соғлиқни сақлаш тизимида белгиланган имтиёзлар, ногиронлиги бўлган шахсларга кўрсатилаётган хизматлар, уларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича қабул қилинган қонун-ҳужжатларининг мазмун-моҳияти билан таништиришди.
Фуқаролар билан очиқ мулоқот шаклида ўтган тадбирда ушбу ҳудуддан Омбудсманга юборилган мурожаатларда кўтарилган масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Аҳоли томонидан берилган барча саволларга масъуллар томонидан батафсил жавоб берилди.

Мероприятие, проведенное 15 октября 2024 года в Хатырчинском районе Навоийской области, охватило более 100 жителей махаллей “Парахун”, “Самарканд”, “Пахтакор”, “Новжа”, “Янгиработ”, “Мустакиллик” и “Чечакота”.
Представители ответственного ведомства, присутствовавшие на встрече, ознакомили участников с содержанием принятых законодательных актов по обеспечению занятости населения, направлению его в предпринимательство, порядку назначения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, получению социальной помощи, использованию медицинских услуг, льготам, установленным в системе здравоохранения, услугам, оказываемым лицам с инвалидностью, их социальной защите.
На мероприятии, прошедшем в форме открытого диалога с гражданами, особое внимание было уделено вопросам, поднятым в обращениях, направленных Омбудсману от граждан данного региона. На все вопросы, задаваемые населением, были даны подробные ответы от ответственных представителей.
В этот же день состоялся выездной прием регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области.