Минтақавий вакил Aspekt24.uz интернет нашрига мурожаат қилган фуқаролар С.П. ҳамда Ў.О.лар билан шахсан суҳбатлашганда, улар 1994 йилда туғилган сотувчи шериги Б.М. соғлом бўлишига қарамай ота-онаси томонидан Андижон вилояти Псиохоневрология диспансерига мажбурий жойлаштирилганлигини маълум қилишди.
Ушбу мурожаат ишчи гуруҳ тузилган ҳолда ўрганилди. Ўрганиш давомида фуқаро Б.М.нинг отаси, онаси ва турмуш ўртоғи ҳамда бошқа қариндошлари билан суҳбатлашилди. Уларнинг сўзларига кўра, Б.М.нинг 2 нафар фарзанди бор, қатор кўчмас мулк объектларининг эгаси. Кейинги пайтларда унинг руҳий ҳолатида ўзгаришлар бўлганлиги, хаттоки, 2002 йилда туғилган ва бирга савдо қиладиган фуқаро Ў.О.ни ўғил қилиб олиш ҳақида кўп гапирадиган бўлиб қолгани сабабли шу йилнинг март ойида биринчи маротаба вилоят Психoневрология диспансерига жойлаштирилган. Соғлиғи яхшиланганлиги сабабли апрель ойлари охирида олиб кетилган.
Лекин, кўп ўтмай фуқаро Б.М.нинг соғлиғи яна ёмонлашгани сабабли диспансерга қайта ётқизилган. Беморнинг яқин қариндошлари фуқаролар С.П. ҳамда Ў.О.лар Б.М.га ёмон таъсир ўтказганлигини маълум қилишди. Хаттоки, улар 2024 йилнинг 23 май куни Псиохоневрология диспансери кичик тиббий ходими билан келишиб, бемор Б.М.ни олиб қочишга уринишган, лекин, Шахрихон тумани ИИБ профилактика инспектори С.Азимов томонидан тўхтатиб қолинган.
Ишчи гуруҳ аъзолари бемор Б.М. билан ҳам суҳбатлашишди. У ота-онасига ҳеч қандай эътирози йўқлигини, соғлиги яхши томонга ўзгарганлигини, шифохонада шароитлар яхши эканлигини айтиб, ошналари Ў.О. ва С.П.лар шифохонага бошқа келмаслигини сўраган.
Мурожаатни ўрганиш натижаларига кўра, 2024 йил 23 май куни бемор Б.М.ни даволанаётган жойидан қочишига ёрдам берган ва бошқа кунлари ҳам С.П. ҳамда Ў.О.ларни бемор олдига киритгани учун 2-бўлим кичик тиббий ходими Одилжон Азизов Омбудсман талабномаси асосида ишдан бўшатилган.

Региональный представитель при личном общении с гражданами С.П. и О.О., обратившиеся в интернет-издание Aspekt24.uz, сообщили, что их партнер-продавец, Б.М. 1994 года рождения, несмотря на состояние здоровья, был принудительно помещен родителями в Андижанский областной психоневрологический диспансер.
Данное обращение было изучено с созданием рабочей группы.
В ходе исследования были опрошены отец, мать и супруга гражданина Б.М., а также другие родственники. По их словам, у Б.М. 2 ребенка, он является владельцем ряда объектов недвижимости. В марте этого же года его впервые поместили в областной психоневрологический диспансер из-за того, что в последующее время в его психическом состоянии произошли изменения, и он часто твердил об усыновлении гражданина О.О., родившегося в 2002 году и торгующего вместе с ним. Гражданина Б.М забрали в конце апреля из-за улучшения здоровья.
Однако, вскоре гражданин Б.М. был повторно госпитализирован в диспансер из-за того, что его здоровье снова ухудшилось. Близкие родственники больного сообщили, что граждане С.П. и О.О., оказали плохое влияние на Б.М. Они даже договорились с младшим медработником психоневрологического диспансера 23 мая 2024 года и пытались похитить пациента Б.М., но были остановлены инспектором по профилактике УВД Шахриханского района С.Азимовым.
Члены рабочей группы также поговорили с пациентом Б.М. Он сказал, что у него нет возражений против своих родителей, что его здоровье изменилось к лучшему, что условия в больнице хорошие, и попросил, чтобы его друзья О.О. и С.П. больше не приходили в больницу.
23 мая 2024 года по ходатайству Омбудсмана, был уволен младший медработник 2-го отделения Адилжон Азизов по причине того, что он незаконно впустил к больному граждан С.П. и О.О., а также помог пациенту Б.М. сбежать с места лечения.