Унда 2010 йилда озодликдан маҳрум қилинган ўта хавфли рецидивистни 2023-2024 йилларда ҳар ой тергов ҳибсхонасига чақиртирилгани ҳолати бўйича “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунга кўра Бош прокуратурага назорат хати юборилгани маълум қилинган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган “Омбудсман назорати: Натижаси нима бўлди?” номли хабарда юқоридаги ҳолат бўйича Омбудсман томонидан қўшимча маълумот берилмагани қайд этилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, мазкур ҳолат Омбудсман назоратида эканлиги, жараён ҳали тугалланмагани сабабли жамоатчиликка қўшимча расмий муносабат берилмагани маълум қилинади.
Тошкент шаҳар прокуратурасининг шу йилнинг 29 августда берган маълумотига кўра, юқоридаги хабарларда келтирилган ўта хавфли рецидивист маҳкумнинг ИИВ Марказий вақтинча сақлаш ҳибсхонасида бошқа шахслар билан сақланишининг қонунийлигини ўрганиш юзасидан хизмат текшируви тайинланган. Ўтказилган хизмат текширувида аниқланган ҳолатлар ва тўпланган ҳужжатлар Тошкент шаҳар Яккасарой туман прокуратурасига юборилган.
Терговга қадар текширув жараёнида ўта хавфли рецидивист А.Ҳ ва у билан бир камерада сақланган фуқаро Ҳ.Р. ҳамда қайд этилган ҳолатга алоқадор бўлган ички ишлар органлари ходимлардан тушунтириш хатлари олинган.
Ҳозирда мазкур терговга қадар текширув ҳаракатлари якунланмаган ва текширувнинг бориши Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан назоратга олинган.

В нем сообщалось, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан “Об Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмане)” в Генеральную прокуратуру было направлено контрольное письмо по факту ежемесячного этапирования в 2023-2024 годах осужденного в 2010 году к лишению свободы особо опасного рецидивиста.
В распространившемся сообщении в социальных сетях под названием, "Контроль Омбудсмана: каков результат?" было отмечено, что Омбудсманом не предоставлена дополнительная информация по данному факту.
В соответствии с вышеизложенным, сообщается, что данный факт находится на контроле Омбудсмана и дополнительная официальная информация общественности не дана в связи с незавершенным процессом изучения.
Согласно информации прокуратуры города Ташкента от 29 августа этого года, назначено служебное расследование по факту законности содержания в Центральном изоляторе временного содержания МВД особо опасного рецидивиста с другими осужденными. Выявленные факты в ходе проведенного служебного расследования и собранные материалы направлены в прокуратуру Яккасарайского района города Ташкента.
В ходе доследственной проверки получены объяснительные записки от особо опасного рецидивиста А.Х. и содержавшегося с ним в одной камере Х.Р., а также причастных к данному факту сотрудников органов внутренних дел.
В настоящее время следственные действия не завершены, и ход расследования находится на контроле прокуратуры города Ташкента.