Шундан келиб чиқиб, 2024 йилнинг 28 август куни Ўзбекистон туманидаги 18-умумтаълим мактаби биносида ўтказилган “Омбудсман мактаби” тадбири ушбу ҳуқуқий масалаларга бағишланди. Фуқаролар билан ўтказилган очиқ мулоқотда туманнинг “Яккатут”, “Қудаш”, “Қирқ Кетмон” ва “Олмазор” маҳаллаларида яшовчи аҳолининг 100 нафарга яқини қамраб олинди.
Учрашувда иштирок этган масъул идора вакиллари иштирокчиларни ёшлар бандлигини таъминлаш, замонавий касб-ҳунар ва тадбиркорликка жалб қилиш, аҳолига сифатли ижтимоий хизмат кўрсатиш, пенсия, ижтимоий нафақа ва компенсация тўловларини олиш тартиби, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисидаги Қонун”нинг мазмун-моҳияти билан таништиришди.
Эркин мулоқот шаклида ўтган тадбирда Омбудсманга ушбу ҳудуддан юборилаётган мурожаатларда кўтарилаётган масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
“Омбудсман мактаби” тадбири доирасида Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилининг фуқаролар қабули ҳам ташкил этилди.
Маълумот учун: "Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида"ги Қонуннинг 202-моддасида Вакил фуқароларнинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида Ўзбекистон Республикаси қонунлари, бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари ва халқаро шартномалари, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принциплари ҳамда нормалари тўғрисидаги билими ва хабардорлигини ошириш чора-тадбирларини кўриши белгиланган.
Омбудсман институтининг жойларда фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган тадбирлар давом этмоқда.

Исходя из этого, этим правовым вопросам было посвящено мероприятие “Школа омбудсмана”, проведенное 28 августа 2024 года в здании общеобразовательной школы № 18 в Узбекистанском районе. В ходе открытого диалога с гражданами было охвачено около 100 человек, проживающих в махаллях района “Яккатут”, “Кудаш”, “Қирқ Кетмон” и “Алмазар”.
Представители ответственного ведомства, принявшие участие на встрече, обсудили вопросы обеспечения занятости молодежи, приобщения к современным профессиям и предпринимательству, оказания качественных социальных услуг населению, порядка получения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, а также с содержанием “Закона о признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения”.
На мероприятии, прошедшем в форме свободного диалога, особое внимание было уделено вопросам, поднимаемым в обращениях, направляемых Омбудсману из этой области.
В рамках мероприятия "Школа омбудсмана" был организован прием граждан региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области.
Для информации: статьей 202 Закона "Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)" установлено, что Уполномоченный принимает меры по повышению осведомленности граждан о законах, иных нормативных правовых актах и международных договорах Республики Узбекистан в области прав и свобод человека, общепризнанных принципах и нормах международного права.
Продолжаются мероприятия института Омбудсмана, направленные на повышение правовой осведомленности граждан на местах.